birlik-ve-beraberlik-zamani
Birlik ve Beraberlik Zamanı

Birlik ve Beraberlik Zamanı

Okuyucu

Bazı kesimlerin aklı hâlâ karışık herhalde. Tartışmaya açık konular ve asla tartışılmaması gereken konular var ve hatta herşeyin zamanı ve zemini var, yeterince ayrım yapılamıyor mu? Aklı karışıklar tartışılmayacakları da önlerinde tutuyorlar, acaba kendilerini mi öne çıkarma peşindeler?

Millet olmak ne demek? En basit ifadesiyle millet, biz demektir. Peki, biz olmak nasıl mümkün olabilir? Biz olmak aynı çatı altında olmakla başlar, hani nasıl bir ev boşken sevgi-saygıyla ve anlaşmayla doldurulur, orada bir özellik ve mahremiyet ihdas edilir, sonra çocuklar doğar, yani gelecek, tıpkı böyle, aile olunur, bireylerin tümü birbiriyle canla kanla bağlıdır, güven, inanç ve dayanışma gibi temel bağlarla geliştirilir, sonra torunlar ve kökleşmiş bir aile olmakla devam eder. Millet denince bu basit gerçeği anlamamış biri olabilir mi?

Türkiye bu menfur vakıa sonrasında millet olma iradesini bir biçimde ortaya koydu. “Ben bu milli şuuru biliyorum ve bu uğurda canımı vermek için mermiye karşı yürüyorum,” dedi, daha ne? Ancak birileri bundan rahatsız oldu. “Siz böyle millet şuuruyla nasıl hareket ediyorsunuz, sizi kendi içinizde tartışılır yapmak için onca zamandır uğraşıyorum, hâlâ nedir bu direnciniz?” diyor. Alenen böyle soruyorlar…

İçerideki konuları tartıştırmaya çabalarlarken, dışarıdan içeriye etkiler sürüyor. Ama göremediğimiz bir konu var, dışarıdakiler kendi insanlarına Türkiye aleyhine olmaları için değişik konuları işliyorlar. Yani bu propaganda ile dışarıdaki milletler bize farklı bakıyorlar. Bu işi planlayanlar çok çaba sarf ediyorlar. Biz buna, “Onların milli menfaatleri gereği normaldir,” diyelim. Ama karıştırmayalım, onların milli menfaatleri asla bizim menfaatimiz olamaz, olmamalıdır da.

Ne üzerinden yürütülüyor bu olumsuz kampanyalar? İnsanlar üzerinden, herkesin ilgisini çekebilecek, gündelik, basit konular üzerinden, “o öyle değil, böyleymiş,” denilerek… Medyanın her türlü imkanından yararlanarak ve özellikle sosyal medyayı kullanarak bir propaganda yapılmakta ve benim kardeşim beğenmeyle, paylaşmayla veya tepkisiz kalmakla bu sistemli işlere alet olabilmektedir, ortada bir biçimde aileyi etkilemek gibi bir konu varken ve durum bu kadar açıkken.

Bazıları bu propagandaya kasıtlı katılıyor. Rövanş alma güdüsüyle hareket ediyor. “Zamanında biz söyledik, dinlemediniz,” diyenler de var. “Siz ve biz” diyerek bu bölünmenin bir şekliyle içinde kalınıyor. Evet, olan oldu, doğallık içinde… Bu günden sonra ne yapmalı? Haklılık mı? Olabilir.

Millet olmanın sınavı işte burada ortaya çıkar. Her ne pahasına olursa olsun birlik olabilmeyi sürdürebilmek esastır. Bundan daha değerli korunabilecek ne olabilir ki? Vatandan, millet şuurundan, bayraktan, sancaktan, yeminden, değerlerden, kutsallardan, devletten ve hatta istiklalden bahsediliyor, daha ne olsun? Kişiler gelip geçicidir, makamlar da öyle; ancak payidar kalması gerekenler için titiz olmak gerekir. Bu uğurda mücadele vermek ve irade göstermek gerekir. Millet bunu ispat etmiştir.

Millet olmak sadece istemek değildir, aynı zamanda vermektir de. Millet vatan, bayrak, özgürlük, meşruiyet, devlet, cumhuriyet, demokrasi uğruna canını verebildiğini açıkça gösterdi, geleceğine de sahip çıktı. Şimdi zaman bu ailenin birlik ve beraberliğini devam ettirecek doğru adımları atmaktadır, akıl karışıklığıyla hareket etmek değildir, ben ve sen demek değildir.

Bilindiği gibi 7 Ağustos 2016 günü Türk Milleti Yenikapı’da bir araya gelerek dünyaya bir görüntü verdi. Demokrasi, özgürlük, milli irade, birlik ve beraberlik gibi pek çok anlayışını bu şekilde ilan etmiş oldu.

yenikapı

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Önce Aklın Ayarları Düzeltilsin

DİĞER YAZI

Asıl Sancak Evlattır

Kültür 'ın son yazıları

Eleştiriler

Sizlere günümüzün iyi algılanması gerektiği bağlamında, özellikle bizi ilgilendiren yönleriyle, sosyal bilimler ve dış politikaya dair

Devrim

Bize devrimin ne tarafı kaldı? Diyeceksiniz ki hangi devrimin? Açıklayacağım. En başta şöyle sloganik işaret edeyim:

Generalist

Ülkeler ve dünyamız için iyi bilinmesi gereken bir konuyu işleyeceğim, generalist olmak. Buna karşılık gelen bir

ENTELEKTÜEL SORUNSALI

Temelde insanın doğası, zamanın getirdikleri ve sürekli gelişen küresel zorluklar var. Bunun üzerine her alanda tereddüt

Sıradan ve Mükemmel

Bu makalede sizlere insan zihni içerisindeki tarif veya algı ile gerçeğe ilişkin olanın farkını açıklayacağım. Ele