avrupanin-multecileri
Avrupa’nın Mültecileri

Avrupa’nın Mültecileri

236 Tıklama
2 Dakikalık Okuma
Okuyucu

Suriyeli mülteci akınının Avrupa’ya yürümesine başka bir pencereden bakalım. Deniz yoluyla olduğu gibi kara yoluyla, açık bir şekilde, kapıya dayanırcasına gelen mültecilere Avrupa ülkeleri az da olsa kabul etti. Çok tereddüt ettiler, ama bu bir yol açtı. Tereddütleri Suriyeli mültecilerden kaynaklanmadı, esasında daha büyük bir tehlikeye yol açar mı diye düşündüler. Haksız da değiller!

Şimdiden söylenebilir: Suriyeli yürüyüşü bundan sonra görülebilecek başka mülteci hareketlerine de örnektir. Kendi inisiyatifiyle kapıya dayanan mülteciler eğer bu tür bir yolu düzlerlerse gelecekte Avrupa’ya sömürge halkları da aynı yolu kullanarak akın edecektir. Böylelikle Avrupa’nın korktuğu konulardan biri gerçekleşmiş olacaktır.

Yaşlanan Avrupa insan yapısı yakın geleceğin sosyo-ekonomik sorunları açısından önemli bir gündem maddesi idi. Gelişen bu fiili durum karşısında kabul edilen mülteciler Avrupa demografisinde ikinci önemli sorunu ateşlemiş oldu. Şimdi Avrupa daha ciddi düşünmek durumundadır.

Deneyimli Avrupa bu sorunu nasıl çözecek? Acaba mültecileri AB otoritesinde değişik ülkelere paylaştıracak mı? Örneğin Doğu Avrupa ve Balkanlar’daki topraklarda yeni yerleşimler mi kurulacak? Zaman gösterecek, izleyelim.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Hac’daki Yanlış

DİĞER YAZI

Gerçekçi ve Doğal Olmak

Kültür 'ın son yazıları

İnsan Kaynaklı Kaos

Kaos mu, düzen mi şeklinde sorsam, hemen düzen deriz. Ama kaos da bir gerçek. Mesele düzeni

Bize Bayram Gerekli

Bize bayram gerekli; insanız, sosyaliz, hak ediyoruz. Bir şey açıklamama bile gerek yok değil mi? Anladınız

Epizodik ve Semantik

"Biliyor musunuz, hatırlıyor musunuz?" Kimi zaman bu soruyu sormuşuzdur. Bu sorunun verilen cevaplarına bakılarak bireylerde ve

Haddi Aşmak

Yaşanan olayların toplumu ne denli etkilediği duyarlılığın ne denli üst seviyelerde olduğu aşikar. Ancak buradan başka

Kriz Enfantilizmi

Kültürler, medeniyetler, kavramlar, algılar... Kısa süreli mesajlar, uzun süreli anlatımlar... İnsanlık deyinde tarih, politika, bilim, ekonomi