demokrasi-bayrami
Demokrasi Bayramı

Demokrasi Bayramı

29 Eylül 2016
Okuyucu

28 Eylül 2016’da gerçekleştirilen MGK toplantısı sonucu açıklanan kararlarda ve ertesi günü Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamada yer aldığı üzere “15 Temmuz” günü bundan böyle Türkiye’de “Demokrasi Bayramı” olarak resmi tatil verilerek kutlanacaktır. Önemli olan konu şudur, millet bu demokrasi değerini kendisi seçmiş ve dünya demokrasi tarihine bir örnek olarak adını yazdırmıştır.

Politik Merkez (PM) İleri Demokrasi hedefini ana konu olarak almış sivil bir düşünce platformu olarak bu açıklanan Demokrasi Bayramını oldukça önemsemektedir. Milletin hak ettiği bir kutlama günü olarak bundan böyle demokrasi savunusu yaygın bir şekilde anılacak ve kutlanacaktır. Kutlamanın “milli birlik ve beraberlik” fikrinin daha da gelişmesine her alana yerleşmesine katkısı yüksek olacaktır.

Demokrasi toplum katmanları tarafından hazmedilmesi ve içselleştirilmesi gereken engin bir kültür birikimine ihtiyaç duyar. Salt sandık demokrasisi ile yönetilen ülkelerde bu kültür mevcut değildir. Darbelerle ayar verilmek istenen ülkelerdeki kesintiler de asla demokrasinin kökleşmesine imkan vermez.

Cumhuriyet tarihinde deneyim sahibi olan Türk Milleti tankların altına bedenlerini koyarak ve kendisine sıkılan mermilere göğsünü siper ederek bir iddiayı ortaya koymuş, “Ölürüm ama ecdat kanı ile elde ettiğim egemenliğimi asla başkasına teslim etmem!” demiş ve bu bayramını bihakkın hak ettiğini ispat etmiştir. Bundan sonraki adım daha da ilerlemektir, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmaktır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

kuresel-siginmaci-ve-gocmen-sorunu-ve-gelecegi
ÖNCEKİ YAZI

Küresel Sığınmacı ve Göçmen Sorunu ve Geleceği

nasil-inandilar
DİĞER YAZI

Nasıl İnandılar?

Kültür 'ın son yazıları

443 views

Eleştiriler

Sizlere günümüzün iyi algılanması gerektiği bağlamında, özellikle bizi ilgilendiren yönleriyle, sosyal bilimler ve dış politikaya dair bazı eleştirilerimi aktaracağım. Dünya hızla değişiyor, güç dengeleri bildiğimiz biçimden oldukça farklılaştı, eğer bunlara ait kavramlara ve anlayışlara vakıf olamıyorsak, konuşuruz ama aslında başka bir şey anlatırız.
443 views

Devrim

Bize devrimin ne tarafı kaldı? Diyeceksiniz ki hangi devrimin? Açıklayacağım. En başta şöyle sloganik işaret edeyim: Devrimden değil, sapkınlardan ve geç kalmışlıktan kork!
670 views

Generalist

Ülkeler ve dünyamız için iyi bilinmesi gereken bir konuyu işleyeceğim, generalist olmak. Buna karşılık gelen bir sözcük aradım bulamadım, yine de ben genele yetkin diyeceğim. Genele yetkin kimseler kimler, örnekleri neler? Uluslararası İlişkiler, Ekonomi ve Askerlik sahalarında örnekler vereceğim, neden gerekli, bunu açıklayacağım.
594 views

ENTELEKTÜEL SORUNSALI

Temelde insanın doğası, zamanın getirdikleri ve sürekli gelişen küresel zorluklar var. Bunun üzerine her alanda tereddüt uyandıran değişik adımlar ve gerçek bir hedef. Sözü edilen şu, kalkınmak! Eğer artık kalkınmışlar sınıfında olmak istiyorsanız!.. Gerçekten istiyor musunuz? İşe bu emelin ne denli büyük bir mücadeleyi gerektirdiğinin farkında olmakla başlanmalı. İşte tam da bu noktada, düşünsel içerikli bir açıklamam olacak. 
2.2K views

Sıradan ve Mükemmel

Bu makalede sizlere insan zihni içerisindeki tarif veya algı ile gerçeğe ilişkin olanın farkını açıklayacağım. Ele alacağım temalar sıradancılık, mükemmelcilik ve gerçeklik ötesi hakkındadır. Başta soralım, karşılaştığınız şey gerçek mi, yoksa gerçek ötesi mi?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme