darbe-girisimine-karsi-milli-iradenin-demokrasi-nobeti-ve-ohal-ilani
Darbe Girişimine Karşı Milli İradenin Demokrasi Nöbeti ve OHAL İlanı

Darbe Girişimine Karşı Milli İradenin Demokrasi Nöbeti ve OHAL İlanı

19 Temmuz 2016
Okuyucu

Türkiye Cumhuriyeti’ne 15 Temmuz 2016 tarihinde Milli Güvenlik Kurulu Siyaset Belgesi’nde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) Paralel Devlet Yapılanması (PDY) olarak isimlendirilen bir kesim tarafından darbe girişiminde bulunulmuştur. Milletin kendisine, vatanın bütünlüğüne, meşruiyete, devletin otoritesine ve tüm imkanlarına, Gazi Meclis’e, halkın değerlerine ve demokrasiye karşı girişilen bu yasadışı, teröristçe, sinsi, kanlı, haince eylem “milli irade” ile savuşturulmuş, büyük fedakarlıklarla önlenmiş, boşa çıkarılmıştır.

Hiç yaşanmaması gereken bu menfur olay bu çağda, Cumhuriyet tarihinde yaşanan tecrübelerden sonra “artık darbeler bitti” dendiği halde gaflet ve dalalete düşmüşler tarafından gerçekleştirilmiş ve tüm milleti derin üzüntüye boğmuştur. Şehitler ve gaziler vardır. Bu devletin aygıtlarıyla asıl unsur olan millete sıkılan bu kanlı mermi çağlar boyu toplum hafızasından asla silinmeyecektir.

Şu an büyük ölçüde ülkede normal yaşam devam etmektedir. Asayiş tesis edilmiştir, soruşturmalar devam etmektedir. Tedbirler bir süre daha sıkı şekilde sürecektir. Hukuk yolu kendi disiplini içinde çalışacaktır. Savuşturulan bu darbe girişimi sonrası Aziz Türk Milleti “demokrasi nöbeti” toplantılarına başlamış ve meydanları boş bırakmama yoluna gitmektedir. Demokrasinin yaralarının hızla silinebilmesi adına Anayasa’nın 120. Maddesi ve 2935 Sayılı Kanun hükmünce 20 Temmuz 2016 tarihinde 3 ay süre ile OHAL ilan edilmiştir. Bu sürede teröre karşı tedbirler sıkılaştırılacak ve hukukun tecellisi için hızlı bir imkan yaratılmış olacaktır.

Bu menfur kalkışmayı savuştururken kanını, canını, aklını, cesaretini, imkanını çekinmeden ortaya koyan milletin kendisine, gerçek askerlere ve polislere, liderlere, medyaya, siyasetçilere ve sorumluluğunun idrakinde olan tüm yetkililere bir kez daha şükranlarımızı bildirmekteyim, şehitlere rahmet, yaralılara şifa dilerim.

Politik Merkez misyonu gereği bu tür yasadışı ve millete karşı fiillerin, hatta düşüncelerin dahi asla olmaması, gerçek demokrasi için bütün ileri adımların gecikmeksizin atılması gerektiğini tekraren ve her bir fırsatta savunmaktadır. Demokrasi kültürünü geliştirerek yerleştirmek, istikrarla kalkınmak söz konusuyken; çağdaşlıktan uzak, akıllarını başkalarına ipotek ettirmiş kesimlerin bundan böyle hiçbir şekilde görülmemesi gerektiği inancına daha da sıkı sarılınacaktır. Dolayısıyla bugün olduğu gibi yarın da ileri demokrasinin kültürünün savunulmasına devam edilecektir.

Politika 'ın son yazıları

39 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
82 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
95 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
122 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
88 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme