guneyimizde-ne-oluyor-ve-ne-olabilir
Güneyimizde Ne Oluyor ve Ne Olabilir?

Güneyimizde Ne Oluyor ve Ne Olabilir?

20 Eylül 2018
Okuyucu

Suriye, Doğu Akdeniz ve Irak coğrafyasında Rusya ve Türkiye tarafından neler planlanmış olabilceğini veya durumun ne tür okunması gerektiğini özet halinde sunacağım. Kısa ve öz bir jeo-politik açıklama olacak ki akıllar karışmasın!

Gelin şu güneyimizde olupbiteni netleştirelim:

  • Türkiye İdlib’de inisiyatif aldı. Olacakların kendi içinde, terörle mücadele ve gayrı nizami harp olduğundan, teknik manada zorluğu var ama başarılamaz değil. Okurlar şunu hatırlamalıdır, Amerika Rakka’dan çıkardığı DAEŞ militanlarını otobüslere bindirip Libya’ya nasıl taşımıştı? İdlib’de HTŞ de benzeri bir şekilde çözülecek. Çözülemezse kendileri bilirler!
  • Türkiye ve Rusya “Stratejik Ortaklık” kurdu. Bazı konular kamuoyuna söylendiği kadar biliniyor veya söylendiği zamanda oluyor zannediliyor. Halbuki bir plan var, koordinasyon ve işbirliği ile plan uygulanıyor. Konu sadece İdlib değil, Suriye, Irak ve Doğu Akdeniz genelinde ve esasen karşı tarafın (başta ABD’nin, İsrail’in ve İngiltere’nin) yaptıklarına karşı hamlelerle mücadeleyi belli bir düzeyde sürdürmek. Bakın bir mücadeleden bahsettim. Yani bunun başarısı kendi yapacaklarınızla ve karşı tarafın direnciyle alakalıdır.
  • Bu kapsamda Almanya ve Fransa’nın gerçekleştirilcek dörtlü zirve sonunda ne kadarıyla ilgileneceklerine bakılacak. Yani yeni oyuncular konuya daha yakından girerse seyir haritaları revize edilecek.
  • Suriye konusu esasen çok gecikmez, eğer gecikecekse karşı karşıya gelen güçlerin kendi aralarındaki mücadele ile Esad’a ve radikal teröristlere ABD ve İsrail tarafından sahada verilen destekle uzar.
  • Türkiye ve Rusya İdlib’de uygulayacağı planı başardıktan sonra benzer biçimde Fırat’ın doğusuna da uygulayacak. Bu durum şimdiden ABD ve İsrail’i endişelendiriyor ve süreçleri provoke ediyorlar. ABD ve İsrail halen bölgeyi bu nedenle takviye etmeye devam ediyorlar.
  • Türkiye ne yaptığını biliyor ve esasında bunları yapmak zorunda. Aksi mümkün değil gibi.
  • Eğer Türkiye Sincar’dan, Rusya ve Esad Suriye tarafından yakında Deir ez Zor’a baskı kurarlarsa şaşırmayın. Bu veya benzeri başka çatışma alanları olabilir.
  • Eğer Rusya ve Türkiye birlikte Doğu Akdeniz’de petrol ve gaz ararsa da şaşırmayın. Bu veya benzeri başka stratejik yatırım alanları olabilir.
  • Bugün İran konusu ikinci planda. ABD, Uluslararası camia (BM’den tutun Suriye konusundaki Cenevre görüşmelerine dek,) İran konusunda hassas ve Türkiye ile Rusya işbirliği bakımından bir süreliğine bu birlikteliği rafa kaldırmak istiyor. İran bunu hissediyor ve huzursuzluk yapıyor. Üstelik 6 Kasım, ABD ambargosu sonrası ne tür bir durum olacak, görülecek.

Kısaca yazdım ki olanlar ve olacaklar bu ana çerçeve üzerine düşünülsün.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

turk-rus-isbirligi-ve-idlib
ÖNCEKİ YAZI

Türk-Rus İşbirliği ve İdlib

teror-ve-mesruiyet
DİĞER YAZI

Terör ve Meşruiyet

Politika 'ın son yazıları

49 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
79 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
84 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
78 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
112 views

İran’ın Riskli Durumu

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi dün (24 Ocak) Ankara'da idi. Ben de merakla bekledim, net ne açıklama olacak diye. Ekonomik Konsey gereği yapılan anlaşmaları kastetmiyorum. Benim görmek istediğim stratejik ve jeopolitik duruma getirilebilecek açıklık idi. Ne gördüm? Bugünden sonra Türkiye hem çok dikkatli olmalı, hem İran'dan alabileceklerini azami şekilde kısa dönemde almalı. Ama risk yok! Zira riskin çok yüksek olduğu bir döneme girdik, bunu göremeyenlere özellikle işaret etmek isterim. Sonuçta amaç Türkiye'nin gelişmesi, güçlenmesidir.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme