politik-cozum
Politik Çözüm

Politik Çözüm

Okuyucu

Konumuz ülkenin güçlenmesi, istikrar, demokrasi, politika… Politikada çözüm belli değil mi? Ben gerekli terimleri kullanacağım, siz okurken içlerini doldurun lütfen.

Hemen her meselenin iki yönü vardır. İçeride istismar edilebilecek eksiklikler ve hatalar var; dışarıda istismar edebilecek çıkarcılar var. Bir ülke diğerine çıkarı için politik tedbirler alır. Sahip olduğu kapasiteye bağlı olarak, terör (ne yazık ki) ve ekonomi dahil bir çok yöntemle amaçlarına uygun hedefler belirler, bu hedeflerine uygun plan yapar, gizli ve açık faaliyetler yürütür. Kapasitenin objektif biçimde belirlenmesi şarttır. Bu paragrafın özeti şudur: Müsaitseniz istismar edilirsiniz.

Politika temel görüşlerle çerçevesi çizili yöntemlerin uygulanmasıdır. Görüşler partiler ve örgütler (yasal veya değil) üzerinden faaliyetlerini somutlaştırırlar. Demokrasiler her türlü faaliyetin icrasına imkan verir. Güçlü demokrasilerde teveccüh gören görüş sahipleri hukuk çerçevesinde politika yaparlar. Oy verenler ve alanlar üstün bir kültür oluşturmanın avantajını kullanırlar, bu üstünlüğe politik üstünlük denir. Politika halkın refah ve güvenliğini temin ve tesis etmek için çıkarlar doğrultusunda ülke dışındaki amaçları da kurgular, planlar yapar. Zayıf demokrasilerde teveccüh gören görüşler ileri politik kültürle kurumsallaşması söz konusuyken, bunun yerine dipteki meselelerin savunulmasına dayandırılır. Bu doğrultuda bir takım yapaylıkların ve kimlik çatışmalarının politikaya dahil edildiği gözlenir. Bu paragrafın özeti ise şöyledir: Zayıf yönetimler istismara müsait açıklıklar yaratır, güçlü demokrasi kültürü politikasını buna göre belirler.

Türkiye’de durum ne? Türkiye’de demokrasi kesintiler gördü mü? Evet. Demokrasiyi ve bunun gerektirdiği kültürü her toplum katmanı için yerli yerine oturtmak gerekir mi? Evet. İçerideki eksiklikler ve hatalar acilen giderilmeli mi? Evet. Hukuk devleti olmak şart mı? Evet. Geçmişten bu yana terör için uygun bir zemin var oldu mu? Evet. Bugün terör bir sorun bu? Evet. Terörü dışarıdan destekleyenler var mı? Evet. Ekonomik dengelerin istikrarı için şartların düzenlenmesine ihtiyaç var mı? Evet. Sosyo-ekonomik şartların ciddi bir kısmı dışarı ile irtibatlı mı? Evet. Parti ve örgütler yapaylıklara ve kimliklere yönelik politika yapıyorlar mı? Evet. Adı demokrasi olsa bile bu tip politikalar birer sorun sahası mı? Evet. Politikaya dışarıdan etkiler var mı? Evet…

Daha ne bekliyoruz o zaman, çözüm belli değil mi?

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Katar Katar

DİĞER YAZI

Ortadoğu Diplomasisi

Politika 'ın son yazıları