politik-cozum
Politik Çözüm

Politik Çözüm

15 Haziran 2017
Okuyucu

Konumuz ülkenin güçlenmesi, istikrar, demokrasi, politika… Politikada çözüm belli değil mi? Ben gerekli terimleri kullanacağım, siz okurken içlerini doldurun lütfen.

Hemen her meselenin iki yönü vardır. İçeride istismar edilebilecek eksiklikler ve hatalar var; dışarıda istismar edebilecek çıkarcılar var. Bir ülke diğerine çıkarı için politik tedbirler alır. Sahip olduğu kapasiteye bağlı olarak, terör (ne yazık ki) ve ekonomi dahil bir çok yöntemle amaçlarına uygun hedefler belirler, bu hedeflerine uygun plan yapar, gizli ve açık faaliyetler yürütür. Kapasitenin objektif biçimde belirlenmesi şarttır. Bu paragrafın özeti şudur: Müsaitseniz istismar edilirsiniz.

Politika temel görüşlerle çerçevesi çizili yöntemlerin uygulanmasıdır. Görüşler partiler ve örgütler (yasal veya değil) üzerinden faaliyetlerini somutlaştırırlar. Demokrasiler her türlü faaliyetin icrasına imkan verir. Güçlü demokrasilerde teveccüh gören görüş sahipleri hukuk çerçevesinde politika yaparlar. Oy verenler ve alanlar üstün bir kültür oluşturmanın avantajını kullanırlar, bu üstünlüğe politik üstünlük denir. Politika halkın refah ve güvenliğini temin ve tesis etmek için çıkarlar doğrultusunda ülke dışındaki amaçları da kurgular, planlar yapar. Zayıf demokrasilerde teveccüh gören görüşler ileri politik kültürle kurumsallaşması söz konusuyken, bunun yerine dipteki meselelerin savunulmasına dayandırılır. Bu doğrultuda bir takım yapaylıkların ve kimlik çatışmalarının politikaya dahil edildiği gözlenir. Bu paragrafın özeti ise şöyledir: Zayıf yönetimler istismara müsait açıklıklar yaratır, güçlü demokrasi kültürü politikasını buna göre belirler.

Türkiye’de durum ne? Türkiye’de demokrasi kesintiler gördü mü? Evet. Demokrasiyi ve bunun gerektirdiği kültürü her toplum katmanı için yerli yerine oturtmak gerekir mi? Evet. İçerideki eksiklikler ve hatalar acilen giderilmeli mi? Evet. Hukuk devleti olmak şart mı? Evet. Geçmişten bu yana terör için uygun bir zemin var oldu mu? Evet. Bugün terör bir sorun bu? Evet. Terörü dışarıdan destekleyenler var mı? Evet. Ekonomik dengelerin istikrarı için şartların düzenlenmesine ihtiyaç var mı? Evet. Sosyo-ekonomik şartların ciddi bir kısmı dışarı ile irtibatlı mı? Evet. Parti ve örgütler yapaylıklara ve kimliklere yönelik politika yapıyorlar mı? Evet. Adı demokrasi olsa bile bu tip politikalar birer sorun sahası mı? Evet. Politikaya dışarıdan etkiler var mı? Evet…

Daha ne bekliyoruz o zaman, çözüm belli değil mi?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

katar-katar
ÖNCEKİ YAZI

Katar Katar

ortadogu-diplomasisi
DİĞER YAZI

Ortadoğu Diplomasisi

Politika 'ın son yazıları

20 views

Rusya’nın Kharkiv Harekatı

Son günlerde Ukrayna-Rusya savaşında önemli bir gelişme var. Rusya için Kharkiv harekatı çok önemli bir koz olacak. Bu kez Rusya tarafı daha derli toplu harekat yapıyor, politikada daha akıllıca ifadeler seçiliyor. Zelensky ise endişeli görünüyor.
71 views

Politik Vizyona Göre Konumlanma Stratejisi

Ülkeler için sihirli kelimeler refah ve güvenlik, öyle değil mi? Peki 2030’lardan sonrasına bakın, dünyadaki gelişmeler ve Türkiye özelinde cevap arayın, vizyonumuz ve stratejimiz ne, refah ve güvenlik için neler düşünülmeli? Bu stratejik-vizyona esas olacak şekilde, politik anlayışımız, sosyo-politik ve sosyo-ekonomik etkileşimlerimiz ne durumda, neredeyiz, ne tarafa doğru gidiyoruz, riskler neler?
67 views

İsrail Gazze’de Ne Yapmak İstiyor? 

Hamas-İsrail çatışmasında 7 Ekim’den bu yana 212 gün geçti, Gazze konusunda ne noktadayız? Şurası net, 12 bini çocuk 35 bin Gazzeli öldürüldü, 1,5 milyon insan şu anda çok zor şartlarda yaşıyor, en son noktada Refah’a saldırı oldu olacak türü bir İsrail baskısı da sürüyor.
88 views

İkinci One Minute

Eğer dünya büyük bir krize doğru giriyorsa, Türkiye yaşadıklarının yaralarını büyük ölçüde sardı, geleceğe hazır gibi, ekonomik sorunlarla ilgilenmeyi bir yana koyuyorum, ama İsrail yeni ve kaotik dünya dönemine daha büyük bir sorunlarla gireceğe benziyor. Gazze konusu travmatik! Bu stratejik analizi, Türkiye merkezinde gerçekleşen olaylarla açıkladıktan sonra, 2024 itibariyle gelecekte bizi neler bekliyor, diye sorarak ele alıyorum.
78 views

Amerika’da Gazze Protestoları

Gazze'deki yaşanan zalimce olayların gerçekliği ve Batılı politikacıların ikiyüzlü uygulamaları bugün Amerika'da tartışılıyor ve protesto ediliyor. Yarın bu protestolar Avrupa'da da yaygınlaşabilir. Öyleyse diyebiliriz: Gazze sınırlarını aştı!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme