sicak-dogu-akdeniz
Sıcak Doğu Akdeniz

Sıcak Doğu Akdeniz

24 Kasım 2015
Okuyucu

Doğu Akdeniz uzun zamandan bu yana hiç bu kadar ısınmamıştı. Bölgeye asker yığılmaya devam ediliyor. Askeri ve diplomatik trafik arttı. “Batı ile Rusya karşı karşıya” gibi bir durum ortaya çıktı. Gelişmeler mi bu doğal durumu gerektirdi, yoksa başından beri bir plan mı yürütülüyor, bilinemez ama sonuçta Türkiye konumu itibarı ile çok hassas bir noktada.

Doğu Akdeniz’deki durumu ve yakın zamanda olanları kısaca hatırlayalım. Rusya’nın Suriye’de kara, deniz ve hava üsleri var. IŞİD’e karşı operasyonlar başlattı. G20’den önce Rus jetleri IŞİD’i vuruyor gösterdi ve Suriye’deki meşruiyetini Batı’ya onaylatmak istedi. Belli ki kendisine sorulmadan burada oyun oynanamayacağını işaret ediyordu. Hatta Hazar’daki gemilerden orta-uzun menzilli balistik füzeleriyle bazı IŞİD hedeflerine atış yaptı. Rusya, “Ben sadece Suriye’den değil, anakaramdan da bölgeye elimi uzatabilirim,” mesajı verdi. Doğu Akdeniz’deki gemilerini tutuyor. Barış görüşmelerini Cenevre ve Viyana görüşmeleri ile sürdürüyor. Rus DİB Sergey Lavrov yanlış anlaşılmaması adına tekrar bir vurgu yaptı: “Esad gitsin demedim, barış gelsin dedim.” Şarm el Şeyh’te Rus uçağı IŞİD bombası ile düşürüldü. Rus uçakları IŞİD’e taarruzlarını azalttı ve bunun yerine Bayırbucak Türkmen bölgesine saldırmaya başladı. Türkiye buna tepki verdi. Vladimir Putin RT isimli Tv kanalında, asıl sorumluların ABD ve müttefikleri olduğu şeklinde bir açıklama yaptı (“Putin Asıl Düşmanı Tarif Etti” isimli yazıda konuyu vermiştim). Putin şimdi de İran’a gitti. Amacı İran’ı biraz daha oyuna sokmak istiyor olsa gerek.

Son haftada Paris saldırısı ve (bugün) Brüksel’de terör alarmı Batı’nın önemli olayları idi. Bilindiği gibi Paris saldırısı sonrası Fransa IŞİD’e savaş açtı. Bugün (23 Kasım 2015) İngiltere Başbakanı David Cameron ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ortak toplantı halinde idi. Cameron Fransa’nın Kıbrıs Rum kesimindeki İngiliz askeri üssünü kullanabilceğini açıkladı. Bu da yetmiyormuş gibi Hollande Fransız uçak gemisini Doğu Akdeniz’e gönderdi. Halen İncirlik dahil bölgedeyi kuşatan askeri varlığını takviye emek maksadıyla ABD de bölgeye gemilerini gönderiyor. 24 Kasım 2015 günü ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı Ankara’da olacak.

Tırmanan gelişmelere bakalım. Başlangıçta IŞİD ve Esad derken ağırlık Rusya’ya döndü gibi görünüyor. Çünkü; “IŞİD istenirse ezilebilir ve Esad istenirse devrilebilir; ama Rus varlığı burada ise olanca güçte bir koalisyonu toplamak gerekir; bu koalisyon güçleri bölgede meşru ve fiili durumla bulunmalı ve caydırıcılık sağlanmalı.” Bu durumda Batı koalisyonu, (ki şimdiden asli aktörler olarak ABD, İngiltere, Fransa, Türkiye, S. Arabistan var gibi görünüyor, Belçika ve dolayısıyla NATO’da devrede,) Rusya’ya, “Bölgede askerin olabilir ama belirleyici sen değilsin, burada biz de varız, biz istersek olur,” mesajını vermek istiyorlar.

Olanları sırası ile okursak gerginliklerin sebepleri, yaşanan olaylar ve belirlenen saflar daha rahat okunabiliyor. Olacaklar ise tehlikeli. Temennimiz sınırdaki askerimizin burnunun dahi kanamaması ve Suriye’deki Türkmenlerin arada kalmamalarıdır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

putin-asil-dusmani-tarif-etti
ÖNCEKİ YAZI

Putin Asıl Düşmanı Tarif Etti

ortadogu-meselesine-nukleer-pencereden-bakinca
DİĞER YAZI

Ortadoğu Meselesine Nükleer Pencereden Bakınca

Politika 'ın son yazıları

48 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
89 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
101 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
130 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
98 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme