Bağ Kesme Operasyonu

5 Ekim 2023
Okuyucu

Pazar (1 Ekim) günü Ankara’daki hain terör eylemi girişimi üzerine olan gelişmeleri takip ediyoruz. En önemli soru, operasyon olacak mı, nereye ve nasıl, şeklindeydi. İşte size operasyon ile ilgili sürecin açıklaması. Ben buna Bağ Kesme Operasyonu diyorum. Kesilecek iki bağ var. Bunlar hangileri, görelim.

Genel Durum

Ukrayna’daki Savaş ateşkese ne zaman gidecek? Belli değil.

Ortadoğu’da stratejilerde değişiklik var mı? Var. Neler? Körfez Ülkeleri normalleşme sürecini ciddiye aldı! Esad, İran ve Çin ile görüştü. İran, Irak ve Suriye’de daha fazla etkili oldu. Rusya, Doğu Akdeniz ve Suriye’den vazgeçmeyecek. Ankara-Şam diyaloğu halen masada.

Terör örgütü için bağı koparılması gereken noktalar neler? 1) Irak (Kandil) ile Suriye (Kamışlı) bağı. 2) PKK/YPG ile ABD bağı.

Hibrit Savaş ve Yönlendirme

Milli Güvenlik Dersi başlıklı yazımda (3 Ekim) neleri işaret ettim?

“Siz çok güçlü olacaksınız ve terörü yönlendireceksiniz, tıpkı suyu yönlendirmek gibi. İşte bu terörü ve vekili yönlendireceksiniz ki asıl onu size yönlendirenin amacına ulaşmasıyla mücadele ettiğiniz ortaya çıksın. O halde bu tür bir mücadelede başarıyı, vekaletçiyi çabasından vazgeçirmekte aramalısınız. O halde yapacaklarınızın alanı genişlemekte, öyle değil mi? Şimdi, vekaletçi sizin hasmınızdır. Barıştasınız, ama kendi güvenliğiniz için her şeyi yapacaksınız. Hasmınızla (açık değil, örtülü), pek çok konuda içli dışlı olmanız dahi söz konusudur. Bunlar günümüzde böyle olmak durumundadır. Kentlerinize, köylerinize, dağlarınıza terör gelmemlidir, bunun mücadelesi yapılır, bu tamam! Fakat konu örtülü hasımla ilgili. Ona ve aparatına ne yapacaksınız? İstihbarat Savaşı, Diplomasi Savaşı, Hukuk Savaşı, Bilgi Savaşı ve Hibrit Savaş. İşte sizin Tam Spektrumlu ve Çok Alanlı mücadele göreviniz bu. Yapılması gereken teröristi dışarıda önleme. Bu da tamam! Ama aynı anda ve ağırlıkla terörün destekçisini, maşayı tutanı; önleme, vazgeçirme, ona yönelik planlı mücadele etme… İşte bunun adı Hibrit Savaş, Temassız Savaş, Uzun Savaş!”

Burada ilk somut yönlendirme konusu ne olabilir? Bağ Kesme Operasyonu.

Nasıl? Her yıl milyonlarca dolar yatırım yaptığı ABD, Ortadoğu’daki gelişmeleri takip etmekte. Eğer dengeler değişiyorsa ABD de oyunu değiştirmek zorunda. Ne yapabilir? Türkiye ile tekrar işbirliği halinde hareket edebilir. Bunun için ne gerekir? Türkiye’nin terörle ilgili temel hak ve beklentilerine karşılık vermelidir.

Türkiye’nin söylediği ne? (Konumuz bu olduğuna göre, özelde,) Suriye’de siyasi yapılar ve güç dengeleri değişecek ise bu Türkiye’nin beklentilerini karşılayan bir şekilde yapılmalıdır. Eğer ABD bu konuda inisiyatif aldı ise o halde ABD, Türkiye ile anlaşmak ve isteklerini dikkate almak zorundadır.

Eylem Girişimine Devletin Tepkisi

Pazar günkü eylemi PKK terör örgütü üstlendi, bu da yetmedi Türkiye Cumhuriyeti iki teröristin PKK’lı olduğunu bizzat kendisi tespit etti.

Artık konu belli: Bu, Suriye (Kamışlı) kaynaklı PKK/YPG terör örgütü militanlarının kullanıldığı, başka devletlerin istihbarat birimlerinin destek verdiği, lojistiğinin temin edildiği, burası önemli, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hedef alan bir eylem girişimiydi.

O halde Devlet cevabını tam verecek. Bu şekilde bir operasyon süreci başladı.

Nasıl bir operasyon? 1) Kahramanlar Operasyonu yurt içinde gerçekleşiyor, bu eylem girişimine Türkiye içinden dahil olanlar bir bir ortaya çıkarılıyor. 2) Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör örgütüne karşı geniş çaplı operasyon süreci başlatıldı, bunun adı henüz belli değil. İkinci olarak belirttiğim bu operasyonu biraz daha açacağım.

Dışişleri Bakanı Açıkladı

Önce şunu hatırlatmam gerekiyor. Bugün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan şunları söyledi: “Irak ve Suriye’de, PKK/YPG’ye ait olan bütün altyapı, üstyapı, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin silahlı kuvvetlerimizin, istihbarat unsurlarımızın topyekün meşru hedefidir. Üçüncü tarafların PKK/YPG’li tesis ve şahıslardan uzak durmalarını tavsiye ediyorum.

Sn. Fidan’ın verdiği mesaj net. Bana göre şöyle: Artık hedefler tesislerdir ve bunlar teröristle ona destek verenlerin ortak kullandıkları türdendir. PKK/YPG’yi besleyen üçüncü taraf ülke birimleriyle terör örgütünün bağını kesecek türden hedefler seçilecektir. Ayrıca belirgin şekilde terör örgütünü besleyen, kullandığı görünür hedefler olacaktır. Devletin gücü ve kararlılığı sonuna kadar gösterilecektir. Teröre destek veren ülkeler, yaptıkları bu kirli destekten vazgeçirilene kadar harekat sürdürülecektir.

Peki neden Dışişleri Bakanı açıkladı? Dış bağ meselesi…

Devlet Toplandı

Diğer hatırlatmam, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve MİT Başkanı İbrahim Kalın Millî Savunma Bakanlığı’nda bir araya geldiler. Burada hazırlanan plana ilişkin son kontrollerin gözden geçirildiği söylenebilir.

Koordinasyon

Bir de yarın (5 Ekim) Ankara’ya Irak Savunma Bakanı Sn. al-Abbasi gelecek, onunla da Sn. Güler ortak hedefleri görüşecekler. (Kasım ayında Irak’ta seçimler var ve bu her yönden çok önemli.)

Yapılan Hava Operasyonları

Şu ana kadar Irak’ta üç kez hava operasyonu yapıldı. PKK/YPG terör örgütü hizibi hakkında Irak (Kandil) ile Suriye (Kamışlı) ayrımı yapmamı dikkate alırsanız, bunu Irak’a (Kandil’e) operasyon olarak anlaşılmalıdır. Bunun anlamı, teröristin nefes almasını engellemek. Hedefler mağaralar, depolar, ama bunlar daha çok kırsaldaki hedefler, sadece PKK terör unsurlarının barındıkları yerler.

Bu nefessiz bırakma operasyonları devam edebilir, ama bunlar Sn. Fidan’ın ifade ettiği türden operasyon değil.

Bugüne kadar özellikle MİT unsurları ve SİHA marifetiyle, teröriste, özellikle sözde lider kadrolara yönelik nokta operasyonları yapıldı, etkilerini görmekteyiz. Bu tür operasyonlara hem Irak’ta hem de Suriye’de devam edilecektir.

Bu operasyonlar örgüt içi bağlantıları kesme yönüyle düşünüldüğünde bile çok etkili olmaktadır.

Diplomasi

Şu an haber kanalları aracılığıyla ilan edilen üçüncü tarafların alanı boşaltması gerektiği husus, örneğin Amerikalı veya başka ülke birimleri kastedilerek söylendi ise ayrıca diplomasi gereği bir de mesajla ikazda bulunulması gerekir. Şu an büyük ihtimalle Dışişleri Bakanlığı bu prosedürü tamamlıyordur. Bu şu demek değil: (Örneğin) Amerikalıya, şu hedefi vuracağız, sen orayı terk et, ama bu arada teröristin de haberi olsun! Hayır, yapılan bu değil.

Amaç

Amaç, ABD’yi (veya diğer üçüncü tarafı) bölgeden uzaklaştırmak, ona ikazda bulunmak, PKK/YPG terör unsurlarına verdiği desteği fiilen önlemek, gelir kaynaklarını kesmek, silah depolarını, araç parklarını ve çeşitli idari alanlarını, muhabere imkanlarını, yani kırsalda ve yerleşim yerleri içindeki tesisleri düşünün, bunların vurulması suretiyle hem teröristin hem de hamisinin belirlenen noktalardan ayrılmalarını sağlamak.

Nasıl?

Açıklananlar çerçevesinde hedef kategorilerini işaret ettim. Bunlar havadan operasyonlarla vurulacak, derinlikteki hedefler de olabilecek. Örneğin, Suriye’de Haseke bölgesinde teröristin gelir kaynağı olan bir petrol tesisi veya Deir ez-Zur’daki PKK/YPG sözde karargah binası da hedef olabilecek.

Ne kadar sürer? Sonuç alınana kadar. Sonuç için kriter, bağı kesmek.

Bu bağ kesildikten sonrası, ayrıca planlanabilir, başka operasyonlar düşünülebilir.

Barış Pınarı harekatı benzeri, güvenli hale getirmek üzere bir alanı kontrol etmek için harekat olur mu? Hayır. Böyle olsaydı, bahse konu alanlar daha önce açıkça konuşulduğu gibi belliydi, Tel Rıfat, Ayn el-Arab ve Münbiç gibi. Şimdiki, bu tür alanı kontrol değil, bu kez Suriye’de PKK/YPG’nin bulunduğu, daha önce yanında üçüncü tarafın bulunduğu nedenle hedef alınmayan noktalar vurulabilir. O halde tüm sahayı düşünmek gerekir, Kamışlı bölgesi ve derinlikte gereken noktalar dahil olmak üzere.

Yapılan resmi açıklamaların üzerine bu düşündüğüm operasyon çok farklı ve ilk kez yapılacak. Uluslararası yönleri olacak bir operasyondur. Ama etkisi büyük olacaktır.

Sonuç

Bu hem teröriste hem de teröre destek verenlere yönelik bir bağ kesme operasyon olur. Operasyonun icrasında Hibrit olan tüm unsurlar ve yöntemler kullanılır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Milli Güvenlik Dersi

DİĞER YAZI

ABD’nin Saldırganlığı ve Silahlı Diplomasisi

Güvenlik 'ın son yazıları

26 views

İsrail’in İran Saldırısı ve Polemolojik Analizi

19 Nisan gecesi İsrail, İran-İsfahan'daki bir askeri hedefi vurdu. Önce alınan bilgiler ve geliş yöntemleri doğru mu yanlış mı tartışıldı. Ancak, olağanüstü denebilecek türden yeni bir süreçle ilgilendiğimiz gayet açıktı. Ben sizlere bir askeri analiz yaparak, eldeki bilgileri de kullanmak suretiyle, bazı poüemolojik sonuçlar çıkarıp sunmak istiyorum.
74 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
126 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
178 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
190 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme