“Çin ABD’yi 2035’ten Sonra Geçecek”

9 Aralık 2020
Okuyucu

ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley’in basına verdiği bilgilerden ABD ve Çin savunma politikaları hakkında önemli ipuçları almaktayız. Bakılırsa küresel açıdan önemli bir sürtüşmenin eşiğindeyiz. Milley, “Büyük güç rekabetinin büyük güç savaşına dönüşmesini istemiyoruz. Bu bir felaket olur!” diyor.

General Mark Milley, Pentagon raporundaki endişeleri dile getirerek, Pekin’in, askeri yeteneklerini 2035 yılına kadar ABD ile eşitlemek ve bunları yüzyılın ortasına kadar geçecek şekilde geliştirmek şekilde hedefinin olduğunu, söyledi.

General Milley, The Wall Street Journal’ın CEO Konseyi zirvesinde röportaj verdi. Haber WSJ’da Nancy A. Youssef imzasıyla 8.12.2020’de yayımlandı. Mark Milley, Çin’in 2035 yılına kadar ekonomik büyümesinin devamı olarak, Amerika ile askeri yeteneklerini eşitlemeyi hedeflediğini, bunun için yatırımlarına hız verdiklerini ve ABD’yi silahlı bir çatışmada yüzyılın ortasına kadar yenmeyi hedeflediklerini, açıkladı. 

Milley Pekin’in hedefleri için şunları ekledi: “…Bunu yapmaya çalışmak için yola çıktılar. ABD için şimdi ve önümüzdeki yıllarda kesinlikle önemli bir güvenlik sorunu! Yükselen Çin’e karşı savunmak için ABD’nin kendi ekonomik ve askeri gücünü geliştirmesi gerekmektedir. Büyük güç rekabetinin büyük güç savaşına dönüşmesini istemiyoruz. Bu bir felaket olur!” 

General Milley, ABD ordusunun hem uzayda hem de siber operasyonlarda, özellikle de bu alanlarda askeri yeteneklerini geliştiren Çin ve Rusya gibi rakiplere karşı, taarruz ve savunma hamlelerini başlatmaya hazır olması gerektiğini söyledi.

General Milley, vize yasakları, yaptırımlar ve devam eden ticaret savaşı yoluyla Pekin’e yönelik baskı kampanyasını yoğunlaştıran Trump yönetimi içinde yaygın olarak benimsenen görüşleri yineledi. Milley, askeri olarak, Trump yönetimi, Çin’in Asya Pasifik bölgesinin bazı kısımlarına yönelik iddialarına meydan okumak amacıyla seyrüsefer operasyonlarının ve diğer deniz manevralarının serbestleşmesini artırdı, dedi.

Diğer yandan ABD ulusal istihbarat direktörü John Ratcliffe, geçen hafta bir haber üzerine şöyle demişti: “Bu eşsiz bakış noktasından Amerikan halkına bir şey aktarabilirsem, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük tehdidi oluşturmasıdır, bugün Amerika ve II. Dünya Savaşı’ndan bu yana dünya çapında demokrasi ve özgürlüğe yönelik en büyük tehdittir.”

General Milley’in endişeleri, Çin ordusu hakkında yıllık bir Pentagon raporundaki endişeleri yansıtıyordu. En son rapordaki bulgular arasında önemli bir bilgi var. Şöyle: “Eylül ayında ABD yetkilileri açıklamıştı, Pekin’in önümüzdeki on yıl içinde nükleer silah cephaneliğini ikiye katlayabileceği.”

General Milley ayrıca Joe Biden’ın (2016’da) Emekli General Lloyd Austin’i ABD Savunma Bakanı olarak seçilmesini kamuoyuna açıkladı. Milley, E. General Austin’i yirmi yıldan fazla bir süredir tanıdığını söyledi ve ABD ordusunun sivillerin kontrollünde olduğu “temel ilkeyi” de ekledi. “Hiçbirimiz üniformalı olduğumuz için ordunun sivil kontrolü hakkında kafamızda hiçbir soru yok. Başkomutanın emir ve talimatlarını takip edeceğiz,” dedi. Austin’in atamasının kesinleşmesi için Kongre’den onayı bekleniyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

IRINI ve AB

DİĞER YAZI

Yeniden NATO

Güvenlik 'ın son yazıları

96 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
149 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
157 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
123 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
168 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme