Fırat’ın Doğusu Harekat Planlaması

15 Aralık 2018
Okuyucu

Türkiye’nin Suriye’de Fırat’ın Doğusunda gerçekleştirme sinyalleri verdiği ve gerekli usulleri tamamlama sürecine geçtiği bu saatlerde, henüz adı açıklanmamış olan bu tarihi harekatın planlaması üzerine ana noktaları işaret edelim. Ne olacak, nasıl olacak, amaçlar ve hedefler neler?

Bu bir savaş mıdır? Düşük yoğunluklu çatışma, sınır ötesinde terörle mücadeledir. Meşruiyeti nedir? BM’in 51. maddesi gereği meşru müdafaa hakkını kullanmaktır.

Türkiye’nin muhatapları kimlerdir? Birincisi Amerika. İkincisi ise teröristler.

Türkiye’nin hedefleri nelerdir? Birincisi, teröristlere verdiği destekten Amerika’yı vaz geçirmek. Bu hangi vasıtalarla olacak? Amerika’ya karşı politik vasıtayla; ancak ABD’nin politik karar vermesini sağlamak için teröristlere karşı silah kullanarak olacak. İkincisi ise gayet açık hedef, doğrudan teröristleri bulundukları yerde imha etmek şeklindedir.

Demek ki ikinci konu Türkiye için hem beka meselesinde hem de ABD’nin hedeflerinden vazgeçmesi için mecburiyet halindedir. Neden? ABD teröristi oraya taşıdı, eğitti, donattı, dolayısıyla onları  kullanıyor. O kullanılan teröristlerin Türkiye’ye verdikleri 40 yıllık zararın bedelini ödemeleri şarttır. Bunun yanı sıra, kullanılan maşa olduğu nedenle, adı belli teröristleri ortadan kaldırmak temel bir hedeftir.

O halde teröristleri ortadan kaldırmayı hedeflerken, Türkiye ABD tarafına da şu mesajı verir: “Ey müttefikim, sen zaten Suriye topraklarına DEAŞ meselesi için gelmiştin, küresel radikal teröre dayandırarak BM’den özellikle bu maksatla karar çıkartarak buraya geldin, otuza yakın ülkeyi de DEAŞ ile mücadele için buraya koalisyon için davet ettin. Bu konu öyle veya böyle başarıldı, DEAŞ marjinalleşti, hatta bitti bile denebilir. Çağır BM gözlemcilerini ve kararın sonucunun alındığını görsün. Değilse koalisyon ülkeleri yazar böyle bir raporu. Bugün bu amaç hasıl oldu ise o vakit işiniz bitmiş demektir.”

Yani ABD’nin Suriye’de bulunma meşruiyeti bu noktadan sonra yoktur. O zaman ABD özel amacını dünya kamuoyuna açıkça söylemelidir. Neyi? Örneğin, “Ben teröristi kullanıyorum ve bölgede çıkarıma uygun bir düzen kurmak istiyorum,” gibi bir ifadeyi açıkça söylemelidir.

Zaten bunu söylemese de amacı anlaşılmıştı. Dolayısıyla kendisine karşı bir şekilde ikazda da bulunulmuştu. Neydi bu? Tahran’da 3’lü, Soçi’de 2’li, İstanbul’da 4’lü zirve yapıldı. (Ortak olarak ifadeyle,) Almanya, Fransa, Rusya, İran ve Türkiye tarafından burada mealen dendi ki, “Ey Amerika, senin burada işin bitmiştir. Oldubittilerini kabul etmek mümkün değildir. Bunu engellemek için işbirliği yapıyoruz.”

ABD’nin müttefiki kim? İsrail. İsrail’in Suriye kuzeyindeki teröristlerle işbirliğinin amacı nedir? Kendini koruyacak, buradaki uydu devleti kullanacak, enerjiden yararlanacak, vs. Türkiye’nin İsrail’i muhatap alması söz konusu mu? Hayır, gerek yok. Onunla İran ve Esad ilgilensin. Örneğin gidip Deir ez Zor’u sıkıştırsınlar. İran ve Esad güçleri sahada başka yerlerde hazır bekliyor mu? Evet,

Rusya ne yapıyor? Birincisi Türkiye’ye diplomatik destek veriyor. İkincisi ise sahada işleri Türkiye lehine kolaylamak adına kontrol sağlıyor. Bugün Rusya’nın ABD’ye verdiği notalar açıktır ki diplomatik amaca göredir. Demek ki Türkiye ile birlikte yapılan bir plan var ve uygulanıyor. Sahada da belli bir plana göre işlemler sürdürülecektir. Tabka güneyinde olduklarına dair bilgiler var.

Buraya kadar amacı, hedefleri ve tarafları işaret etmiş olduk. Şimdi de yakın zamanda başlaması beklenen harekatın biraz daha içine girelim.

Harekatın hedefler neler? Birincisi teröristi imha etmek. İkincisi uluslararası toplumun kararını etkilemek. Üçüncüsü ise Suriye’de asıl mesele olan halkın ihtiyaçlarını karşılamak ve zulmü dindirmek.

Bu harekat hedeflerine ulaşmak için Silahlı Kuvvetler nasıl kullanılmalıdır? Elde ne var? Hava ve kara unsurları. Uçaklar, helikopterler, İHA ve SİHA’lar, toplar, havanlar, zırhlı birlikler, komandolar ve diğer güvenlik birlikleri ve vasıtaları. O halde önce nokta hedefler, yollar, muhabere, komuta yapıları vurulacaktır. Teröristlerin hareketleri gözlenecektir. Belli yerleşim yerlerinin ele geçirilmesi sağlanacaktır. Ayn el Arab, Tel Abyad ve Resulayn olabilir mi? Evet. Başka? Irak-Suriye hattı, Irak’ta yeni Kandil denen Sincar bölgesindeki hedefler ile Türkiye’ye tehdit olabilecek yakın kamplardaki hedefler vurulacaktır ve teröristlerin kaynakları kurutulacaktır. Birinci safha budur. Diplomatik amacın yerine gelmesi için ikinci safha için duruma bakılacaktır. Bu kısmı sonra ifade ederiz. Öyle zırhlı birliklerimiz arazide çamura batmaz. En azından bunu söyleyelim…

Münbiç’ten bahsetmedik. Halen Münbiç üzerine ABD ile bir anlaşmamız var. Buranın hukuku başkadır. ABD’yi bu maksatla da zorlamak, bizi daha fazla oyalamamaları gerektiğinin cevabı da bu harekatla verilmiş olacaktır.

Harekatın zamanlamasına bakalım. Biz Amerika’nın, Rusya’nın ve diğer ülkelerin durumuna baktık, hazırlanmakla meşguldük. Zamanı boşa harcamadık, çalıştık. ÖSO’nun hazırlanması da bu süreçte gerçekleşti. Hatta İdlib’deki sürecin buraya kadar gelmesini de zamanın içine koymamız gerekiyor. dolayısıyla mevzu iç politika ile ilgili değildir, işin tabiatı gereğidir. Dolayısıyla propagandaya ve provakasyona dikkat edelim!

Bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Türkiye’den ABD’ye Yüksek Tonda Mesaj

patriot-gerekli-midir
DİĞER YAZI

Patriot Gerekli midir?

Güvenlik 'ın son yazıları

43 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
56 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
68 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
65 views

Uzayda Silahlanma Dönemi

Stratejik bakış açısına sahip olarak, savunma ve silahlanma alanında neler oluyor, başat güçler tarafından ilgili politikalar nasıl geliştiriliyor ve icra ediliyor, bu önemli soruya cevap verelim. Yaşananlardan elde edilenler bizi şuraya doğru götürüyor: Artık uzayda silahlanıyoruz, savaş alanı boyutları değişiyor ve caydırıcılık uzayda!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme