israil-ve-gazze
İsrail ve Gazze

İsrail ve Gazze

13 Kasım 2018
Okuyucu

Filistin-İsrail Savaşı sürüyor. Dün ve bugün İsrail jetleri 100’den fazla sorti ile Hamas hedeflerini vururken, karşılık olarak Hamas roketli saldırılar gerçekleştiriyor. Ölü ve yaralılar var. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Gazze’deki gerilim bir an önce engellenmeli,” dedi. Guterres, “Aksi takdirde devasa bir trajediye dönüşecek bir savaşın başlayabileceği,” uyarısında bulundu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’de tırmanan gerginliğin ardından başkent Tel Aviv’de Savunma Bakanı Avigdor Liberman ve Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ile bölgede yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere bir araya geldi. 

Gazze’den İsrail tarafına akşam saatlerinden bu yana 200’e yakın roket atıldığı, atılan roketlerden 60’ının Demir Kubbe hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiği ifade edildi. Atılan diğer roketlerin büyük bir bölümünün de boş arazilere düştüğü kaydedildi. İsrail acil yardım servisi Gazze’den atılan roketlerden dolayı 19 kişinin yaralandığını, yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu açıkladı. Diğer kaynaklar bir İsrail asker servisinin vurulduğunu açıkladılar. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde bu akşamdan itibaren artan gerginlik sebebiyle bölgedeki birliklerine tank sevkiyatı yaptı. İsrail ordusu, Gazze’den atılan roketlerin ardından düzenlenen saldırılarda, şu ana kadar Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ve İslami Cihad’a ait yetmişten fazla hedefin vurulduğunu açıkladı.

Buna karşılık Gazze güneyinde Refah’ta 4 şehit olduğu haberi alındı. İsrail kayıpları artınca İsrail de hava taarruzlarını artırdı. Hamas ve İslami Cihad Hareketi gibi grupların silahlı kanatlarının yer aldığı Filistinli Direniş Grupları Ortak Odası’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle: “Mücahitlerimiz, Cibaliya’nın doğusunda Ahraş Meflasim bölgesinde yerel saatle 16.32’de Kornet füzesiyle İsrailli askerleri taşıyan otobüsü hedef aldı.” Bu açıklama vurulan askeri servisle ilgilidir. Ayrıca açıklamada, “Bu operasyonun bir grup İsrail askerinin Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde düzenlediği ve 7 Filistinlinin şehit olmasına neden olan saldırıya karşılık gerçekleştirildiği,” aktarıldı. Kassam Tugayları, dün yaptığı yazılı açıklamada, bir grup İsrail askerinin sivil bir araçla Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’un 3 kilometre kadar içlerine girdiğini ve Tugay komutanlarından Nur Bereke’ye suikast düzenlediğini duyurmuştu. Bu olay diğerlerini de tetikledi.

Gazze’deki Al Aksa televizyon istasyonunun vurulma görüntüleri basına servis edildi. Görgü tanıkları Al Aksa televizyonuna uçaklardan füze atıldığını, yaklaşık 10 füzenin buraya isabet ettiğini duyurdular. Al Aksa’dan Fevzi Barhoum, bu saldırının basın özgürlüğüne düşen bir bomba olduğunu ifade etti. Hamas, Filistin halkının sesi bu şekilde kesilemeyecek mesajını verdi. İsrail saldırılarından birçok bina tahrip oldu. 

Paris’te UNESCO toplantısı sonrasında Gazze hakkındaki soruya cevap veren Guterres şöyle konuştu: “Öncelikle (Gazze’deki son gelişmeler) aşırı derecede kaygı veren bir durum. Tarif edilemez bir trajedi. Gazze halkının çektiği zorluklar tasvir edilemez. Ben kendim birkaç ay önce Gazze’deydim. Gelecekten umudu olmayan çok sayıda mahkumun bulunduğu devasa bir hapishane gerçekten. Umuyorum gerilim sona erer. Aksi takdirde Gazze’de yeni bir savaş başlayacak ve devasa bir trajediyle karşı karşıya kalacağız. Bunun önüne mutlaka geçilmeli.”

BM Ortadoğu Özel Koordinatörü Nicolay Mladenov, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada , son 24 saatte Gazze’de yaşanan gerginliğin çok tehlikeli boyutlara ulaştığını belirtti. BM’nin, Mısır ve diğer taraflarla Gazze’de kritik eşiğin aşılmaması için yakın çalışma içerisinde olduğunu belirten Mladenov, İsrail ve Gazze’deki Filistinli gruplara sükunet çağrısı yaptı: “Roketler durdurulmalı, tüm taraflar itidalli davranmalı. Şiddet sarmalını tersine çevirmek için hiçbir çabadan kaçınılmamalı.”

Avrupa Birliği (AB), Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, sivilleri hedef alan saldırıların kabul edilemez olduğu bildirilerek, “Gazze Şeridi’ndeki şiddet acilen sona erdirilmeli,” ifadesini kullandı. 

Mısır Devlet Başkanı darbeci General Sisi İsrail’e ateşkes önerdi. Halbuki Sisi Gazze’nin can damarı niteliğindeki tünelleri kapatma emrini bizzat vermişti.

Bu sabah erken saatlerde Gazze’de verilen alarm yerlerini aşağıda görmektesiniz. 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

bugunku-feto-pdy-konusu
ÖNCEKİ YAZI

FETÖ ile Mücadele Ne Durumda?

avrupa-ordusu-dusuncesi-bir-firsat-mi
DİĞER YAZI

Avrupa Ordusu Düşüncesi Bir Fırsat mı?

Güvenlik 'ın son yazıları

40 views

Uzayda Silahlanma Dönemi

Stratejik bakış açısına sahip olarak, savunma ve silahlanma alanında neler oluyor, başat güçler tarafından ilgili politikalar nasıl geliştiriliyor ve icra ediliyor, bu önemli soruya cevap verelim. Yaşananlardan elde edilenler bizi şuraya doğru götürüyor: Artık uzayda silahlanıyoruz, savaş alanı boyutları değişiyor ve caydırıcılık uzayda!
93 views

CIA Şefinin Açıklamaları Üzerine

ABD İstihbaratı CIA’nın Şefi William J. Burns’un Foreign Affairs’teki, 30 Ocak 2024 tarihli, “Casusluk ve Devlet Yönetimi, Rekabet Çağı için CIA'yı Dönüştürmek” başlıklı makalesi hakkında düşüncelerimi yazmak isterim. İncelememde, tehditler ve istihbarat çalışmaları yönleriyle ifade ettikten sonra, kısaca riskli alan ve konulara değineceğim. Bu konunun bir uzmanı olarak kendi kritiğimi de yapacağım, bunu en başta ifade etmek isterim.
110 views

Hizbullah Denklemi

Ortadoğu’da Hizbullah konusu gayet önemlidir. Burada Hizbullah’ın ne olup olmadığını tartışmayacağım. Belirtmek istediğim konu, İsrail, ABD ve Avrupalı bazı ülkeler Hizbullah’ı Lübnan’dan söküp atmak istiyorlar, fakat bunu meşru bir zeminde ve bir askeri operasyon sonucunda başarabilmeleri için ellerine bir imkân geçmesi gerekiyor. Gelin bu konuyu enine boyuna ve daha çok stratejik bakış açısıyla inceleyim.
190 views

Belucistan Krizi

Dünya Hamas-İsrail çatışması ve peşinden Kızıldeniz’deki olaylara kilitlenmişken, birden İran-Pakistan arasında Belucistan (Balochistan) merkezli bir kriz meydana geldi. Burada karşılıklı saldırılarda balistik füzeler, drone’lar ve savaş uçakları kullanıldı. Pakistan, İran sınırını kapatıldı, büyükelçisini geri çağırdı. Nükleer silah sahibi Pakistan ile yine nükleer silah üretmeye çabalayan İran’ın arasında gelişen bu ani kriz pek de bu dozda beklenmiyordu. Üstelik İran şu an için net olarak ABD, İngiltere ve İsrail olarak hedefte gösterilmekteydi. Bu kriz gayet düşündürücü bulundu, bu potansiyel gerilim hali ileriki dönemlere nasıl etki edecekti?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme