libyada-ateskes-sartlari
Libya'da Ateşkes Şartları

Libya’da Ateşkes Şartları

8 Haziran 2020
Okuyucu

Bugünlerde Libya’da meşru yönetim olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) askeri güçleri sahada ilerledikçe, buna karşılık darbeci Halife Hafter geriledikçe ‘ateşkes’ konusu daha fazla gündeme gelir oldu. Peki, bir ateşkes olacak ise şartları nasıl olur, inceleyelim.

Geçen hafta UMH Başkanı Fayez es Serrac Ankara’daydı. Yardımcısı ise önce Moskova’ya uğrayıp Ankara’daki heyete dahil oldu. Aynı zaman periyodunda darbeci Hafter de Mısır’da yine bir darbeci olan Devlet Başkanı Abdulfettah el Sisi’nin konuğu idi. Bu hafta ise Hafter Moskova yolunda.

Mısır’ın Libya sınırına askeri sevkiyatı yaptığı haberleri var. UMH güçleri Sirte ve Cufra istikametlerinde ülkenin doğusuna doğru ilerleyişlerini sürdürüyor, Hafter’in askeri destekçileri bir bir çözülüyor, taraf değiştiriyor.

Diplomasiden devam edelim. Birleşmiş Milletler (BM) Libya Temsilcisi Gassam Salame bütün olanları izliyor ve esasen ateşkesin şartlarına dönük durumun olgunlaşmasını istiyor. Almanya ise Ocak ayı başında gerçekleşen Berlin Konferansı’nın devamını ve alınan ateşkes kararının fiilen ‘kalıcı’ hale gelmesini, dolayısıyla Hafter’in bir önceki zirvede alınan kararları imzalamasını istiyor. Bilindiği gibi Hafter hem Moskova’dan hem de Berlin’den ateşkes anlaşması metnini imzalamadan kaçmıştı ve buna karşılık UMH Başkanı Serrac ise dokümanlara imza atmıştı.

Türkiye askeri değil siyasi çözümden yanadır. Ancak bunun altının doldurulması halinde gayrimeşru Hafter güçlerinin silah bırakması gerekir. Esasen biz de bu yazımızda bu meseleyi işlemekteyiz.

Rusya’nın Libya’da siyasi çözüme dayalı girişimi olacak ise Türkiye ile beraber yürüyebilir, tıpkı Almanya veya diğer barış çabası içinde olanlar gibi. Ancak Libya’da gayrimeşru tarafa Rusya el altından destek verirse ve sahada dengelerin meşru yönetim UMH’nin aleyhine gelişmesine sebep olur ise buna Türkiye asla izin vermez, olanları kabul de etmez.

Bu çerçevede önce ateşkesin ‘silah bırakmak’ olarak ‘geçici’ hali söz konusu olur ve bu önemlidir. Ne için? ‘Kalıcı’ olması için. ‘Kalıcı ateşkes’ ise bazı şartlarla ilgili olarak gerçekleşir. Bu şartlar neler olacaktır?

Kalıcı ateşkes şartları:

  1. Hafter mevcut ülkeyi tamamen ele geçirme davasından vaz geçer, silahlı mücadeleyi bırakır, sivil elbise giyer ve siyasi çözüme bir Libya politikacısı olarak dahil olur.
  2. Hafter’e destek veren bütün resmî davetsizler, gayrimeşru güçler, teröristler ve yabancı askerler ülkeyi derhal terk ederler, içeride kalmak isteyen olur ise UMH’ye silah bırakarak teslim olurlar.
  3. Siyasi ilerleme BM’nin tanıdığı UMH otoritesinde ilerleyeceğinden Tobruk Hükümeti Trablus’a taşınır.

İşte bu çerçevede bir karara Hafter imza atar ve Tobruk Meclis Başkanı Akile Salih de bu yönde hareket eder ise Libya’da siyasi çözüm kapısı açılmış olur.

Gürsel Tokmakoğlu

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

libyada-uhm-hedefi-bingazi
ÖNCEKİ YAZI

Libya’da UHM Hedefi Bingazi

idlibde-ateskes-ihlali-mi
DİĞER YAZI

İdlib’de Ateşkes İhlali mi?

Güvenlik 'ın son yazıları

40 views

Uzayda Silahlanma Dönemi

Stratejik bakış açısına sahip olarak, savunma ve silahlanma alanında neler oluyor, başat güçler tarafından ilgili politikalar nasıl geliştiriliyor ve icra ediliyor, bu önemli soruya cevap verelim. Yaşananlardan elde edilenler bizi şuraya doğru götürüyor: Artık uzayda silahlanıyoruz, savaş alanı boyutları değişiyor ve caydırıcılık uzayda!
93 views

CIA Şefinin Açıklamaları Üzerine

ABD İstihbaratı CIA’nın Şefi William J. Burns’un Foreign Affairs’teki, 30 Ocak 2024 tarihli, “Casusluk ve Devlet Yönetimi, Rekabet Çağı için CIA'yı Dönüştürmek” başlıklı makalesi hakkında düşüncelerimi yazmak isterim. İncelememde, tehditler ve istihbarat çalışmaları yönleriyle ifade ettikten sonra, kısaca riskli alan ve konulara değineceğim. Bu konunun bir uzmanı olarak kendi kritiğimi de yapacağım, bunu en başta ifade etmek isterim.
110 views

Hizbullah Denklemi

Ortadoğu’da Hizbullah konusu gayet önemlidir. Burada Hizbullah’ın ne olup olmadığını tartışmayacağım. Belirtmek istediğim konu, İsrail, ABD ve Avrupalı bazı ülkeler Hizbullah’ı Lübnan’dan söküp atmak istiyorlar, fakat bunu meşru bir zeminde ve bir askeri operasyon sonucunda başarabilmeleri için ellerine bir imkân geçmesi gerekiyor. Gelin bu konuyu enine boyuna ve daha çok stratejik bakış açısıyla inceleyim.
190 views

Belucistan Krizi

Dünya Hamas-İsrail çatışması ve peşinden Kızıldeniz’deki olaylara kilitlenmişken, birden İran-Pakistan arasında Belucistan (Balochistan) merkezli bir kriz meydana geldi. Burada karşılıklı saldırılarda balistik füzeler, drone’lar ve savaş uçakları kullanıldı. Pakistan, İran sınırını kapatıldı, büyükelçisini geri çağırdı. Nükleer silah sahibi Pakistan ile yine nükleer silah üretmeye çabalayan İran’ın arasında gelişen bu ani kriz pek de bu dozda beklenmiyordu. Üstelik İran şu an için net olarak ABD, İngiltere ve İsrail olarak hedefte gösterilmekteydi. Bu kriz gayet düşündürücü bulundu, bu potansiyel gerilim hali ileriki dönemlere nasıl etki edecekti?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme