libyada-uhm-hedefi-bingazi
Libya'da UHM Hedefi Bingazi

Libya’da UHM Hedefi Bingazi

6 Haziran 2020
Okuyucu

Olanları önceden tarif etmek görevimiz. Okurlar, halkımız ve uzmanlar verdiğimiz bilgilerden yararlanmaya devam etsinler. Bugün de kritik bir noktayı işaret ediyorum. Libya’da Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri için yeni hedef Bingazi. Neden?

Libya UMH Başkanı Serrac Ankara’da başlığıyla Politik Merkez Youtube kanalında ve bu platformda yayımladığım gibi durum çöyle tarif edilmektedir: Ülkenin kuzey batısındaki Vatiyye üssünün geri alınmasıyla başlayan süreçte UMH güçleri Tunus cephesinde sırtını emniyete aldıktan sonra, merkezdeki Terhune’ye ve deniz kıyısında Sirte’ye yöneldi. Başkent yakınlarındaki eski Trablus Havaalanının ve Terhune’nin darbeci Hafter güçlerinden geri alınmasını müteakip bu koldan güçlerin güneyde Cufra’ya yöneleceğini işaret etmiştim. Görüyoruz ki UHM güçleri bir koldan bu hedefine emin adımlarla yürümesini sürdürüyor.

İkinci olarak işaret ettiğim konu deniz kıyısında Sirte ile alakalı idi. Şimdi bu meseleyi stratejik anlamı bakımından biraz açayım. Eğer darbeci Hafter güçleri Libya kıyı şeridinden büyük ölçüde atılırsa ise işi büyük ölçüde bitmiş olur. Merkez konumundaki Cufra’nın geri alınması stratejik emniyet noktası oluşturmak manasında önemlidir. Ancak asıl gayret kıyı şeridinden ilerlemeyi gerektirecektir. Bu şekildeki bir hareket tarzı ile Sirte ve sonrasında ileri hedef noktası olarak Bingazi seçilir ise Hafter giriştiği taşeronluk davasından tamamen çekilecektir.

Şimdilik Türkiye destekli UMH güçleri açısından bir engel yok gibi duruyor. Çünkü savaş sahada kazanılır, savaşarak!.. Kendinizi iyi savunacaksınız, dahası attığınızı vuracaksınız ama diğer yandan da bir taktik ve strateji ile karşı tarafı alt etmeye çalışacaksınız. İşte şimdi durum bu merkezdedir… Darbeci Hafter’e bel bağlayanların ipinin koparılacağı noktalar; Cufra’nın alınması ve Bingazi’ye hızla ilerlenmesidir.

Bunun Türkiye açısından net yararı ne? Bilindiği gibi Türkiye’nin Libya ile yaptığı Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması’nın Libya kıyılarındaki izdüşümü Bingazi’den doğuya uzanmaktadır.

Gürsel Tokmakoğlu

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

abd-cin-jeostratejik-analiz
ÖNCEKİ YAZI

ABD-Çin Jeostratejik Analiz

libyada-ateskes-sartlari
DİĞER YAZI

Libya’da Ateşkes Şartları

Güvenlik 'ın son yazıları

64 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
120 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
173 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
184 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
147 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme