mit-ve-tsknin-ortak-operasyonu
MİT ve TSK'nın Ortak Operasyonu

MİT ve TSK’nın Ortak Operasyonu

8 Ağustos 2019
Okuyucu

Erbil’de 17 Temmuz’da Başkonsolosluk görevlisi Osman Köse’nin şehit edilmesinin ardından bu kirli suikastın failleri ve planlayıcıları sağ ve ölü bir bir ele geçirildiler. Bugün de Gare’de MİT ve TSK unsurlarının çok önemli bir operasyonu sonucunda iki terörist etkisiz hale getirildi.

Erbil Emniyet Müdürlüğü ve IKBY İstihbarat Birimleri iyi çalıştılar. Bu birimler MİT Başkanlığı elemanlarını yanlarına aldılar ve işbirliği yatılar. Memnuniyet vericidir. Bunu sağlayan Necirvan Barzani’yi de anmakta yarar vardır.

Olaydan hemen sonra teröristleri yakalamak için iyi bir çalışma yapıldı. Peşinden fail yakalandı. Failin çok kısa zamanda konuşturulması sağlandı. Şebeke ortaya çıkarıldı. İlgili tüm isimler ve nerede bulunabilecekleri belli oldu. Sonra MİT elemanları çalışmaları derinleştirdi. TSK Özel Kuvvetler personeli sahada MİT ile birlikte takibe başladı. Her bir isim için en uygun zaman ve yer için belirlemeler yapıldı. Bu işe tahsisli havada İHA ve SİHA bulunduruldu. Ayrıca gerektiğinde kullanılacak F-16’lar da göreve hazırdı. Neticede terörist şebeke yerine göre belirlenen usuller kullanılarak etkisiz hale getirildi.

Bu olay önemlidir. Şöyle ki:

  • PKK terör örgütü istediğinde eylem yapma inisiyatifini kaybetme noktasına gelmiştir. Terör örgütü bu tip bir eyleme başvurdu ve dersini hemen aldı. Bundan sonra bu tip eylem yapmaya cesaret edemeyecek hale gelmiştir.
  • MİT Başkanlığı teröre karşı iyi bir caydırıcılık sağlamıştır. MİT kendini bir kez daha ispat etmiştir. Bundan böyle nerede olursa olsun Türkiye’ye karşı odaklara en kısa zamanda etkili karşı operasyonlar yapabileceğini göstermiştir. Bu bir Milli Güç hususudur ve dünyada birkaç örgütün kazanabildiği bir seviyedir.
  • PKK terör örgütü Kuzey Irak’ta Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) alanında rahat olmadığını anlamıştır. Türkiye, Irak Merkezi Güçleri ve IKBY birlikte hareket ettiğinden bu durum onların Irak’ta aleyhine sonuç vermiştir.
  • Bu şartlarda Suriye’de PKK/YPG/SDG içine doğru sığınma temayülü gösterebilecek teröristler ABD ile Türkiye’nin Güvenli Bölge konusunda anlaşması sonucunda daha da daralacaklardır.
  • PKK terör örgütü yol güzergahlarında serbestçe hareket etme, iletişim sistemleriyle serbestçe konuşma kabiliyetini kaybetme noktasındadır. Sürekli izlenme psikolojisi onların etkinliğini azaltmaktadır, zayıflatmaktadır. Buradan örgüt için bir otorite kaybı anlamı çıkar.
  • İsmi geçen ve etkisiz kılınan teröristlerin hareket alanlarına bakılırsa Kandil, Zap, Metina, Avaşin Basyan, Gare, Sinat Haftanin, Kuzey Suriye arasında bulunmuş olan ve halen bulunan kimselerdir. Türkiye’de eylem düzenlemek için de yer almışlardır. Türkiye’de TAK ile belli eylemlerin planlayıcıları da olmuşlardır. PKK terör örgütünün Türkiye, Suriye ve Irak’ta halen sınır gözetmeden eylem planladıkları cani bir örgüt olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Sonuç olarak iç ve dış kamuoyuna bu hususlar iyi anlatılmalıdır. Gerçekleştirilen değerli bir faaliyetten elde edilecek her türlü çıkarım için özel çalışmalar yapılmalıdır, durum pekiştirilmelidir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

lazkiyenin-onemi
ÖNCEKİ YAZI

Lazkiye’nin Önemi

yapay-istihbarat
DİĞER YAZI

Yapay İstihbarat

Güvenlik 'ın son yazıları

64 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
120 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
173 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
184 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
147 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme