savas-ve-baris-ikileminde-hos-geldin-2017
Savaş ve Barış İkileminde Hoş Geldin 2017

Savaş ve Barış İkileminde Hoş Geldin 2017

1 Ocak 2017
Okuyucu

Yeni bir yıla girdik!.. 2016 yılında en çok sorulan soru, “Biz bir savaşta mıyız da bütün bunlar oluyor, bu bir dünya savaşı mı?” idi. Dilimin döndüğünce bunun adının Dünya Savaşı değil ama Uzun Savaş olduğunu, tüm dünyada radikal terör örgütlerinin devletlere ve milletlere açtığı bir savaş olması sebebiyle Dünya Savaşı denmesinde de bir mahsur olmadığını işaret ettim. Sanırım Reina saldırısı ile girdiğimiz 2017 sabahında bu hususu bir kez daha teyit etmiş olduk.

Şu işe bakın, Şişli de havai fişek, Reina’da Kaleş… Saat 01:15 sularında bir terörist elinde Kaleşnikof ile gelip İstanbul’un en güzide yerlerinden birinde, üstelik saldırı olacağı daha önceden bilindiği halde gerçekleşti. Maalesef 39 kişi hayatını kaybetti. 2017’ye nasıl bir umut ve beklenti ile gireceğimizi de bu menfur eylemle görmüş olduk.

Gece kulübü sahibi Mehmet Koçarslan bir gazeteye verdiği bilgide; “İçeri giren şerefsizler Kaleşnikoflarla taramışlar. Amerikan İstihbaratı bunun bilgisini vermişti. Bir hafta on gün süreyle buralarda deniz dahil güvenlik önlemleri alındı. Sonra ne oldu? Göz göre göre bu saldırı meydana geldi.”

Peki, 2016 yılının son haberleri ne idi, hatırlıyor muyuz? “Rusya ve Türkiye Suriye’deki ateşkes üzerine anlaştı… ABD, seçimlere siber saldırılarla müdahale edildiği gerekçesiyle 35 Rus diplomatını sınır dışı etti… Putin misilleme yapmayacağını, Trump’ın işbaşına geldikten sonraki tutumuna bakacağını söyledi… Bundan önce Ankara’da Rus Büyükelçisi ve Rusya’da üç Rus diplomat ve kamu görevlisi daha öldürüldü, Karadeniz’e bir Rus uçağı düştü…” Bütün bunlara bakanlar haklı olarak, “Soğuk Savaş geri mi döndü?” diye sormaya başladı.

Demek ki konuşulan konular şunlar: Barışta olduğumuz söylenecek, herkes işinde gücünde olacak, normal yaşam devam ediyor gibi görünecek, terör gece gündüz veya orası burası demeyecek kan akıtacak, sürekli propaganda ve bilgi harbi ile algı yönetimi yapılacak, casuslar ve siber güçler arkadan dolanacak…

Yıl dönerken durum ne idi? Türk askeri Suriye’nin El Bab kentini sarmış IŞİD terörüne karşı memleket için şehit oluyorken, memleket içinde yerli yabancı insanlar umutla yeni yılı karşılanmaktaydı.

Halka gidip sorsak 2017 yılından beklentin ne diye, kesin bir tek söz çıkar ağızlarından: Barış! Halk barış, huzur, esenlik dolu günler geçirmek istiyor, insanca yaşamak istiyor.

İyi de küresel teröre karşı savaş onu görmemekle, marjinalleştiren tedbirleri almakla mümkün, değil mi? Terörist kılık değiştirip dibinize gelecek, bir gün Paris’te, yarın İstanbul’da, size kötülüğün en kötüsünü yapacak ve sıradan, çalışıp kazanan ve eğlenmeyi hak ettiğini düşünen insanlar, “Buna aldırış etmiyorum, korkmuyorum,” diyecek. Bu ne tür bir haleti ruhiye!.. Böyle olmamızı istiyorlar. Bu neymiş? Asimetrik Savaş, Doğrusal Olmayan Savaş… Bunun New York, Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan tarihin en büyük terör saldırılarından biri olarak bilinen “11 Eylül” eyleminden önce adını bile koymuşlar, hem de 1997’lerde. Biz bugün, yani teorinin ortaya atılmasından 20 yıl sonra, öyle demek durumundayım, bu kahinlerin öngördüğü haleti ruhiye ile 2017 yılına girdik!

O halde siz söyleyin, savaş mı barış mı? Acaba 2018’e nasıl gireceğimizi de belirlemişler midir?..

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

sehitler-tepesi
ÖNCEKİ YAZI

Şehitler Tepesi

iranda-isid-teroru
DİĞER YAZI

İran’da IŞİD Terörü

Güvenlik 'ın son yazıları

9 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
34 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
52 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
63 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
79 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme