sinir-ihlali-nasil-okunmali
Sınır İhlali Nasıl Okunmalı?

Sınır İhlali Nasıl Okunmalı?

6 Ekim 2015
Okuyucu

Soğuk Savaş sonrasından bugüne Orta Doğu’da (veya Doğu Akdeniz’de) kalan Rus üsleri Suriye’dedir. Suriye sınırları içinde Rusya’nın deniz, hava ve kara birlikleri ve istihbarat üniteleri yer alır. Amerika başta olmak üzere Batı ve NATO açısından bölgedeki bu son kalelerin Ruslar tarafından boşaltılması önemli bir hedef niteliği taşır.

Halbuki bölgeden Rusların uzaklaştırılması sorununun halli için süreçler çok başka olaylarla birlikte ve içiçe şekilde yürümektedir. Bunlar; Suriye’de rejimin değiştirilmesi ve bölgesel barışın tesisi olarak işlem görülmektedir. Her biri başka soruları beraberinde getirir. Örneğin, bölgesel barış için Batı yeni bir sınır düzenlemesine mi ihtiyaç duymaktadır, gibi… Böyle ise masaya kimler oturmalıdır?

BM’de yapılan son zirvede Obama Putin’e, “Esad’ı destekleme, Suriye’ye barış gelirse mülteci sorunu da çözülür, IŞİD tehdidine birlikte çaba sarfedelim,” ikazını yapmış olabilir. Alenen, “Oradan çek git,” diyecek değil ya! Derse alacağı cevap belli; sen de şuradan git vs. Ya Putin nasıl cevap vermiş olabilir? Sözle ne dediği önemli değil ama fiilen yaptıkları herşeyden daha fazla önem kazandı. Esad muhaliflerine (bunların içinde Türkmenler de var,) saldırılar yapıldı, keşif faaliyetleri artırıldı, bu operasyonlarda Türk hava sahası ihlal edildi.

Suriye krizinde Esad ordusunun gücünü bitirmeye yakın olduğu, bu nedenle Ruslar inisiyatifi ele aldı, diyen olabilir. Başka bir görüşle, Suriye’de son taşlar yerlerinden oynadı, diye bakılabilir. Ama sonuçta şu an için Rusya ile Türkiye’den dolayı NATO karşı karşıyadır. Önemli olan süreci iyi yönetebilmektir.

Bütün bu süreçte ABD, Avrupa ve NATO karşı tepki verdi ve Türkiye’nin arkasında olduklarını söyledi. Peki, Türkiye için amaç esasen Suriye’deki Rus varlığının evine dönüp dönmemesi miydi? Hayır. Ama ABD ve Batı’nın bu planı içinde Türkiye istemeden de olsa sorunun ana aktörü oldu. Eğer yarın Ruslar son kalesini terkederken Türkiye ile sorunlu ayrılırsa bunun anlamı ilerideki olaylar için birbirlerine dostane yaklaşamayacaklarıdır. Bu uğurda Suriye’deki Türkmenleri de Ruslar tarafından taarruza uğramaları Türkiye’ye bir ikaz niteliği taşımaktadır. Hele bir de Türkiye sınır ihlallerine ateşle karşılık verirse durum çok daha derinleşmiş olur. Bütün bu gibi hususlarda Türkiye her türlü olasılığı hesap etmiş ve kararlı bir halde mi dersiniz?

Başından beri düşünelim, ortadaki tablo karışıktır ve Türkiye-Türkmenler neyin vebalini ödemekteler, bunun iyi cevaplanması gerekir. En azından bugün sınır ihlali doğru okunmalıdır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

mahkemelesmek
ÖNCEKİ YAZI

Mahkemeleşmek

turkiyedeki-teror-iklimi
DİĞER YAZI

Türkiye’deki Terör İklimi

Güvenlik 'ın son yazıları

9 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
34 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
52 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
63 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
79 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme