Ukrayna Savaşı’nda Durum (4. Hafta)

Okuyucu

Harekatın 4. haftası. Gelişmeler Ukrayna lehine görünüyor. Son 3-4 günü esas alarak değerlendirmemizi yapalım. Daha önce Rusya’nın Muhtemel Ukrayna Harekat Planı‘nı yazmıştım. Buradaki son durumu, askeri strateji yönleriyle olması gereken şekilde tarif ettiğimiz bu Rus planı ile mukayeseli okumalısınız. Ayrıca Ukrayna-Rusya Savaşının Durum Değerlendirmesi G+20 (6-15 Mart 2022) sizlere analitik açıdan tarafların posizyonlarını ele alan bir geniş bakış açısı verir, bunu da göz önüne almalısınız. Ancak belirleyici olan sahadır. Saha karakterini göstermeye başladı!

Açıklamaları görselden takip ediniz.

Rusya, Ukrayna’ya 9 Ordu ile yaklaşık 100 bin asker soktu ve saldırısını başlattı. Hava şartları bir aydır elverişsizdi (kar, yağmur, sis, gibi). Birkaç gündür hava iyileşmeye başladı. Ancak bu kez de arazide pek çok yer çamur deryasına dönüştü. Rus ordusunun yaklaşık 40-50 binlik kısmı arazide ileri harekat yapıyor olmalıydı.

Bu da gösteriyor ki, Rusya’nın operasyonu başlatma zamanı en kritik konulardan biriydi. Eğer bir başarısızlık olacaksa bu tarihe not edilecek bir konu haline dönüştü.

Arazide yayılamama, hızlanamama, uygun yollar açamama, beraberinde lojistik ikmalin tıkanmasına da neden teşkil etti.

Ukrayna ordusu arazide daha uygun olabilecek ilerleme istikametlerini tıkadı ve Rusların bu alanlara girmesini bekledi, planlı imha operasyonları düzenledi.

Şehirlerde direnenler yerlerini terk etmemektedir. Rusya istihbaratının ikinci hatası bu noktadadır. Bu denli güçlü bir direnişin (ölümüne) olabileceğini kestiremediler.

Şehirlerin çevresinde 40-50 bin kişilik Rus birlikleri ilerleyebilmeyi bekliyor. (Ben bunu çok açıkladım, eğer birlik ilerleyemiyorsa geri çekmek gerekir, sabit kalırsa kendisi zarar görür.)

Arazide çamura saplanan bir Rus ordusundan bahsettim, bir de bu var; şehir düzenekleri (yollar, köprüler, binalar, gibi) arasında ilerlemek mümkün olmamaktadır.

Dün (18 Mart) Kiev, Harkov, Donbass, Mikolayev’de Ukrayna direnişi karşı saldırılar dahi düzenlediler.

Harbin bu safhasında eğer bu tarz bir karşı saldırı var ise Ukrayna ordusunun moral-motivasyonu, mühimmatı, saldırcak özellikte silah, taktik nosyonu var demektir.

Eğer Rus birlikleri püskürtülür ise bunların geri çekilmeleri de ayrı sorundur: Konvoy oluşturmak ve emniyetle çekilmek gerekir. Ancak arazi ve Ukrayna saldırıları bu durumun bozularak gelişmesini sağlayacaklardır. Bu durumda Ruslar kısmi geri çekilmelerini dağınık yaparlar ise bu kabus haline dönüşür. Üstelik bu şartlarda genel geri çekilmek demek bozgun demektir. İşte bu zaafiyet durumu, kısa yoldan aşmak amacıyla, Rusların dirence karşılık aşırı kuvvet kullanmasına yol açacaktır.

Donbass bölgesinde birlikler karşılıklı tahkim edilmiş siperlerdeler. Burada sürekli karşı ateş oluyor. Ancak birlikler ileri-geri hareket gösteremiyorlar. Eğer Rus birlikleri bu noktaları aşıp Dnipro bölgesine ilerleyemez ve Donbass’ta kalmayı sürdürüler ise bu durum kuzey sektöründe pek çok yerde de benzeri karakter alır, gelişmeler paralel okunmak durumundadır.

Rusya-Ukrayna birliklerinin Donbass’ta aşırı riske girmeyecek tarzda manevra yapmadan tutunmaları operatif durumu kabullenme anlamı taşımaktadır.

Kiev bölgesinde durum stabil. Batı kolundan gelen Rus birlikleri Irpın 5 km’de durduruldular.

Chernihiv ve Sumi’de Ukrayna savunması iyi iş çıkarıyor. Buradaki Rus ilerlemesinin durdurulması Kiev’e akacak doğu kolunu durduruyor, yaklaşma istikameti çok gerilerden itibaren tutulabiliyor.

Sumi merkez, sağlı-sollu geniş arazide Rusya’nın 4 tümeni ve 2 bağımsız tugayı yerinde çakılı kaldı. Bu birlikler ileriye geçemezler ise olumsuz etkisi Kiev’den Harkiv’e kadar geniş alandaki harekatın tümünü etkiler.

Bu örnek şunu gösterir: Sayıca az Ukrayna birlikleri karşısında etkisiz Rus birliklerine üstünlük sağlayınca ve maddi hasar vermeyi sürdürünce, kendileri bir stratejik felçten kurtuldukları gibi, halkın direnişi desteği artar ve kuvvet bakımından durum üstünlüğü kazanılır.

Harkiv’i tutmak demek Donbass’ı (Luhansk, Donetsk) tutmak demek olur. Harkiv’deki komutanlık ve halk direnişi bu durumun farkında olarak savaşmaktadır. Harkiv’i ölümüne savunmak isteme iradesine sahiptirler. (Elbette bu durum Rusya’nın aşırı kuvvet kullanmasına neden olmaktadır.) Harkiv’i teslim ederlerse Donbass’ta dengeler değişir.

Güneyde Ukrayna birlikleri Herson’a etkisiz bir karşı saldırı gerçekleştirdi. Buna karşılık Mikolayev’deki Rus birlikleri de etkisiz ilerleyiş içerisindeler. (Hedefleri Odessa’yı kuzeyden kuşatacak şekilde Moldova sınır bölgesine ulaşmak olmalı.)

Rusya harekatta binden fazla güdümlü füze kullandı. Bundan sonra taktik av bombardıman uçakları daha fazla görülebilir.

ABD, Ukrayna’ya başta S-300 olmak üzere orta irtifa hava savunma sistemi tedarik etmek ve şehirlerin savunmasını takviye etmek istemektedir.

Ukrayna askerlerinin kıyafetleri çok düzgün. Bu dikkat çekici bir durumdur. Eğer böyle ise harbin nereye evrileceği bile açıklanabilir.

NOT: Fikri mülkiyet hakları gereği bu bilgileri referans vererek kullanabilirsiniz.

Gürsel Tokmakoğlu

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Situation Assessment of the Ukraine-Russia War (G+20)

DİĞER YAZI

Ukrainian-Russian War (March 19)

Güvenlik 'ın son yazıları

Kuzey Akım’a Sabotaj

Dün Baltık Denizi'nde Kuzey Akım 1 ve 2'ye yapılan stratejik sabotajlarla dünya sarsıldı. Bu konuda henüz

Ege’de Angajman

Geçtiğimiz günlerde kamuoyunu meşgul eden ve sürebileceği değerlendirilen, Yunanistan hava savunma sistemlerinin düşmanca muamele olarak işaret