yercekimi-dalgalari-ve-kara-delik
Yerçekimi Dalgaları ve Kara Delik

Yerçekimi Dalgaları ve Kara Delik

538 Tıklama
3 Dakikalık Okuma
Okuyucu

Fizikçiye yakın zamanında bir “Hayy” konulu açıklama yapmıştım, sanırım anlaştık(1). Bu yazıda, “Fizikçi nasıl sen göremediğini var kabul etmek için türlü denklemlerle çalışıyorsan, bu işin bir kısmıdır, ama yöntemin doğrudur. Çünkü kendi gaybına dönük kendi bildiklerini zorlayarak bir akıl yürütüyorsun. Daha ötelerini de düşün!” diye ifade etmiştim. Şimdi fizikçiler büyük bir bilinmeyeni açıklamış oldu: Evrenin çalışması, kara delik ve yerçekimi konusu.

Yerçekimi dalgalarının açıklanabilmesi ve kara deliğin sırrının çözülebilmesi adına büyük bir adım atıldı. Bilgiler bilim konulu dergilerde yayımlandı(2). ABD’deki LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) laboratuvarındaki dalga deneyleri sonuç verdi ve aradan bir asır geçse de Einstein’in haklı olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Bu konuda LIGO’nun resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz(3).

Aşağıda bu konuya ilişkin videoları göreceksiniz.

Genel görecelilik teorisi kendini bir kez daha ispat etti, nötron yıldızları ile yerçekimi ve kara delik açıklanabilir oldu. Evren kanunları içinde çalışıyor.

Buradan Muttaki ne anlam çıkarmalı, bence bu daha önemli. Zira bazı bilimsel açıklamalara ait derslerin okullarda yasaklandığı bir ülke konumuna dönüştükçe, bu gibi örnekleri hatırlatmakta yarar oluyor. Doğal gerçeklere ve evrenin kanunlarına (ki bunlar Kur’an’da sünnet denilenlerdir), insanlığın bunları öğrenmek adına gerçekleştirdiği çabalara arka dönülmesi kabul edilebilir bir şey değildir.

Gerçeklere sırtını dönenler, müteşabih konusunu algılamayanlar, kavramları büküp akıl karıştıranlar en azından bu konudaki bütün yazıları okusunlar, videoları izlesinler ve kozmik sesleri dinlesinler; bilgi, mana ve bunun ifadesinin sesle tezahürünü idrak etmek adına bir kez daha düşünsünler; maneviyatın büyük bir sır olmadığına, apaçık herşeye nüfuz etmiş halde ve her şeyin açıklaması olduğuna kanaat getirsinler.

Bütün mesele had bilmekte!

(1): https://muttakilik.com/fizikciyle-hayy-konulu-sohbet/

(2): https://www.sciencenews.org/article/gravitational-waves-explained?mode=pick&context=168

(3): https://www.ligo.caltech.edu

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Değişimin Kültürü

DİĞER YAZI

Küresel Turizmin Geleceği

Kültür 'ın son yazıları

Politika ve Odaklanma

Yaşamımızda çok temel konuları tartışmak zorunda kaldık. Örneğin diyoruz ki başka gezegenimiz yok! Bu zaman diliminin

Arsızlaşmak

Toplumsal zehirlenme konusunu basit gibi görünen arsızlaşmak konusu ile açıklayalım. Konu malumumuz, ama bu bakış açısıyla

Dâhi Lider Atatürk

İçimden geldiği gibi yazayım, bir 10 Kasım sabahı neler geliyor aklımıza, Atatürk hakkında. Lider olunmaz, şartlar

Türkistan’ın Değeri

Arada bir tarihi ve kültürel derinlikleri hatırlamamız, hatırlatmamız gerekiyor. Örneğin Afganistan neresi? Afganistan’ın Türkistan ile ilgisi