abd-secim-sonuclari-ve-turk-abd-iliskileri
ABD Seçim Sonuçları ve Türk-ABD İlişkileri

ABD Seçim Sonuçları ve Türk-ABD İlişkileri

7 Kasım 2018
Okuyucu

Dün (6 Kasım 2018) ABD ara seçimlerini gerçekleştirdi. Seçimlerin Amerikan sistemi içinde pek çok tartışılacak tarafı vardır, olacaktır da. Biz burada Türk-Amerikan ilişkilerinde masada duran dosyalar bazında neler olabilceği konusunu inceleyelim.

Önce çok kısa seçim sonuçlarını yorumlayalım. Ara seçimde katılım yüksek oldu. Amerikan iç politikası geleneğine bağlı olarak ara seçimlerde belli dengelerin ortaya çıkması söz konusuydu, bu kez de aynısı oldu. Donald Trump’ın azledilmesi söz konusu olur mu sorusu vardı. Böyle olmayacağı ortaya çıktı. Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar öne geçti, Senato’da Cumhuriyetçiler önde. Buna bakıp Trump için bundan sonraki iki yıl için “Topal Ördek” yakıştırması olacak gibi görülse de bu genel olarak iç politikadaki konulara karşılık gelen bazı uygulamalar için gerçekleşebilir. Bizi ilgilendirecek türden dış politikada değişiklik olmayacaktır.

O halde bizi ilgilendiren kısma bakalım. Dış politikada değişiklik olur mu? Olmaz! Şu an belirlenmiş seyirde işler devam eder. Örneğin son günlerde ABD-Türkiye ilişkilerinde bir yumuşama havası vardı, bu eğilim sürer. Ama daha çok şekillenecek hususlar bundan sonra da devam edecek ikili görüşmeler ve diğer gelişmeler paralelinde olacaktır. Neler var? Kasım ayında (11-12 Kasım) Fransa’da dünya liderlerinin görüşmeleri söz konusu olacak, Aralık ayında G-20 toplantısı Arjantin’de yapılacak, burada liderle görüşecek, genel manada ilgili bakanlar sürekli işbirliği halindeler, telefon görüşmeleri sürekli yapılıyor, vs.

Bu noktada ABD-Türkiye arasındaki tartışılan dosyaları gözden geçirmek isterim.

  • S-400: Klasik Doğu-Batı ayrımı reflekslerine bağlı jeopolitik bir konudur. ABD bu konuda Türkiye’ye koyduğu tepkiyi sürdürecektir.
  • F-35: Küresel güvenlik projesi bağlamında ve jeopolitik bir konudur. Kasım ayında Trump’a verilecek teknik bir rapor var. Buna göre Türkiye lehine bir sonuç çıkma potansiyeli olan konudur denebilir.
  • Suriye: Sıcaklığı hissedilen en kapsamlı olay budur. Konu, Çin’in politikalarının önünün uzaktan kesilmesi, İsrail’in güvenliğinin tesisi ve önemlisi ABD menfaatleri açısından Ortadoğu’nun kontrolü meselesi ile ilgili jeopolitik ve jeostratejik değerdedir. ABD giderek işlerin aleyhine geliştiğini tartışmaya başlamıştır. Bu hususu geniş çapta pazarlık konusu yapmaktadır. Ancak şu ana kadar, Türkiye’nin kendi sınırında bir terör devleti istemediği ve çözüm için Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunduğu somut konularda, ABD’nin geri atmış olduğunu da görmedik. Dün (6 Kasım) üç önde gelen terörist için ödül ilanı var. Bu PKK yerine ağırlığı SDG’ye aktardığı şeklinde bir değerlendirme ile açıklanabilecek bir konudur. Çok boyutlu Suriye konusu daha çok konuşulacak ama önemlisi sahada güç mücadelesi bağlamında sürdürülecek tarihi sonuçları olacak, uzun soluklu, hararetli ve hassas bir konudur.
  • FETÖ: CIA bağlantılı küreselci politikaların ürünü jeopolitik bir konudur. ABD tarafından bir takım Türkiye’yi oyalayıcı eylemler yapılması beklenebilir. Ancak temelde ABD, Fethullah’ı hemen Türkiye’ye iade etmeyebilir, sonuna kadar kullanır, örgütünü de bir biçimde kullanmaya devam eder.
  • Hakan Atilla: Politik potansiyelli bir konudur. Kasım ayı ortasında Fransa’da liderler arası görüşmeler sonunda netleşmesi söz konusudur. Hakan Atilla’nın iadesini bekleyebiliriz.
  • Kudüs: Bilindiği gibi ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımıştı. Bu genel olarak jeopolitik ve jeostratejik değerde İsrail ile ilişkilerde değerlendirilebilecek bir meseledir. Türkiye, İslam Teşkilatı nezdinde girişimlerle üst perdeden tepkisini koymuştur. Konu çözülecek gibi görünmemektedir. Asıl çözülmesi gereken konu ise Filistin meselesidir. Ancak burada İsrail’in savaşı göze aldığı açıktır. Eğer İsrail ile savaşı göze alan varsa bu konu tarihsel mantık içinde değerlendirebilir. Aksi halde süreçler kendi mecrasında devam eder.
  • İran: Mevcut rejimin değiştirilmesi, nükleer anlaşmanın iptali sonrası süreçte uygulanan baskıların devam etmesi, ABD tarafından Ortadoğu’nun kontrolü ve İsrail’in güvenliği boyutlarıyla kapsamlı, çok boyutlu ve tarihi derinliği olan jeopolitik bir konudan bahsetmekteyiz. Son kertede İran’a uygulanan yaptırımların ikinci basamağı nedeniyle süreç devam ediyor. Türkiye petrol konusunda 6 aylık muaf ülkeler listesinde yer alıyor. Görüşmeler devam edecek. Avrupa, Çin, Hindistan yaptırımlardan etkileniyor. Rusya devrede. İran, Suriye’den sonra en önemli dış politik değişim konusudur, daha üzerinde çok tartışılacaktır.
  • Doğu Akdeniz: Jeopolitik ve jeostratejik bu konu bölgenin asıl ve temel meselesidir. Bütün diğer sorunlar bununla ilintilidir. Zira 2009 yılında İsrail kendine yakın deniz sahasında hidrokarbon yataklarına ulaşınca bütün stratejisini değiştirmiştir, ABD ve İngiltere buna uygun pozisyon almışlardır, Ortadoğu’da şekillenmeler ve öncelikler buna dayalı değişikliğe uğramıştır, Körfez ülkeleri buna göre şekillendirilmiştir, vs. Son noktada Kıbrıs (kalıcı barış süreci) ve Yunanistan (kıta sahanlığı) meseleleri de bu konuyla ilgilidir. Uluslararası hukuk yönünden çözülmesi gereken noktalar vardır. Birleşmiş Milletler’in çabası gerekmektedir.

Benim sıralandırabileceğim konular ve beklentilerim bunlardır. ABD seçimleri bu konularda fiilen devam eden önemli süreçlere etki eden bir husus değildir, Trump değil başkası olsa da bu dosyaların işlemleri bu bağlamda ülke politikasıyla ilgili görülecek bir husustur.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

dogu-akdeniz-ugrunda
ÖNCEKİ YAZI

Doğu Akdeniz Uğrunda!..

irana-petrol-yaptirimlarinin-etkileri
DİĞER YAZI

İran’a Petrol Yaptırımlarının Etkileri

Politika 'ın son yazıları

18 views

Rusya’nın Kharkiv Harekatı

Son günlerde Ukrayna-Rusya savaşında önemli bir gelişme var. Rusya için Kharkiv harekatı çok önemli bir koz olacak. Bu kez Rusya tarafı daha derli toplu harekat yapıyor, politikada daha akıllıca ifadeler seçiliyor. Zelensky ise endişeli görünüyor.
71 views

Politik Vizyona Göre Konumlanma Stratejisi

Ülkeler için sihirli kelimeler refah ve güvenlik, öyle değil mi? Peki 2030’lardan sonrasına bakın, dünyadaki gelişmeler ve Türkiye özelinde cevap arayın, vizyonumuz ve stratejimiz ne, refah ve güvenlik için neler düşünülmeli? Bu stratejik-vizyona esas olacak şekilde, politik anlayışımız, sosyo-politik ve sosyo-ekonomik etkileşimlerimiz ne durumda, neredeyiz, ne tarafa doğru gidiyoruz, riskler neler?
66 views

İsrail Gazze’de Ne Yapmak İstiyor? 

Hamas-İsrail çatışmasında 7 Ekim’den bu yana 212 gün geçti, Gazze konusunda ne noktadayız? Şurası net, 12 bini çocuk 35 bin Gazzeli öldürüldü, 1,5 milyon insan şu anda çok zor şartlarda yaşıyor, en son noktada Refah’a saldırı oldu olacak türü bir İsrail baskısı da sürüyor.
88 views

İkinci One Minute

Eğer dünya büyük bir krize doğru giriyorsa, Türkiye yaşadıklarının yaralarını büyük ölçüde sardı, geleceğe hazır gibi, ekonomik sorunlarla ilgilenmeyi bir yana koyuyorum, ama İsrail yeni ve kaotik dünya dönemine daha büyük bir sorunlarla gireceğe benziyor. Gazze konusu travmatik! Bu stratejik analizi, Türkiye merkezinde gerçekleşen olaylarla açıkladıktan sonra, 2024 itibariyle gelecekte bizi neler bekliyor, diye sorarak ele alıyorum.
77 views

Amerika’da Gazze Protestoları

Gazze'deki yaşanan zalimce olayların gerçekliği ve Batılı politikacıların ikiyüzlü uygulamaları bugün Amerika'da tartışılıyor ve protesto ediliyor. Yarın bu protestolar Avrupa'da da yaygınlaşabilir. Öyleyse diyebiliriz: Gazze sınırlarını aştı!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme