on-maddelik-master-plan-ve-geri-planda-olacaklar
On Maddelik Master Plan ve Geri Planda Olacaklar

On Maddelik Master Plan ve Geri Planda Olacaklar

9 Şubat 2016
Okuyucu

Terörü sona erdirmek için Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçen günlerde Mardin de açıkladığı terörü bitirmek adına on maddelik kapsamlı master plan tüm yurtta tartışılmaya devam ediyor. Bu eylem planının başarılı olmasından Türkiye memnun olacak!

Yine geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında Sur’dan ailesini beraberinde birkaç parça eşya ile alıp çıkan aile reisine mikrofon yönelttiler. Diyarbakırlı vatandaş manidar konuştu: “Yeter artık. Her iki taraf da ne yapacaksa yapsın, şu işi çözün artık!

On maddelik eylem planı “muhatap” olarak o vatandaşı almıştı. Başbakana göre artık İmralı, HDP, Kandil muhatap değil, halk muhatap idi. Burada valilere ve kaymakamlara görev verdi; STK’larla ve kanaat önderleri ile görüşün diye. Güneydoğu Anadolu’yu ve Kürt Hareketi denilen bu başkaldırıyı iyi bilmek şart. Örneğin sanıldığı gibi STK ve kanaat önderi bulmak güçtür. Çünkü STK içlerindekilerin büyük kısmı da Hükümetin karşısındadır, kanaat önderleri diye düşünülenlerin sözü bir yere kadar geçer. O halde muhataplık konusu endişe yaratmaya devam edeceğe benziyor.

Türkiye için terör bir sorun. Terörü ülkeye musallat edenler belli. Hatırlayın, vaktiyle Abdullah Öcalan Suriye, Irak ve İran ile işbirliği yaptı, Esad ve Suriye kuzeyindeki Kürtlerle uzun yıllar birlikte oldu, bu dönemde Suriye’deki Rus üslerinden destek aldı, ülkeden çıkmak zorunda olunca da ilk Rusya’ya kaçtı.

Bunun dışında Avrupa’dan sürekli Türkiye’ye ve özellikle Güneydoğu Anadolu’ya gelerek belli konuları kaşıyan parlamenterler, STK temsilcileri ve başka kanaat önderleri oldu.

Amerika K. Irak’ta özerk bir Kürt bölgesini bilerek ihdas etti. Bugün Suriye için de benzer planları olabilir. Nasıl vaktiyle KDP’yi destekledi ise bugün de PYD’yi destekliyor olabilir.

Öteden beri yazılarımda asıl konunun Ortadoğu’da yeni oluşumlar için bir sürecin işlediğini belirten yönde oldu. Bugün Ortadoğu için bilinen aktörler ve müdahiller kimler ise PKK için de muhatap onlardır. Türkiye bu durumda bir pazarlık etmek zorunda bırakılmıştır.

Yakın zamanda Türkiye’yi ziyaret eden liderler belli. Cenevre’deki son toplandı toplanmadan ertelendi. Masadaki asıl sıkıntı PYD değildi. Pazarlık şartları oluşmamışa benziyordu. Bütün bu üst düzeyli görüşmelerde sadece Suriye, Esad ve mülteciler konuşulmadı. Ortadoğu için belirleyici kararlar da alındı. Hatta Ermenistan mevzuu da işin içine konur ise konunun boyutu Kafkaslar için de dikkate değer halde. Başbakan’ın eylem planının onuncu maddesindeki, “Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar bütün bu bölgede kapsamlı bir birleştirici ruh hareketi başlatıyoruz,” sözlerini hatırlayın. Bu da bize gösteriyor ki pazarlıklarla belli konular ya masada ya da Devlet konuya müdahil ülkelerle görüşmek için oturmaya hazır.

Bunlar neler olabilir:

  • Türkiye muhataplarına, siz PKK’yı bitirin, biz de PYD’yi tanıyalım, diyebilir.
  • Türkiye Irak kuzeyinde kurulacak olan bağımsız Kürt devletini tanıyacağını garanti eder ve PKK’nın bitirileceği taahhüdü alınabilir.

Bekleyip göreceğiz.

Elbette biz buralara nereden, nasıl ve kimlerle geldik gibi konuları tartışmak noktasında değiliz artık. Akan kan ve mağdur olan halk var. Şehitlerin anaları ağlıyor. Her zamanki gibi ceremeyi zayıflar çekiyor. İşin daha ötesi, eğer Hükümet bir şekilde başkaları ile anlaşır ve bunu kendilerine mal eder biçimde büyük bir başarı kazandıklarını ortaya koyar ise o vakit üzülürüm.

Politika 'ın son yazıları

48 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
89 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
101 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
130 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
97 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme