Suriye’de Hedef: Politik İradeyi Kontrol

28 Kasım 2022
Okuyucu

Türkiye, Suriye sınırı boyunca Güvenli Bölge tesis etme politikasıyla ilgi bu aşamada Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan hedef noktalarına yönelik kara harekatını başlatmanın eşiğindedir. Peki bu mücadelenin yerini ve anlamını sorunun bütününe bakarak nereye koymalıyız ve konuyu nasıl açıklamak gerekir? Bu aşamadan sonra asıl odaklanılacak husus nedir?

Söze, “terörle mücadele ediyorum,” diyerek başlar, “bir bizden, beş teröristten…” şeklinde devam eder, böyle bir hesapla açıklama yaparsanız, bu eksiktir, zaman geçer, amaca bir türlü ulaşamazsınız. Eğer “hibrit mücadele içindeyim,” diyorsanız, örneği Suriye bununla ilgili bir mücadele ortamıdır, hesabınız “alan kontrolü”nü de geçer, “politik iradeyi kontrol“ ile açıklanır.

ABD’nin Suriye politikası gereği terör örgütü karşımızdadır. ABD, Suriye’de hibrit yöntemlerle gayrimeşru zeminde varlık göstermektedir ve PKK’lı teröristler onun himayesindedir. Önce güvenli bölgeler tesis edilir bu Türkiye’nin sınır güvenliği için şarttır. Ancak bu yeterli değildir, sonrasında da yapılması gerekenler vardır.

Türkiye’nin Suriye’deki mücadelesi sadece terör örgütleriyle mi? ABD’nin Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) marifetiyle, bütçesinden ayırdığı kaynakla, “eğit-donat” yöntemiyle karşımıza diktikleri teröristlerin hesabı başka türlü yapılmalıdır. ABD’nin Suriye’yi bölmekle ilgili politikasında kullandıkları sadece teröristler değil, başka birçok taşeronu kendine bağlamıştır. ABD Suriye’de yürüttüğü bu politikasını, CIA’yla, Siber Kuvvetleriyle ve Uzay Komutanlığı’nın yönetiminde olan uydularıyla, bölgedeki ve ihtiyaç halinde gelip-giden diplomatlarıyla ve politikacılarıyla, çeşitli baskı yöntemleriyle, ortaklarıyla, en başta stratejik müttefiki İsrail’le ve onların bütün kabiliyetleriyle koordineli sürdürmektedir.

Türkiye tek tek bunlarla mı mücadele etmeli? Hayır. Aslen ABD’nin, Suriye’nin ve bölgedeki dinamikler içindeki bütün ülkelerin “politik iradelerine tesir edecek yöntemleri kullanmalı”dır. Fiilen yapılan belli: Elbette kendi imkanlarının tümünü mücadele alanına seferber etmek.

ABD bölgeden gitmedikçe onun sürdürdüğü “bölücü terör politikaları” devam edecek demektir. Şam yönetiminin yükü ise ağırdır, giderek de çıkmaza girmektedir. ABD, Suriye’ye “bitik ülke” demektedir. Eğer Şam yönetimi ülkesinin bütünlüğü ve iç savaşın sonlanması için çaba sarf edecek ise yapacakları bellidir; önce politikasını sonuca odaklamalıdır. Esad, “ABD’nin ülkesinde bulunmasının gayrimeşru olduğunu” ilan etmeli ve acilen “Türkiye ile ortak hareket etme” adımını atmalıdır. Öncelikle Şam buna ikna edilmelidir. Putin aldığı ihalenin gereğini yapmalıdır. Zira dört ay önce Soçi’de görüşülen konu bu merkezde olmuştur.

Benim “bu iş terörle mücadele ötesinde bir güç mücadelesi ve hibrit uygulama” şeklinde ele aldığım konu budur. Bu, “politikada karar değişikliği yaratabilecek adımların atılması”nı gerektirecek seviyedeki çok kapsamlı bir konudur. Türkiye bu yönde mücadele ediyor mu? Evet. Bunun en bariz örneğin, Soçi ve devamında daha titiz yapılmaya başlanan Esad ile görüşmeler sürecidir. Evet, bu bir mücadeledir ve mücadelenin hangi noktada olunduğunu tespiti gereklidir. Sonuç için en etkili konu şudur; Cenevre’de Suriye anayasasını derhal yazdıracak irade gereklidir.

Benzer içerikteki makaleler:

Hibrit Savaş

Hibrit Savaş Bölgesinde Terör ve Türkiye

Buraya hibrit konuların kapsamının anlaşılması açısından çokça kullandığım grafikleri ekliyorum.

Yeni Asimetri
Hibrit Savaş

Burada da görüldüğü gibi İç Güvenlik noktasında askeri tedbirlere başvurulmasının ötesinde bir noktadayız. açıklama yapanların artık çok daha farklı bir dili kullanmaları gerekmektedir.

Burada işaret edilen bir husus var; “hibrit taarruz hedefe özgü yaratılır, gölge operasyonlar yapılır ve Akıllı Güç uygulanır,” şeklinde. O halde terörü konuşanların dikkat etmesi gereken hususlar şunlar olmalıdır: Suriye’ye özel bir odaklanmanın hibrit uygulamalarını incelemeleri, ön planda görülmeyen ama sonuca gitmenin önünü açan faaliyetleri, ABD’nin Akıllı Güç uygulamasını dengeleyebilecek ve sahada zorlayabilecek yine akıllı adımların atılmasının belirlenmesi.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Şam Sevicilik

DİĞER YAZI

Yeni Kral, Başbakan ve Küresel İngiliz Politikası

Politika 'ın son yazıları

48 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
89 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
101 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
134 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
99 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme