Akdeniz’de NAVTEX

Türkiye dün Akdeniz’de Meis adası güney doğusunda Oruç Reis’in sismik araştırma faaliyeti gerçekleştireceği nedenle Gemicilere Duyuru anlamına gelen NAVTEX ilan etti, Kıbrıs Rum kesiminde seyahatte olan Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros yersiz bir şekilde ‘Türkiye provokasyon yapıyor,’ diyerek Silahlı Kuvvetleri alarma geçirdi. Bunun dışında Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Türkiye aleyhine bir açıklama yaptı. Ayrıca ABD’den benzer bir açıklama geldi ve Akdeniz’de Türkiye’nin gerilimi artırmaması gerektiği işaret edildi.

Bütün bu hususlar kangren haldeki Yunanistan ve Güney Kıbrıs meselelerinin baştan aşağı irdelenmesi anlamına gelmektedir. Hatta bu cepheden bakılırsa Avrupa Birliği meselesi bile incelenebilir.

Türkiye, egemenlik alanında uluslararası hakları ve hukuku doğrultusunda, ki bu konuda Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuk Sözleşmesi açıktır, kararlı bir biçimde Akdeniz’de başlattığı faaliyetleri sürdürecek, bu çabalarını Libya’daki alanda da geliştirilmesini sürdürecektir.

Bütün bu konuları Gürsel Tokmakoğlu’nun özgün anlatımıyla ele alacağız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Libya’da Çatışma mı Ateşkes mi?

DİĞER YAZI

Neoliberal Komünist Çin

Podcastler & Videolar 'ın son yazıları

Lübnan Çöktü (Video)

Lübnan'ı patlamaya götüren nedenleri, patlamanın oluş şeklini ve sonrasındaki manzarayı en kapsamlı biçimde ele alalım. Beyrut'ta

MİT’in Kaleleri

MİT'in Ankara merkez binasından sonra İstanbul Bölge Başkanlığı binası açıldı. Türkiye bu dünyada kendini ispatlamış istihbarat

Neoliberal Komünist Çin

Çin küresel, politika, ekonomi ve güvenlik anlamında ne tür değişimleri yaşadı? ABD ve Çin arasındaki mücadele