Yunanistan ile Anlaşma Olur mu?

17 Ağustos 2020

Yunanistan’ın Mısır ile yaptışı sözde Münhasır Bölge Anlaşması (MEB) üzerine Akdeniz kızıştı. Türkiye Oruç Reis sismik araştırma gemileri ile Deniz Kuvvetleri unsurlarını Akdeniz’e yolladı. Türkiye ve Yunanistan peşi sıra NAVTEX’ler yayımladı. Türkiye kararlı olduğunu ve taviz vermeksizin enerji bağımsızlığı konusu sürdüreceğini açıkladı. Yunanistan ise yine Avrupa Birliği (AB) kapılarını çaldı. AB’nin konu ile ilgili toplanmasını istedi. Bu gerilim karşısında diyalog beklentileri artmış oldu.

Esasen Türkiye diyalogdan yana olduğunu açıkladı. Ancak Yunanistan’ın hukuk tanımaz tutumu durumu çıkışı olmayan bir yola doğru zorluyor görünüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Doğu Akdeniz’e kıyıdaş ülkelere MEB konusunu çözelim dedi.

Bütün bu gelişmelerin arka planında Yunanistan’ın kuruluşundan bu yana uyguladığı olumsuz politikalar var. Biz de önce anlaşmazlıkların temel yönünü, Yunanistan’ın içinde bulunduğu şartları ve bu son gerilimin ne yönde gelişeceğini irdeleyeceğiz.

Bütün bu konuları Gürsel Tokmakoğlu’nun özgün anlatımıyla dinleyeceksiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Lübnan Çöktü (Video)

DİĞER YAZI

Karadeniz’de Doğalgaz ve Jeostratejik Bakış

Podcastler & Videolar 'ın son yazıları

2.6K views

Lübnan Çöktü (Video)

Lübnan'ı patlamaya götüren nedenleri, patlamanın oluş şeklini ve sonrasındaki manzarayı en kapsamlı biçimde ele alalım. Beyrut'ta son durum nedir?
2.8K views

MİT’in Kaleleri

MİT'in Ankara merkez binasından sonra İstanbul Bölge Başkanlığı binası açıldı. Türkiye bu dünyada kendini ispatlamış istihbarat örgütü ile beraber güçleniyor.
1.3K views

Neoliberal Komünist Çin

Çin küresel, politika, ekonomi ve güvenlik anlamında ne tür değişimleri yaşadı? ABD ve Çin arasındaki mücadele dünyayı yeni bir Soğuk Savaşa mı götürüyor?
1.9K views

Akdeniz’de NAVTEX

Türkiye Meis adası güney doğusunda Oruç Reis'in sismik araştırma faaliyeti gerçekleştireceği nedenle NAVTEX, Yunanistan ise alarm ilan etti. İnceleyelim.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme