Neoliberal Komünist Çin

25 Temmuz 2020

ABD’de Nixon döneminden Trump dönemine olan süreçte Çin küresel, politika, ekonomi ve güvenlik anlamında ne tür değişimleri yaşadı? ABD ve Çin arasındaki mücadele dünyayı yeni bir Soğuk Savaşa mı götürüyor? Bu çok önemli soruların cevabını Gürsel Tokmakoğlu’nun özgün anlatımıyla arayacağız.

Neoliberal ekonomiyle küresel görev alan ve Komünist Parti ile idare edilen Çin’in giderek güçlendiğini görmekteyiz. Bu güçlenme öncelikle ABD’yi rahatsız ediyor. ABD Kasım 2020’de başkanlık seçimlerine girerken Cumhuriyetçiler ve Demokratlar neden bu denli Çin konulu tartışmaları yapıyorlar? ABD Trump döneminde Çin’e Ticaret Savaşı açtı. Bu savaş gelişti başka alanlara yayıldı. Yakın dönemde ABD Wuhan’daki Konsolosluğunu kapattı. Gerilim giderek artıyor.

Bütün bunları ve daha fazlasını bu videoda görelim, bitirmeyelim peşi sıra videolarla Çin konuşmaya devam edelim. Çünkü Çin ile gelen bu hızlı esen rüzgarda konuşulacak çok konu var, hatta daha da olacak görülüyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Akdeniz’de NAVTEX

DİĞER YAZI

MİT’in Kaleleri

Podcastler & Videolar 'ın son yazıları

2.6K views

Yunanistan ile Anlaşma Olur mu?

Yunanistan'ın Mısır ile yaptışı sözde Münhasır Bölge Anlaşması (MEB) üzerine Akdeniz kızıştı. Türkiye Oruç Reis sismik araştırma gemileri ile Deniz Kuvvetleri unsurlarını Akdeniz'e yolladı.
2.5K views

Lübnan Çöktü (Video)

Lübnan'ı patlamaya götüren nedenleri, patlamanın oluş şeklini ve sonrasındaki manzarayı en kapsamlı biçimde ele alalım. Beyrut'ta son durum nedir?
2.7K views

MİT’in Kaleleri

MİT'in Ankara merkez binasından sonra İstanbul Bölge Başkanlığı binası açıldı. Türkiye bu dünyada kendini ispatlamış istihbarat örgütü ile beraber güçleniyor.
1.8K views

Akdeniz’de NAVTEX

Türkiye Meis adası güney doğusunda Oruç Reis'in sismik araştırma faaliyeti gerçekleştireceği nedenle NAVTEX, Yunanistan ise alarm ilan etti. İnceleyelim.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme