Karadeniz’de Doğalgaz ve Jeostratejik Bakış

23 Ağustos 2020

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan hafta içinde müjdem var dedi ve cuma günü açıkladı, Fatih gemimizin sondajı neticesinde Karadeniz Münhasır Ekonomik Bölge, MEB’de Sakarya Doğalgaz Sahası adını alan Tuna-1’de 320 milyar m3 rezervi olan tarihin ilk büyük keşfi gerçekleşti. Bu keşfin jeostratejik açılımları oldu ve tartışıldı. Bu hususları ele alacağız.

Türkiye bu ilk önemli doğalgaz keşfi ile sadece Karadeniz’de değil, daha sonra Doğu Akdeniz’de de bazı bulgularla ortay çıktığında sadece bir enerji koridoru olmakla kalmayacak, beraberinde kaynak ülke konumuna gelecektir.

Bu tarihi ve müjdeli konuyu etraflıca Gürsel Tokmakoğlu’nun özgün üslubuyla dinleyeceksiniz.

Podcastler & Videolar 'ın son yazıları

2.8K views

Yunanistan ile Anlaşma Olur mu?

Yunanistan'ın Mısır ile yaptışı sözde Münhasır Bölge Anlaşması (MEB) üzerine Akdeniz kızıştı. Türkiye Oruç Reis sismik araştırma gemileri ile Deniz Kuvvetleri unsurlarını Akdeniz'e yolladı.
2.6K views

Lübnan Çöktü (Video)

Lübnan'ı patlamaya götüren nedenleri, patlamanın oluş şeklini ve sonrasındaki manzarayı en kapsamlı biçimde ele alalım. Beyrut'ta son durum nedir?
2.8K views

MİT’in Kaleleri

MİT'in Ankara merkez binasından sonra İstanbul Bölge Başkanlığı binası açıldı. Türkiye bu dünyada kendini ispatlamış istihbarat örgütü ile beraber güçleniyor.
1.3K views

Neoliberal Komünist Çin

Çin küresel, politika, ekonomi ve güvenlik anlamında ne tür değişimleri yaşadı? ABD ve Çin arasındaki mücadele dünyayı yeni bir Soğuk Savaşa mı götürüyor?
1.9K views

Akdeniz’de NAVTEX

Türkiye Meis adası güney doğusunda Oruç Reis'in sismik araştırma faaliyeti gerçekleştireceği nedenle NAVTEX, Yunanistan ise alarm ilan etti. İnceleyelim.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme