Libya’da Çatışma mı Ateşkes mi?

21 Temmuz 2020

Türkiye meşru Libya Hükümeti ve Libya halkı yanındadır. Darbesi Halife Hafter’e yine darbeci olan Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi askeri kuvvet intikali ile destek verme kararı aldı. Tobruk Yönetimi Başkanı Akile Salih Mısır askerini meşru yönetime karşı kullanılmak üzere ülkesine davet etti. Rusya’nın silah, mühimmat yardımı, Wagner paralı asker ve uçak intikali var. BAE ve diğer ülkeler de benzer desteği devam ettiriyorlar. Fransa Cumhurbaşkanı Macron Türkiye aleyhine tavrını sürdürüyor.

Ateşkes bu şartlarda mı gelecek? BM’nin tanıdığı Libya Hükümeti ateşkes şartlarını işaret etti. Sirte ve Vaddan (Cufra Hava Üssü burada) darbeci Hafter güçleri tarafından boşaltılmalı! Bu şartlarda Türkiye’nin desteği nasıl olacak? Türkiye Libya’ya askeri üs açacak mı?

Bu gelişmeleri ve değerlendirmeleri Gürsel Tokmakoğlu’nun özgün yorumuyla ele alacağız.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Ermenistan Azerbaycan’a Neden Saldırdı?

DİĞER YAZI

Akdeniz’de NAVTEX

Podcastler & Videolar 'ın son yazıları

2.8K views

Yunanistan ile Anlaşma Olur mu?

Yunanistan'ın Mısır ile yaptışı sözde Münhasır Bölge Anlaşması (MEB) üzerine Akdeniz kızıştı. Türkiye Oruç Reis sismik araştırma gemileri ile Deniz Kuvvetleri unsurlarını Akdeniz'e yolladı.
2.6K views

Lübnan Çöktü (Video)

Lübnan'ı patlamaya götüren nedenleri, patlamanın oluş şeklini ve sonrasındaki manzarayı en kapsamlı biçimde ele alalım. Beyrut'ta son durum nedir?
2.9K views

MİT’in Kaleleri

MİT'in Ankara merkez binasından sonra İstanbul Bölge Başkanlığı binası açıldı. Türkiye bu dünyada kendini ispatlamış istihbarat örgütü ile beraber güçleniyor.
1.3K views

Neoliberal Komünist Çin

Çin küresel, politika, ekonomi ve güvenlik anlamında ne tür değişimleri yaşadı? ABD ve Çin arasındaki mücadele dünyayı yeni bir Soğuk Savaşa mı götürüyor?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme