fransada-siddet
Fransa’da Şiddet

Fransa’da Şiddet

24 Kasım 2018
Okuyucu

Fransa’da iki haftadır gösteriler gerçekleşiyor. Halk örgütlü bir şekilde sokakta. Bu Cumartesi Paris’in en gözde yeri Şanzelize’de 5 bin sarı ceket giymiş protestocu bir araya geldi ve gösterilerde bulundu. Polis müdahale etti. Göz yaşartıcı gaz kullanıldı. Gösterilerde 19 kişi yaralandı ve 18 kişi de tutuklandı. Protesto çatışmaya dönüştü. Bütün bunların sebebinin söylendiği gibi dizel yakıt fiyatlarındaki artış olduğu mu, yoksa başka bir şey mi var? İçişleri Bakanı Christophe Castaner protestocuları, aşırı sağcı Ulusal Ralli Partisi Marine Le Pen’in liderliğinden etkilenmekle suçladı.

Geçen haftaki gösteriler 2 bin değişik noktada, 280 bin katılımcıyla oldu ve toplam 2 kişi öldü, 600 yaralı var ve 50 kadar gösterici bir haftadır nezarette. Bu haftaki gösteriler 81 bin katılımcıyla Fransa’nın belli yerlerinde oldu: Paris, Lille, Lyon ve Bordeaux. Paris hariç diğerlerinde protestolar basit bir gösteri şeklindeydi. Ancak Paris’teki göstericilerin polis engellerini aşıp Fransa Devlet Başkanı’nın resmi ikametgahına doğru yönelmeleri işleri kızıştırdı. Burada 5 bin sarı ceketli gösterici polise karşı inatla hareket ettiler. Engellemelere karşılık veren göstericiler bu kez kendi barikatlarını kurmaya kalkıştılar. Ardından göstericiler Başkan Emanuel Macron’un istifasını ister şekilde protestolarını sürdürdüler. Polis su ve sonra gaz kullanmak zorunda kaldı.

Sarı ceket giymenin sebebi sadece görünür olmak mı? Başka bir anlamı daha var. Fransa’da sürücüler araçta arıza çıkınca bu ceketi giyerler, her araçta bu sarı fosforlu ceketten vardır. Demek ki mesaj şöyle: Yönetimde arıza var ve kanunlarına saygılı Fransızlar arızaya müdahale ediyor!

Görüldüğü kadarıyla göstericiler Afrikalı göçmenler veya başka zor şarttaki insanlar değil, iyi görünümlü Fransızlar. Böyle bir gösterici profili ortaya çıkınca merak etmeden geçilemiyor! Neden orta sınıf Fransızlar böyle belirgin şekilde sokağa çıktılar? Fransa’da bu tür protestolar partilerce veya sendikalarca düzenlenir. Bu durum İçişleri Bakanı’nın suçladığı tarafı işaret eder nitelikte. Peki ama bir ara Macron’u destekleyen Le Pen’in böyle şiddete başvuracak türden bir eylemi istemesi sıradan bir sebep midir?

BBC News’ten Lucy Williamson bu gösterilerin dizel yakıtın ötesindeki başka sebeplerle olduğunu yazdı. Göstericilerin sarı ceket giyerek görünür olmak istemeleri aslında öfkelerinin çok arttığının işareti. Öyleyse neye öfkelendiler? Lucy asıl sebebi, artan vergilere ve zorlaşan yaşam koşullarına bağlıyor. Çalışan ama karşılığını alamayan, vergi yükünden dolayı giderek sıkıntı çeken kesim…

İki haftadır devam eden gösterilerin sebebi hakkında değişik yorumlar yapılmakta. Hatta komplo teorisi üretenler de oluyor. Komplo teorisinden biri: Bir süredir Avrupa Ordusu düşüncesinde ısrarcı olan Macron’a ABD gizli servisi ders vermek istiyor. Olabilir mi?

Fransa’da gösterileri izlemeye devam edeceğiz. Eğer gidişat daha da kötüleşirse belki komplo teorileri de mümkünmüş diyeceğiz!..

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

avrupa-ordusu-dusuncesi-bir-firsat-mi
ÖNCEKİ YAZI

Avrupa Ordusu Düşüncesi Bir Fırsat mı?

kirimda-rusya-ukrayna-krizi
DİĞER YAZI

Kırım’da Rusya-Ukrayna Krizi

Güvenlik 'ın son yazıları

41 views

Uzayda Silahlanma Dönemi

Stratejik bakış açısına sahip olarak, savunma ve silahlanma alanında neler oluyor, başat güçler tarafından ilgili politikalar nasıl geliştiriliyor ve icra ediliyor, bu önemli soruya cevap verelim. Yaşananlardan elde edilenler bizi şuraya doğru götürüyor: Artık uzayda silahlanıyoruz, savaş alanı boyutları değişiyor ve caydırıcılık uzayda!
94 views

CIA Şefinin Açıklamaları Üzerine

ABD İstihbaratı CIA’nın Şefi William J. Burns’un Foreign Affairs’teki, 30 Ocak 2024 tarihli, “Casusluk ve Devlet Yönetimi, Rekabet Çağı için CIA'yı Dönüştürmek” başlıklı makalesi hakkında düşüncelerimi yazmak isterim. İncelememde, tehditler ve istihbarat çalışmaları yönleriyle ifade ettikten sonra, kısaca riskli alan ve konulara değineceğim. Bu konunun bir uzmanı olarak kendi kritiğimi de yapacağım, bunu en başta ifade etmek isterim.
111 views

Hizbullah Denklemi

Ortadoğu’da Hizbullah konusu gayet önemlidir. Burada Hizbullah’ın ne olup olmadığını tartışmayacağım. Belirtmek istediğim konu, İsrail, ABD ve Avrupalı bazı ülkeler Hizbullah’ı Lübnan’dan söküp atmak istiyorlar, fakat bunu meşru bir zeminde ve bir askeri operasyon sonucunda başarabilmeleri için ellerine bir imkân geçmesi gerekiyor. Gelin bu konuyu enine boyuna ve daha çok stratejik bakış açısıyla inceleyim.
191 views

Belucistan Krizi

Dünya Hamas-İsrail çatışması ve peşinden Kızıldeniz’deki olaylara kilitlenmişken, birden İran-Pakistan arasında Belucistan (Balochistan) merkezli bir kriz meydana geldi. Burada karşılıklı saldırılarda balistik füzeler, drone’lar ve savaş uçakları kullanıldı. Pakistan, İran sınırını kapatıldı, büyükelçisini geri çağırdı. Nükleer silah sahibi Pakistan ile yine nükleer silah üretmeye çabalayan İran’ın arasında gelişen bu ani kriz pek de bu dozda beklenmiyordu. Üstelik İran şu an için net olarak ABD, İngiltere ve İsrail olarak hedefte gösterilmekteydi. Bu kriz gayet düşündürücü bulundu, bu potansiyel gerilim hali ileriki dönemlere nasıl etki edecekti?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme