hedef-kandil
Hedef Kandil

Hedef Kandil

7 Haziran 2018
Okuyucu

Yaklaşık üç aydır askerimiz Kuzey Irak’ta karadan operasyonlarına devam ediyor. Özel Kuvvet ve komando operasyonları dikkatli bir biçimde sürdürülüyor. Hemen hemen Zap ve Hakurk hatları geçildi. Bölgede on bir geçici üs oluşturuldu. Hava Kuvvetleri hemen her gün sayısız sorti ile operasyon bölgelerinde havadan baskı kuruyor ve kara unsurlarının önünü açacak taarruzlar gerçekleştiriyor. Buna karşılık şehitler de veriliyor. Unutmayalım! Bunlar boşuna değildir. En az Afrin Harekatı kadar önemlidir.

Türkiye Kandil’den sonra Sincar’a da askeri harekat yapacaktır. Amaç Kuzey Suriye’de Fırat’ın doğusuna sürülen YPG/PKK güçlerini her iki kanattan sıkıştırmak olacaktır. Hatta yetkililerin söylediği gibi, Sincar’ın ikinci bir Kandil olmasına imkan verilmeyecek.

Her ne kadar kamuoyunda Menbiç ile ilgili kazanım pek dikkat çekmedi ise de Kandil ile bu güvenlik konusu tekrar hatırlanacak. Bilindiği gibi ABD ve Türkiye Menbiç konusunda anlaşmaya vardılar. YPG Menbiç’te silahlarını ABD’ye geri verecek ve başka alanlara çekilecek. Söylenen şu, Fırat’ın doğusuna geçecekler. Boşalan bölgeye gerçek sahipleri ve önemli bir kısmı Türkiye’deki sığınmacılar geri dönüşe başlayacak. Bu ne zaman olacak? Muhtemelen Kasım veya Aralık 2018 sonrasında. İran sınırına yakın bir coğrafyadaki Kandil ise her yönden büyük bir adım olacaktır. Çünkü psikolojik yönü olan bir hedeftir.

Kandil Türkiye Cumhuriyeti açısından siyasi bir hedeftir. Kuzey Suriye konusunda ABD ile müştereken bir plan yürürlüğe girdi, bu coğrafyada Türkiye gücünü gösterdi. Şimdi Kuzey Irak’ta da bir hedef elde edilir ise bölgesel güç gösterme bağlamında Türkiye önemli bir aktör olarak Ortadoğu politikalarında kendini bir kez daha ispat etmiş olacaktır. Askerimiz Kandil’e bayrağımızı çekerse bunun hem ülke içinde hem de bölgesel çapta pozitif bir etkisi olacaktır.

Seçim sürecindeyiz. Değişik mihraklar (böyle diyelim!) FETÖ ve HDP konularını bir şekilde sulandırmak istediler. FETÖ’nün kendisi durumun böyle olması adına yoğun medya operasyonu başlatmıştı ve bu yöndeki çabası devam etmektedir. FETÖ propagandası ve dezenformasyonu durmayacaktır. Diğer yandan anayasal kurum HDP seçime katılıyor. HDP yöneticilerinin kanunlar çerçevesindeki hukuki süreçleri devam ediyor; bu başka bir yön. Ancak halkın vicdanındaki konu ise daha başkadır. HDP’li belediye çalışanlarının bazılarının daha yakın zamanda Güneydoğu’da yaşanan Hendek Savaşı diye bilinen PKK kalkışmasına fiilen destek vermesi, insan kaynağı, iş makinesi, araç-gereç vermesi, belediye bodrumlarında terör toplantılarının yapılması, unutulmuş değildir. Bu konuyu bizzat Cumhurbaşkanı açıklamıştır. Elbette konu siyasi ve hukuki bakımdan hassas olduğu nedenle seçim kampanyalarında bir dereceye kadar ele alınıyor. HDP seçimlerde oyunu kaybetmemek için kapı kapı dolaşmaktadır. HDP yurtdışında miting ve basın toplantıları yapıyor. FETÖ bu toplantıların gerçekleştirilmesinde HDP’lilere destek veriyor. Bu siyasi propaganda sürecinde hata yaptıklarını değil, tam tarsine (kendilerince) davalarında haklı olduklarını dile getirmektedirler. Nedir davaları? Siyasilerin ve güvenlik uzmanlarının söylediği gibiyse, PKK ile birlikte hareket etmekse, emperyalistlerin maşası olarak ülkeyi bölmekse, seçmenler bu durumu değerlendirecektir.

Ancak seçime az bir süre kala alevlenen bu Kandil meselesi üzerine hemen hemen bütün siyasiler ortak tavır takındılar. Kandil milletçe siyasi bir hedef halinde kabul görmüş haldedir. Kandil’e tarihi bir harekat yapılıyor.

Asıl hedef Kandil. Basında yer aldığı şekilde Kandil’e kilometreler kaldı. Arazinin ne denli zor olduğu bilinmektedir. Elbette temkinli ilerlemek gerekmektedir.

Terör odaklılar tarafından sosyal medyada, “Her gün şehit var Türkiye, haberiniz var mı?” türünden milleti endişeye sevk edecek propagandalar yapılıyor. Millet bu propagandayı önemsemiyor. Bu kez aynı kesim tarafından seçime giren ittifakları kendi içinde tartıştırmak amacı güdülüyor. Ama bu da tutmadı. Çünkü Kandil haliyle önemlidir ve işaret edildiği gibi, Diyarbakır’ın güvenliği Kandil ile ilişkilidir. Millet bunun farkındadır.

Beka ve dolayısıyla bir güvenlik konusu olarak Kandil hiç de öyle yabana atılacak bir konu değildir. Gerçekten bir ilk olacaktır, etkilerini ise zaman içinde hep birlikte göreceğiz. Halen TSK yoğun bir biçimde terör örgütü PKK’ya yönelik Kuzey Irak’ta mücadelesini sürdürüyor. “Kandil an meselesidir!” diye hatırlatılan bu konu seçim kadar önemli görülmeye başladı bile.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Yeni Enerji Savaşı

demokrasi-ve-teror
DİĞER YAZI

Demokrasi ve Terör

Güvenlik 'ın son yazıları

28 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
52 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
63 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
77 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
71 views

Uzayda Silahlanma Dönemi

Stratejik bakış açısına sahip olarak, savunma ve silahlanma alanında neler oluyor, başat güçler tarafından ilgili politikalar nasıl geliştiriliyor ve icra ediliyor, bu önemli soruya cevap verelim. Yaşananlardan elde edilenler bizi şuraya doğru götürüyor: Artık uzayda silahlanıyoruz, savaş alanı boyutları değişiyor ve caydırıcılık uzayda!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme