Operasyon Zamanı Yaklaştıkça

26 Kasım 2022
Okuyucu

Suriye’ye olası kara harekatına ilişkin zaman içinde çeşitli sorular ve tartışma konuları ortaya çıkıyor. Bunlara kısaca bakalım.

GÜÇ MÜCADELESİ

Esasında Suriye’de cereyan eden olaylar Arap Baharı’yla başladı, devam ediyor, bundan sonra başka gelişmelere gebedir. O halde zorlu sürecin henüz sonlarında değil, belki ortalarındayız. Tarifim şöyle; bu bir güç mücadelesi konusudur.

Pençe-Kılıç Harekatı yapıldı, devamında hava operasyonları devam ediyor. (Bu konuda Güç Mücadelesi ve Pençe-Kılıç Harekatı başlıklı makaleyi okumanızı öneririm.)

KARA HAREKATI HEDEF BÖLGELERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de daha önce iki bölgeyi (Tel Rıfat ve Münbiç) işaret ederek yapılacağını söylediği operasyonu, bu defa üç bölgeye çıkartarak (Aynülarab’ı, Arap Pınarı’nı ekledi) hedef büyütmüş oldu. Bu hususu konjonktür ve tehdit durumu gerekli kıldı.

HAREKATI ENGELLEME OLUR MU?

Bugün yapılan hava operasyonlarında fark ettiğim nokta şudur, ABD’ye bağlı (sivil giyinmişler daha fazla) bazı unsurlar, kendilerinin SDG dedikleri teröristlerle birlikte inşa ettikleri çeşitli tesis ve binalarda halen boy gösterme yolunu seçiyorlar. Bu da bir yöntem! Kara harekatı fiilen başlayana kadar Türkiye’yi (kendilerince) caydırmak ve teröristleri motive etmek amaçlı bir süreyi işletiyor olmalılar. Yani şu an için çekip gitmediler, medyanın yazıp çizmesine imkan yaratıyorlar, ancak operasyon başladığında bölgeden uzaklaşırlar.

ABD veya başkası, Türkiye’nin yapacağı kara operasyonuna engel olabilir mi? Hayır, kara operasyonu belirtilen yönde gerçekleştirilir.

HAREKAT ÖNCESİ (BUGÜNLER)

Savaş, çatışma, terörle mücadele, vs. hallerinde stratejik, operatif ve taktik seviyelerde örtme, aldatma ve karartma ile ilgili kapsamlı bir plan yapılır. Şu an TSK, operatif seviyede faaliyet içerisindedir. Kara harekatı başlayınca bu hem operatif hem taktik seviyeli çeşitli faaliyetleri kapsayacaktır.

TSK, Suriye kuzeyinde kara harekatına başlamadı, eli kulağında. Bugünün hedefleri PKK’nın beslendiği kanalları bir bir vurmaktır. Suriye’de PKK hedefleri topçu ve SİHA ile vuruluyor. Terör örgütünün kullandığı çeşitli noktalar ve imkanlar bu şekilde ellerinden alınıyor.

Pençe-Kılıç Harekat bölgesinde havadan operasyonlar sürüyor. Çok önemli hedefler vuruluyor. Bunların içerisinde PKK terör örgütüne her tür kaynağı sağlayan ve oradaki destekçilerinin de kullandığı noktalar ve tesisler var.

TSK’nın kara harekatına başlamadan yaptığı bu operasyon şekli ve mantığı dikkat çekicidir. Özellikle PKK terör örgütüne destek sağlayan ABD’nin bölgedeki etkisinin geri çekilmesi temin edilmektedir. Eğer şimdi yapılanları kara harekatı esnasında yapmaya kalkarsanız bunun maliyeti daha yüksek olur.

HAREKAT

Barış Pınarı Harekatı, Türkiye’nin sınır ötesi kara harekatı yönüyle dünyaya örnektir. Bu, çok üst seviyede taktik ve operatif yönleri olan bir harekattır. Bu konuları ayrıntılı olarak Barış Pınarı isimli kitabımda içerdim (Güresel Tokmakoğlu, Barış Pınarı, Vekalet Savaşlarının Pençesindeki Suriye, Sahi Kitap, İstanbul, 2020, askeri operasyon yönüyle bakınız, sayfa 253-261). Benzeri bir taktik ve operatif yaklaşımı görmeyi beklemekteyim. Özetle, harekatta çok hızla ilerleme kaydeden ve emniyeti operasyonun her anında dikkate alan bir yöntem uygulandı.

Elbette, önceki gibi, yapılacak operasyon için de ateş destek birimlerinin hassas isabet kaydeden silah sistemlerini ve üstün nitelikli personelini işaret etmem gerekir. Bu, başarıyı artırdığı gibi teröristten başka bir unsurun vurulmamasına da sebeptir.

Harekat esnasında Rus veya ABD askeri Türk askerinin karşısına çıkmaz.

Teröristler ise biraz direniyor gibi yaparlar, el yapımı bomba, mayın ve tuzak bırakıp bölgeyi terk ederler, propagandaya ağırlık verirler. Fırsat bulurlarsa havan, roket saldırısıyla masum insanlara yönelirler. Onlar birer terörist!

Bunu şimdiden işaret diyorum: Harekat esnasında ve sonrasında, bölgede olabilecek bahsettiğim türde özellikle sivillere yönelik terör eylemleri ABD’nin (ve onunla hareket edenleri) uyandırmaya yetmeyecektir. Çünkü Barış Pınarı Harekatı zamanında da bu belirttiğim şekilde oldu ve bugün bile ABD bu teröristlerin yanındalar.

Kara operasyonu gerçekleştirilirken, Kamışlı veya başka noktalarda varlığı tespit edilen terör hedeflerine hava harekatı yapılır, buna da herhangi bir engel çıkmaz.

Hava sahası gibi konuların gündeme getirilmesi beyhudedir. Konuşulacak konu değildir. ABD ve Rusya bugün diplomatik bir şeyler söyleseler de bunun önemi yoktur.

HAREKAT SONRASI

Güvenli bölgenin tamamlanması açısından bakalım, geriye sadece Kamışlı bölgesi kalıyor. O da sonraya bırakılıyor.

Harekat sonrası Kamışlı için gösterilecek çaba daha çok politik ve diplomatik olacaktır.

İşte bu zaman zarfında Esad daha önemli olmaya başlayacaktır. Esad’ın Türkiye’nin değerini şimdiden anlaması gerekir, ayrıca geç kaldığı hususunu da belirtmeliyim. (Esad hakkındaki değerlendirmemi Şam Sevicilik başlıklı makalede irdeledim.)

TÜRKİYE’NİN GARANTİSİ

Türk askeri, sınırının güvenliği, terörün önlenmesi ve o ülkenin istikrarı için geçici bulunduğu Suriye ve Irak’tan çekilecek, ancak ABD dahil bölgeyi istikrarsızlaştıranlar ile onların beslediği teröristler buradan gittiklerinde.

Eğer isteniyor ise Türkiye’nin verebileceği garanti cümlesi işte böyle bir şeydir.

SONUÇ

Esad, ülkesini bölünmekten ve terörden kurtaran Türkiye’ye minnet duysun, Mehmetçik’in değerini bilsin.

Türkiye bu coğrafyanın, üç kıtanın temelidir, direğidir, esasıdır. Sıradan düşüncedekiler Türkiye’ye kötü maksatlar için hiç yanaşmasın! Türkiye savaşı en son çare olarak düşünen, dünyanın en savaşçı bir milletin ülkesidir.

Türkiye, bölücüye, sınırının dışından sevk edilen saldırılara 40 yıldır mücadele ile beraber onbinlerce şehit veriyor. Dünyada Türkiye’den daha sabırlı bir ülke gösterin!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

NATO ve Terör

DİĞER YAZI

Sınır Ötesi Harekat ve Etki Ajanlığı

Güvenlik 'ın son yazıları

30 views

İsrail’in İran Saldırısı ve Polemolojik Analizi

19 Nisan gecesi İsrail, İran-İsfahan'daki bir askeri hedefi vurdu. Önce alınan bilgiler ve geliş yöntemleri doğru mu yanlış mı tartışıldı. Ancak, olağanüstü denebilecek türden yeni bir süreçle ilgilendiğimiz gayet açıktı. Ben sizlere bir askeri analiz yaparak, eldeki bilgileri de kullanmak suretiyle, bazı poüemolojik sonuçlar çıkarıp sunmak istiyorum.
75 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
127 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
181 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
191 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme