ruslar-ve-digerleri
Ruslar ve Diğerleri

Ruslar ve Diğerleri

5 Şubat 2016
Okuyucu

Suriye sorununa çözüm bulmak amacıyla toplanan Cenevre görüşmeleri başlar başlamaz yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı ay sonuna ertelendi. Ardından Rus ve Esad güçleri Türkiye-Halep hattını kesmek amacıyla askeri harekata başladı. Şu an muhaliflere yapılan insani olanları dahil bütün yardımlar kesildi. Ama daha önemlisi, Halep bölgesinden sayıları yaklaşık 70 bin olarak telaffuz edilen yeni bir göç dalgası dün itibarı ile Türk sınırına dayandı. Bütün bu gelişmelerde, Cenevre’deki pazarlıkları sekteye uğratmaktan tutunuz, Halep’teki taarruza varana dek Esad yönetimine ve güçlerine bu aklı verenler kimler?

halep-ten-kacan-binlerce-kisi-turkiye-sinirina-yig-1985033

İnsani yardımda bulunma ve göçmen kabul etme açılarından başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya Türkiye ders vermeye devam ediyor. Bu işin bir yanı, diğer yanı Türkiye çok büyük bir yükün altında. Bu yük içerideki nüfus yapısının değişmesinden tutunuz, Rusya gibi ülkelerle askeri açıdan karşı karşıya gelmeye kadar geniş bir yelpazede yer alıyor. Ama Türkiye bölgede Rusya’ya karşı yeni bir cephe açmayacak. Esasında açamayacak. Çünkü içeride sokak çatışmasıyla meşgul edildi ve kendi derdine düşürüldü. Çatışmanın etkisini başka alanda hissediyor. Terörle mücadele ediyor. PYD ve PKK ise Rusya’da temsilcilik açarak durumu Rus kontrolünde seyredecek tarzda tutum takınıyor. HDP ise bu ortamda ne dediğini ya bilmiyor ya da tarafı belirgin!

Osmanlı dönemi dahil Türkiye NATO’ya girinceye kadarki zaman sürecinde Rusya’nın değişik vesilelerle Türkiye’den toprak taleplerinde bulunduğunu bilmekteyiz. I. Dünya Savaşı döneminde Rusya ve onun kışkırtmasına uyarak Büyük Ermenistan ideali çerçevesinde hareket edenler birlikte Erzurum dahil pek çok yerde katliamlar yaptı, kanıtları tarihi kayıtlarda ve anılarda yer almaktadır.

Tarihte tatbik edildiği gibi, kendileri düşman belleyip diplomatik yolla ateş etmeden önce yerel halkları ileri sürerek savaştırıyorlar. Leningrad Savaşı’nı (1941-1945) kazananlar Rus generallerdir ama esasında trenlerle taşınan Kazak ve Kırgız askerlerdir. Ortada zulüm görenler Rus halkı ve cepheye asker göndermek zorunda bırakılan başka milletler  olmuştur. Örneğin bu savaş Kazak’ın ve Kırgız’ın savaşı değildi ama en çok kaybı bu halklar verdi. Bugün de Rus yönetimi Esad askerlerini ileri sürerek savaş kazanmak peşinde, hem de başkasının evindeki bir savaşı. Ya teröre verilen destekler!..

Tarihte Ruslar’ın derdi İngilizler ve Almanlar ile oldu ama en çok başka halklar zarar gördü. Bugün derdi Amerika ve Almanya ile ise neden bedelini Suriye halkı ölerek ödüyor? Çıkar çatışması ve çarpık politik adımlar zayıf haldeki ve konunun uzağındaki insanların kurban olmasını zorunlu mu kılıyor? Ruslar satrançtaki ustalığını bu hamleleri ile mi gösteriyor?

Yugoslavya dağıldı ve oradaki toplumlar Sırp yönetimi altında kalmak istemedi. Suçlu Avrupa mı, Amerika mı, küresel refah ve buna göre değişen yaşam standartları mı? Yakın dönemde Balkanlar’da olanları hatırlıyoruz. Halen bile toplu mezarlar açılıyor, ağıtlar yakılıyor. Buralarda ölenler Ruslar mı idi? Boşnak, Kosovalı ve hatta Sırp…

Rusya ile iyiyiz hoşuz da insanlık değerlerini yükseltmek ve barışı sürdürmek açısından pek güven vermeyen bir yönetim anlayışları olduklarını da biliriz. Kendi halkına bile yaptığı uygulamalarla bunu söyleyebiliyoruz. O kadar okuyup yazmaya meraklı oldukları halde Ruslar’ın yönetim anlayışları dünyaya güven vermiyor. Çünkü insani çerçeve dışında kabul edilen tutumlar Çarlık döneminden bu yana işlemektedir. Sebepsiz bir kavgada bile eline geçirdikleri odunla doğrudan insanın başına vurmayı yöntem kabul eden kuzeyli bir kavmin uslanmaz liderlerinden söz ediyoruz. Bu duruma onları votka mı geçirdi, yoksa böyle olduklarından dolayı mı çok votka içiyorlar, merak konusudur. Onları herhalde en iyi bilenler arasında bir tarafta Orta Asya’daki akrabalarımız, diğer yanda Avrupa halklarıdır. Rus yönetimi kavgayı, savaşmayı ve bütün bunlarla birlikte barışın faziletlerini öğrenmekten öte durmamalıdır; barış iyidir, insanidir! Ruslar dünyaya petrol ve gaz satmanın ötesinde yeni değerler katmalıdır. Analitik düşünen o güzel halkını içine kapatmasın. Bakın Türkiye ile bir uçak krizi oldu halkını mimlemeye, pasaportlarına damga vurmaya başladı. Örneğin İrkutsk’daki bir Rus’un arzusu bu mu idi? Rus halkı buna müstahak mı? Rus halkı yönetimini zorlamalı ve küresel düzenin ihtiyacı olan barışa, huzura ve insanlık ideallerinin gelişmesine katkı sağlamak açısından uyum gösterilmesini temin etmelidir.

Şimdi söyleyin, Rus halkı Suriye’de insanlık can çekişiyorken mutlu mu, yoksa gerçekten olanlardan haberi bile yok mu? Yoksa yine propaganda mı yapılıyor? Ama gerçekte milyonlarca insan ölüyor, evlerinden oluyor, sığınmacı durumunda sınırdan sınıra koşuyor, hatta kaçarken denizlerde can veriyor. Bütün bunlar kimin adına ve ne tür bir kazançla yapılıyor? Bu asırda yöntemler değişmeli. İnsanlara kanla ve gözyaşıyla yön verilmeye son verilmeli. İnsanlık bugün en acımasızca kan dökmeyi, hileyi ve terörü araç edinmişse, yazık bize, bugünün entelektüeline!

Ya dünya? Neden Suriyeliler’i insan yerine koymuyor?

Halep oradaysa arşın burada, ey dünya!..

(Görsel: Flickr, Christiaan Triebert)

Güvenlik 'ın son yazıları

9 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
34 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
52 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
63 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
79 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme