ruslar-ve-digerleri
Ruslar ve Diğerleri

Ruslar ve Diğerleri

Okuyucu

Suriye sorununa çözüm bulmak amacıyla toplanan Cenevre görüşmeleri başlar başlamaz yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı ay sonuna ertelendi. Ardından Rus ve Esad güçleri Türkiye-Halep hattını kesmek amacıyla askeri harekata başladı. Şu an muhaliflere yapılan insani olanları dahil bütün yardımlar kesildi. Ama daha önemlisi, Halep bölgesinden sayıları yaklaşık 70 bin olarak telaffuz edilen yeni bir göç dalgası dün itibarı ile Türk sınırına dayandı. Bütün bu gelişmelerde, Cenevre’deki pazarlıkları sekteye uğratmaktan tutunuz, Halep’teki taarruza varana dek Esad yönetimine ve güçlerine bu aklı verenler kimler?

halep-ten-kacan-binlerce-kisi-turkiye-sinirina-yig-1985033

İnsani yardımda bulunma ve göçmen kabul etme açılarından başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya Türkiye ders vermeye devam ediyor. Bu işin bir yanı, diğer yanı Türkiye çok büyük bir yükün altında. Bu yük içerideki nüfus yapısının değişmesinden tutunuz, Rusya gibi ülkelerle askeri açıdan karşı karşıya gelmeye kadar geniş bir yelpazede yer alıyor. Ama Türkiye bölgede Rusya’ya karşı yeni bir cephe açmayacak. Esasında açamayacak. Çünkü içeride sokak çatışmasıyla meşgul edildi ve kendi derdine düşürüldü. Çatışmanın etkisini başka alanda hissediyor. Terörle mücadele ediyor. PYD ve PKK ise Rusya’da temsilcilik açarak durumu Rus kontrolünde seyredecek tarzda tutum takınıyor. HDP ise bu ortamda ne dediğini ya bilmiyor ya da tarafı belirgin!

Osmanlı dönemi dahil Türkiye NATO’ya girinceye kadarki zaman sürecinde Rusya’nın değişik vesilelerle Türkiye’den toprak taleplerinde bulunduğunu bilmekteyiz. I. Dünya Savaşı döneminde Rusya ve onun kışkırtmasına uyarak Büyük Ermenistan ideali çerçevesinde hareket edenler birlikte Erzurum dahil pek çok yerde katliamlar yaptı, kanıtları tarihi kayıtlarda ve anılarda yer almaktadır.

Tarihte tatbik edildiği gibi, kendileri düşman belleyip diplomatik yolla ateş etmeden önce yerel halkları ileri sürerek savaştırıyorlar. Leningrad Savaşı’nı (1941-1945) kazananlar Rus generallerdir ama esasında trenlerle taşınan Kazak ve Kırgız askerlerdir. Ortada zulüm görenler Rus halkı ve cepheye asker göndermek zorunda bırakılan başka milletler  olmuştur. Örneğin bu savaş Kazak’ın ve Kırgız’ın savaşı değildi ama en çok kaybı bu halklar verdi. Bugün de Rus yönetimi Esad askerlerini ileri sürerek savaş kazanmak peşinde, hem de başkasının evindeki bir savaşı. Ya teröre verilen destekler!..

Tarihte Ruslar’ın derdi İngilizler ve Almanlar ile oldu ama en çok başka halklar zarar gördü. Bugün derdi Amerika ve Almanya ile ise neden bedelini Suriye halkı ölerek ödüyor? Çıkar çatışması ve çarpık politik adımlar zayıf haldeki ve konunun uzağındaki insanların kurban olmasını zorunlu mu kılıyor? Ruslar satrançtaki ustalığını bu hamleleri ile mi gösteriyor?

Yugoslavya dağıldı ve oradaki toplumlar Sırp yönetimi altında kalmak istemedi. Suçlu Avrupa mı, Amerika mı, küresel refah ve buna göre değişen yaşam standartları mı? Yakın dönemde Balkanlar’da olanları hatırlıyoruz. Halen bile toplu mezarlar açılıyor, ağıtlar yakılıyor. Buralarda ölenler Ruslar mı idi? Boşnak, Kosovalı ve hatta Sırp…

Rusya ile iyiyiz hoşuz da insanlık değerlerini yükseltmek ve barışı sürdürmek açısından pek güven vermeyen bir yönetim anlayışları olduklarını da biliriz. Kendi halkına bile yaptığı uygulamalarla bunu söyleyebiliyoruz. O kadar okuyup yazmaya meraklı oldukları halde Ruslar’ın yönetim anlayışları dünyaya güven vermiyor. Çünkü insani çerçeve dışında kabul edilen tutumlar Çarlık döneminden bu yana işlemektedir. Sebepsiz bir kavgada bile eline geçirdikleri odunla doğrudan insanın başına vurmayı yöntem kabul eden kuzeyli bir kavmin uslanmaz liderlerinden söz ediyoruz. Bu duruma onları votka mı geçirdi, yoksa böyle olduklarından dolayı mı çok votka içiyorlar, merak konusudur. Onları herhalde en iyi bilenler arasında bir tarafta Orta Asya’daki akrabalarımız, diğer yanda Avrupa halklarıdır. Rus yönetimi kavgayı, savaşmayı ve bütün bunlarla birlikte barışın faziletlerini öğrenmekten öte durmamalıdır; barış iyidir, insanidir! Ruslar dünyaya petrol ve gaz satmanın ötesinde yeni değerler katmalıdır. Analitik düşünen o güzel halkını içine kapatmasın. Bakın Türkiye ile bir uçak krizi oldu halkını mimlemeye, pasaportlarına damga vurmaya başladı. Örneğin İrkutsk’daki bir Rus’un arzusu bu mu idi? Rus halkı buna müstahak mı? Rus halkı yönetimini zorlamalı ve küresel düzenin ihtiyacı olan barışa, huzura ve insanlık ideallerinin gelişmesine katkı sağlamak açısından uyum gösterilmesini temin etmelidir.

Şimdi söyleyin, Rus halkı Suriye’de insanlık can çekişiyorken mutlu mu, yoksa gerçekten olanlardan haberi bile yok mu? Yoksa yine propaganda mı yapılıyor? Ama gerçekte milyonlarca insan ölüyor, evlerinden oluyor, sığınmacı durumunda sınırdan sınıra koşuyor, hatta kaçarken denizlerde can veriyor. Bütün bunlar kimin adına ve ne tür bir kazançla yapılıyor? Bu asırda yöntemler değişmeli. İnsanlara kanla ve gözyaşıyla yön verilmeye son verilmeli. İnsanlık bugün en acımasızca kan dökmeyi, hileyi ve terörü araç edinmişse, yazık bize, bugünün entelektüeline!

Ya dünya? Neden Suriyeliler’i insan yerine koymuyor?

Halep oradaysa arşın burada, ey dünya!..

(Görsel: Flickr, Christiaan Triebert)

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Uzun Savaş

DİĞER YAZI

Büyük Görev

Güvenlik 'ın son yazıları

Anadolu

Depremin yükü bir hayli ağır. Henüz yaralarımızı sarma aşamasındayız. Yapılacak çok işimiz var. Benin konum; ne

Stratejik Dönüm Noktası

Rusya’nın 18 Ocak 2023 Dnipro saldırısından bugüne hangi gelişmeler oldu? Önümüzdeki günlerde Ukrayna’daki savaşın cephesi, Rusya-NATO

Stratejiyle Kazanmak

Çok Alanlı Operasyonlar bahsinden ne anlıyoruz? Ukrayna’daki savaşta ABD, Rusya’yı nasıl yıpratıyor? ABD, Çin ile hangi