Bize Bayram Gerekli

Okuyucu

Bize bayram gerekli; insanız, sosyaliz, hak ediyoruz. Bir şey açıklamama bile gerek yok değil mi? Anladınız sanırım, katılıyorsunuz bu fikrime… Hem bu bayramı çağıran ifadem sadece kapı komşumla, ülkemle de sınırılı değil, insanız ya, insanlık olarak bana katılıyorsunuz, öyle değil mi? Sizinle duygularımı paylaşmak istedim bu bayram sabahı, uzakta kıpırdayan denize bakarken, dostlarla ancak telefonda birbirimizi kutlarken.

Yeni olaylarla, şoklarla, krizlerle, duygularla ve düşüncelerle tanışırken, birden o bildiğim bayramı hatırlıyorum ve evet, bize gerçekten bayram gerekli diyorum, sizce de öyle değil mi?

Sebep dini, etnik, kültürel olsun veya olmasın, insanız ya, bize bayram gerekli. Hele son dönemlerin bu karanlık, zevksiz, ruhsuz, insanı insandan, insanı doğadan, şu denizden, ormandan, hatta güneşten koparan ruhsuz atmosferde, birden haykırasım geliyor: Bize bayram gerekli!

Ne zaman başladı, meçhul diyelim, ama belli ritüellerle hemen her insan topluluğunun olduğu yerde kutlama, şölen, bayram var ya, bu yeterli, insanız çünkü. Atalarımız ne de güzel düşünmüşler diyeceğim ama tam olarak bu da değil; onlar hak olan bir toplu ve anlamlı davranışın gereğini yerine getirmişler, bayram yapmanın öneminin ve bilincinin idrakiyle, sebep her neyse, sonuçta bu bayram kutlaması olmalı demişler.

Savaşlar var; ama yine insanın kötü tarafından ve yanlışlıklarından kaynaklı, istemediğimiz işler bunlar. Hak edilen, yakışan, doğru olan bayram kutlaması ve coşkusu varken, neden bu savaş?

Biyolojik savaş bile dediler koronavirüse de her neyse… Sonuçta pandemiden kapandık eve. Küreselleşme gereklidir, dedi bazı burnu büyükler. Belki öyledir ama ben de diyorum ki, bize asıl bayram gerekli. Şu pandemiden kurtulalım bir daha bayram yapalım dostlar, olur mu?

İklimler şaşırdı dediler, ama insandan kaynaklı elbette. Küresel ısınma var, küreselleşme gereklidir, dedi bazı çok bilenler. Belki öyledir ama ben de diyorum ki, bize asıl bayram gerekli. Dünyamızı kurtarmaktan bahsediyoruz, ne kadar hazin! Vahşileşmiş insanın tarafını bir törpüleyelim ilk, sonra, işte kurtardık gezegenimizi der, bir büyük bayram yaparız ki, hem bütün insanlık ele ele verir!

Konuşurken ağzından köpük saçan, dolarları görünce göz bebekleri büyüyen, salyalı, kibirli elitlerin ve onları savunan politik düzenin temsilcilerinin hışmına uğradı çocuklarımız, gelecek kuşaklarımız, ellerinden almamız şart! Bir kurtaralım gelecek kuşaklarımızı, şölene davetlisiniz ey insanlık, hep birlikte coşalım, öyleyse bize bir büyük bayram daha gerekli.

Demokrasi, özgürlük diyor politikacılar, iyi de hem sömürüyorsunuz insafsızca hem de akıl veriyorsunuz. Bu ne haksızlık! Sen bırak bizi bize, buluruz yolumuzu başlangıç karanlık olsa bile; çünkü insanız biz! Kendini matah zanneden güçlü aymazlardan kurtulalım ilk yapacağım göbek atmak, şak şak, şehir meydanında, davul zurnayla… Bize bayram gerekli, halay çekmek, el çırpmak, şarkılar, türküler eşliğinde. Haydi sazlar çalsın dostlar, kutlamamız var, diyeceğiz o zamanda.

Onlar birer bariyer ama ben ideolojilerden ve düşünsel kurgulardan, yapay algılardan korkmuyorum; güçlü bir aklım, idrakim, tavrım var, bu yeterli bana. Her dönemde bir çok bilmiş çıkıp bizi bir yöne sürmek istiyor, bu ne böyle! Gerekli olan akıl bu değil dostlar, bizi bize bıraksınlar yeterli. Bir biz olalım o zaman bayramlar bize yeterli.

Her şey bir yana, dertler, tasalar orada dursun; en saf bakışla diyorum ki, insanız işte, bize bayram gerekli…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Epizodik ve Semantik

DİĞER YAZI

İnsan Kaynaklı Kaos

Kültür 'ın son yazıları

Anakronizm ve Propaganda

Anakronizm ile politik propaganda arasında ciddi bir ilişki vardır. Kitle psikolojisiyle ilgilenenlerin çalışma alanında bu tür

Objektiflik

Aslında algılarınıza yönelen hazırlanmış sözcüklerle yönlendiriliyorsunuz. Bırakın bu savaşı, savaş sonrasında olması istendiği özelliklerdeki aklınızın bu

Gerçeklik Ötesi

Gerçeklik Ötesi (post-truth) ile ilgilenmeden bunun içinde yaşamayı sürdürmek çağımızın kurtlu doku hastalığına tutulmaktır. Hastalıklar teşhis