italya-her-seye-hayir-dedi
İtalya “Her şeye Hayır” Dedi

İtalya “Her şeye Hayır” Dedi

5 Aralık 2016
Okuyucu

İtalya kritik anayasa reformlarının oylandığı referandum için sandığa gitti. Kesin olmayan sonuçlara göre, sandıktan %60 “hayır” çıktı. Bu aslında “Her şeye hayır!” olarak da yorumlanabilir. Referandumdan önce sonuca göre hareket edeceğini açıklayan İtalya Başbakanı Matteo Renzi sözünde durdu ve “İstifamı bugün -5 Aralık- Cumhurbaşkanına sunacağım,” dedi. Renzi’nin istifasını sunmasının ardından atılacak adıma İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella karar verecek. Referandumdan çıkan sonucu yorumlayan uzmanlar, İtalya’nın Euro Bölgesi’nden çıkmasına kadar varabilecek bir süreci başlatabileceğine dikkat çektiler. Sonuçlar piyasaları da etkiledi ve Euro, Dolar karşısında değer kaybediyor.

Anayasa teklifinde neler vardı? Anayasa değişikliği parlamentonun alt kanadına daha fazla yetki verilmesini öngörüyordu. Buna karşın senatonun yetkilerini azaltıyordu. Referandumda ayrıca, senatör sayısının 315’ten 100’e indirilmesi planlanıyordu. Önerilen reformlar arasında yerel yönetimlerin bazı yetkilerinin merkezi hükümete devredilmesi de bulunuyordu. Renzi, anayasanın 1/3’ünü değiştirecek reform paketi sayesinde, yasama sürecinde yaşanan tıkanıklıkların aşılacağını ve 70 yılda 63 hükümet değiştiren İtalya’da “siyasi istikrar” sağlanacağını savunuyordu, ama öyle olmadı. Referandum aynı zamanda Renzi için bir güvenoyu niteliğindeydi.

Anayasa reformu, karşıtları tarafından ise “tek adam yönetimine yol açacağı,” gerekçesiyle eleştiriliyordu. Muhalefet, Senato’nun yetkilerinin elinden alınmasıyla bir kontrol mekanizmasının devreden çıkarılmış olacağını ve merkezi hükümetin eline aşırı güç verileceği gerekçesiyle reformlara karşı çıkıyordu. Yine yorumculara göre, ekonomik şartların giderek kötüleşmesine rağmen halkın her şeye rağmen “demokrasi” tercihinde bulunması dikkat çekici bulundu.

Muhalefet, hükümetin elinin fazlasıyla güçleneceği ve güçler ayrılığı ilkesinin zarar göreceği endişesini taşımaktaydı. İtalya’nın Euro bölgesinden çıkmasını savunan 5 Yıldız Hareketi’nin olası bir erken seçimden güçlenerek çıkacağı öngörülüyor. 5 Yıldız Hareketi, iktidara geldiği takdirde, bu konuyu referanduma götüreceğini açıklamıştı. Bu durum Avrupa Birliği (AB) ülkelerini “birliğin geleceği” konusunda kaygılandırıyor.

Peki, AB anlayışı içinde neler oluyor? AB projesi savaşların ardından büyük bir barış, istikrar, insan hakları ve demokrasi projesi idi. Euro bölgesi ile ekonomik ve ticari sistemin güçleneceği beklentisi vardı. Ancak böyle olmadı. AB içinde ekonominin özellikle son sekiz yıldır İtalya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan’da giderek kötüleşmesi, yatırımların azalması ve işsizliğin artması önemli bir “öfkeli” toplum yarattı. Özellikle İtalya’da işsiz gençlerin oranı %20’ler mertebesindedir. Yakın zaman önce, zaten Euro bölgesine dahil olmamış İngiltere’nin Brexit ile AB’den çıkması bu öfkeli toplumu daha da endişelendirdi. Sonuçta “İtalya bu şartlar altında bile sağlam bir demokrasi açısından karar verdi,” denmektedir.

Burada bize bir ders var mı?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ap-karari-ab-ve-turkiye
ÖNCEKİ YAZI

AP Kararı, AB ve Türkiye

karlov-suikastinin-dusundurdukleri
DİĞER YAZI

Karlov Suikastının Düşündürdükleri

Politika 'ın son yazıları

48 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
89 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
101 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
130 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
97 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme