kafkaslarin-ve-ortadogunun-2016-jeostratejik-gorunumu
Kafkaslar'ın ve Ortadoğu’nun 2016 Jeostratejik Görünümü

Kafkaslar’ın ve Ortadoğu’nun 2016 Jeostratejik Görünümü

24 Aralık 2015
Okuyucu

Asıl çatışma ortamı Kafkaslar’da!.. İşte size 2016’nın Noel Babası tarafından sunulan bir hediye. Gelişmelere bu gözle bakalım…

Suriye üzerine bölge gerildi gerilmesine de; Kafkaslar’da ısıtılan Azerbaycan ve Ermenistan tetiklere dokunduğu andan itibaren potansiyel durum bölgeyi kasıp kavuracak görülüyor. Hatta Türkiye işte o zaman daha da alevlenecek ve kafası karışacaktır. Ötelediği siyasal sorunlar ve çözümleri için yaşanacak gerginlik iyiden iyiye sosyo-politik düzlemde anlaşılamaz bir hal alacaktır.

Türkiye yakın zamanda tabiri yerindeyse bir tostun içindeki peynir misali olacak görünüyor. Tostun yapılma ve yapılmama iradesi bölgede eskiden kalma emellerini devam ettiren başat güçlerin, Rusya ve Amerika’nın elindedir. Üstte Kafkas dilimi, altta Ortadoğu dilimi var. Biri bastırıyor, diğeri bastırılmadan sıcak kalsın istiyor. Peynir kaliteli ise tosta kıvam ve lezzet verir, kalitesiz ise hemen erir ve işin lezzeti kaçar.

Daha Suriye’yi çözmeden Kafkaslar’da yeni bir çatışma başlar mı? Bu bir strateji: Rusya’nın bölgeden uzaklaştırılması için iki cepheye bölünmesi daha akılcı değil mi? Örneğin donanma Doğu Akdeniz’e inmişken ikiye bölünecek ve bir kısmı Karadeniz’e geri dönmek durumunda kalacak. Ya ekonomik bakış? Ukrayna krizinden bu yana uzatılan ambargo şartlarının kısıtlamaları ve petrol gelirlerinin düşmesi sebepleri ile Rus ekonomisi iyiden iyiye kırılgan olacak ve dayanma gücü azalacak.

Kafkaslar’da temel hedef Azeri ve Ermeni sorununa çözüm bulmaktır. Sorunu engelleyen ne? Rusya. Rusya Ermenistan’da varlığını muhafaza ettiği sürece başta Karabağ sorunu masaya yatırılamıyor, bir barış anlaşması görüşmesi başlatılamıyor. Dahası var, Ermenistan yoksul bir ülke olması ile yatırım çekemiyor, kapalı bir ülke halinde görülüyor. Bunlar Batı sisteminin bakış açısıdır. Konu tıpkı Suriye’deki gibi: Esad sorunu çoktan çözülürdü, ama buradaki Rus varlığı süreci geciktiren en önemli etken oldu. Ruslar giderse Esad’da gider, hatta yeni bir Ortadoğu haritası çalışmasında Ruslar işin içinde askeri varlıklarıyla olmazlar. Batı böyle düşünüyor.

Unutmayalım, en önemli Ermeni diasporası Moskova’da, ama toplam desteği ekonomik olmaktan çok siyasal ve askeri. Buna karşılık Amerika’daki Ermeni diasporası ekonomik güç olarak çok daha iyi ama bölgeye nüfuzları Moskova’dan biraz daha kısıtlı.

Türkiye iki ateş arasında kalabilir. Tost benzetmesini bundan dolayı yapmıştım. Gerginlik artınca “Gardaşı” Azeriler’in tarafında olacaktır. Ancak Türk toplumundaki ikilem Azeriler’den yana değil, Ermeniler’den dolayı gerçekleşecektir. Zira Rus Ermenileri ve onun Türkiye’deki uzantıları başka şeyler söyleyecek, başka tür istismar ve propaganda yöntemleri uygulayacak; Amerikan Ermenileri ve onun Türkiye’deki uzantıları tam tersi etkide bulunacak. Hani şu Kürt sorunu için Ruslar’ın etkiledikleri ile Batı’nın etkilediği Kürtler’e bakarak Türkiye’nin kafasının karışması gibi bir durum söz konusu olacak…

İşte bu kafa karışıklığında krizi yönetebilecek altyapı ve akıl Türkiye’de var mı dersiniz? Ben burada yetkililerden ziyade öncelikle Türk entelektüelinin hazır olmadığını düşünüyorum.

Kafkaslar’da sıcaklık arttığında Rusya’nın başını çektiği ekonomik ve siyasal yapılar bu olumsuz durumdan hemen etkilenecek görülüyor. Başta Orta Asya’daki Rus partnerleri birer birer sıkıntıya düşeceklerdir. Bu sıkıntılı ortamın çözüme dönüştüğü an ise Amerika avantajlı olacaktır.

Bütün bu jeostratejik bakış açısı gösteriyor ki, bölge ülkeleri 2016’yı önemli ölçüde sosyal, ekonomik ve politik baskı altında geçirecekler. Hatta daha sonraki yıllara buradan elde edilen verime göre bakacaklar.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

barzaninin-bagimsizlik-ilani-hazirligi
ÖNCEKİ YAZI

Barzani’nin Bağımsızlık İlanı Hazırlığı

varilan-nokta
DİĞER YAZI

Varılan Nokta!

Politika 'ın son yazıları

48 views

Yerelde Yapısalcılık

Bir olaya bakış yöntemimde felsefe ve tarih olmaz ise ben bunu oldukça eksik görürüm. Hemen herkesin siyaset, seçim, belediye, vs. konuştuğu noktada ben, bu işte temel felsefe ve asıl stratejik açıklama nerede diye arıyorum. Dolayısıyla felsefi yaklaşım ve stratejik bakış tarzı siyaset üstüdür. Benim açıklamalarım bu noktada değerlidir; mevcut yapılanlar gibi değil, başka türlü tartışmaları kapsamaktadır. Açıkça yazayım: Kim kazanacak, iktidar veya muhalefet ne yapacak, türü ifadelerle değil; imar neye göre olmalı, altyapı ve üstyapı nasıl planlanmalı, ülke ekonomisine uyumluluk ne şekilde sağlanmalı, kanunlar ne içerikte olmalı, gibi piramidin üstündeki meseleler önemlidir.
89 views

Emperyalizm

Bugünün anlayışı, küresel imkanlar içinde sahip olunan alanları artırmak ve güçlenmek, değer üretimi rekabetinde gerilerde kalmamak fikri üzerinedir. Ruslar gibi sürekli “kahrolsun emperyalizm” diyeceğinize, “ben hangi değeri üretebiliyorum, hangi büyük pazarda kaça satıyorum,” diye bakın isterim. Bugün ülkeler bazında ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, birlik bazında Avrupa Birliği, küresel şirketler bazında sürekli sayısı artan ve yenilik üretenler, esasen bunlar değerleri zorluyorlar ve muhatap alınıyorlar. Daha fazla muhatap alınabilmek için yapılması gerekenler belli! Olan şu: Muhatap alınanların ve değer üreticilerinin daha fazla yayılması fikri!..
101 views

Doku Bozumu

Bu makale Ortadoğu'da kangren olan meseleleri stratejik düzlemde incelemektedir. Mevcut dokuyu bozan yapay düşünceler ile gerçekte olanlar arasındaki farkı bütün çıplaklığıyla dile getirmektedir. Halen bölgede savaş, çatışma, suç, terör, işgal, soykırım, gibi pek çok olumsuzluk yaşanmaktadır. Uluslararası sistem bu olup bitene çare bulamamaktadır. Suriye, Irak, Lübnan, Yemen, Libya, gibi ülkelerin halkları harap ve bitap düşmüş durumdadırlar.
130 views

Devlet-dışı Aktörler

Burada gayet karmaşık, iç içe geçen ve masum insanların istismarına dönük olayları ihtiva eden, bütün gayrimeşru faaliyetleri, politikaları, planları ve operasyonları, terörizmden tutunuz, vekalet savaşlarına, buradan iç savaşlara, gri bölge operasyonlarına, meşru görünse de esasen çıkara hizmet edenlere, meşru siyaset yapmak ve bunu geliştirmek varken, siyaset alanını anti-demokratik yöntemlerle daraltanlara kadar, birçok durumu kısaca da olsa açıklama imkânımız oldu. Meşruluk ile gayrimeşruluk arasındaki perdeyi görmek veya belirlemek çok çok önemlidir. Ben de sizler de hep birlikte bu dünyada birer aktörüz, tıpkı devletler, hükümetler, liderler, şirketler, gibi. Politika, insana has bir yetenek, işlev ve özelliktir. Meşruiyet dahilinde kalabilmek çok önemlidir. İnsanlar, istikrar, barış ve esenlik içinde yaşamayı, gelişmeyi, evlatlarını refah ve güven içinde yetiştirmeyi istemektedir.
98 views

ABD ile Yeni Bir Sayfa mı?

Geleceğe bakıyoruz, öyle değil mi? Mesela NATO’nun genişlemesi yönüyle İsveç’e onay verildi, bunun karşısında F-16 modernizasyonu gerçekleşecek. Hatta şimdiden aradaki başka tıkanıklıkların giderilmesi açısından olumlu açıklamalar yapılıyor, kamuoylarına bilgiler veriliyor, bunların bir anlamı olmalı.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme