barzaninin-bagimsizlik-ilani-hazirligi
Barzani’nin Bağımsızlık İlanı Hazırlığı

Barzani’nin Bağımsızlık İlanı Hazırlığı

Okuyucu

Yakın zaman önce Ankara’ya ziyaret gerçekleştiren Mesut Barzani bugün bağımsızlık için halk oyuna gitme kararı aldı. “Hayırlı olsun!..” Böyle mi diyeceğiz? Hazır bölgede IŞİD tehdidinden dolayı Batı ittifakının uçakları ve gemileri varken, IŞİD’e karşı eğitim vermek üzere Musul’a yakın bölge olan Başika’ya konuşlanmış Türk birliği varlık göstermeye devam ediyorken, Barzani için tarihi ilan için durum müsait olsa gerek! İran ve Rusya’dan destek ve akıl alan Merkezi Irak Devleti her ne kadar itiraz etse de demek ki şartlar oluşmuş halde!..

Ortadoğu’da bu kadar gerginlik ne içindi? IŞİD, Esad, Suriye, mülteci, kantonlar, Kobani, PYD, Rus uçağı derken… Başika, El Abadi’nin ani çıkışları ve karşılıklı ziyaretler derken… Hazır İsrail ve Türkiye arasında anlaşmaya varılıyorken, karşılıklı büyükelçilikler harekete geçiriliyorken… HDP eşbaşkanı Demirtaş Bürüksel, Amerika ve Rusya ziyaretlerine çıkmışken, PKK hendekler kazıp terörü şehirlere yaymaya başlamışken… Ne diyelim? “Hayırlı’sı olsun!” mu demek lazım?

Tarihsel çizgide biraz gerilere giderek hafızamızı tazeleyelim. Bütün bu gelişmeleri daha net görebilmek adına olanları öncesinden ele alıp değerlendirmekte yarar var. Çünkü aktörler nerede duruyorlar, ne yapmak istiyorlar? Bunları görmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Son Raddeye Gelmeden Çözmek

DİĞER YAZI

Kafkaslar’ın ve Ortadoğu’nun 2016 Jeostratejik Görünümü

Politika 'ın son yazıları

Şam Sevicilik

Son günlerde Suriye ve Esad ile ilişkiler konusu gündemde yer alınca bu konuda yanlış anlaşılmaların olduğu

Beka

Beka gibi çok ciddi bir kavramı öyle çok basit görmeyelim! Hatta işi politika olanların bu gibi

ABD Batıyor mu, Çıkıyor mu?

ABD yüzyılının geleceğini tartışacağız. Liberalizm, küreselleşme ve diğer gelişmeleri de içine alacak şekilde kapsamlı bir ABD

Küresel Statüko Arayışı

Küresel şartlar bilinen yolu izliyor, dünya büyük bir savaş hazırlığına girdi. Bugünü tarif edebilenler bir sonraki

Büyük Değişim

COVID-19’un şaşkınlığı içinde bile küresel çapta çok hızlı bir değişimi göğüslediğimizi zannettikçe, Ukrayna’daki savaş uzadıkça, Rusya’nın