cnn-turk-suriyede-amac-daesle-mucadele-mi-19-09-2019
CNN Türk

CNN Türk, Suriye’de amaç DAEŞ’le mücadele mi? (19.09.2019)

20 Eylül 2019

ABD Savunma Bakanlığı’nın DAEŞ’ten sorumlu direktörü Chris Maier’in 18 Eylül’de Pentagon’da yaptığı açıklamalar ne anlama geliyor? ABD kuzey Suriye’de Suriye Demokratik Güçlerine verdiği desteği neden kesmeyeceğini işaret etti? Aslında Maier vasıtasıyla ABD Suriye rejimine, Türkiye’ye, İran ve Rusya’ya DAEŞ kartını ileri sürüyor.

Bu açıklamalar ne zaman geldi? Suriye rejimi Birleşmiş Milletler’e (BM) bir mektup gönderdi ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) terörist, ülkeyi bölmek istiyor dedi. Bunun ardından Üçlü Zirve’de İran, Rusya ve Türkiye SDG’nin bölücülüğünü teyid etti ve Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduklarını işaret etti. Bir de bu arada DAEŞ sözde lideri Bağdadi’nin yeni ses kaydı ortaya çıktı. ABD bütün bunları birleştirdi ve Maier aracılığıyla taraflara kendince DAEŞ kartını ileri sürerek meşruiyetini haklı çıkarmaya dair bir adım atmak istedi.

ABD ve Türkiye 5-7 Ağustos Ankara Mutabakatı üzerine kuzey Suriye’ye bir Güvenli Bölge kurma sürecine girdi. ABD tarafı buna Güvenlik Mekanizması diyor. Türkiye ise PKK/YPG unsurlarının bölgeden uzaklaştırılmasını istiyor.

ABD’nin iki konuyu garanti ettiğini açıklandı: Birincisi, Türkiye’nin sınır güvenliğinin sağlanması. Suriye’den gelebilecek başta DAEŞ olmak üzere terör ile ilgili konularında ABD Güvenlik Mekanizması ile Türkiye’ye destek verdiğini işaret ediyor. İkincisi ise Suriye rejiminin korunması. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile yani Suriye halkının DAEŞ’i temizlemek için mücadele etmiş kesimlerini destekleyerek aynı zamanda rejime de yararlı olduğunu idda ediyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

haberturk-tv-gun-ortasi-13-eylul-2019
ÖNCEKİ YAZI

Habertürk TV – Gün Ortası – 13 Eylül 2019

DİĞER YAZI

Uzay Savaşları Çağı

Podcastler & Videolar 'ın son yazıları

2.6K views

Yunanistan ile Anlaşma Olur mu?

Yunanistan'ın Mısır ile yaptışı sözde Münhasır Bölge Anlaşması (MEB) üzerine Akdeniz kızıştı. Türkiye Oruç Reis sismik araştırma gemileri ile Deniz Kuvvetleri unsurlarını Akdeniz'e yolladı.
2.4K views

Lübnan Çöktü (Video)

Lübnan'ı patlamaya götüren nedenleri, patlamanın oluş şeklini ve sonrasındaki manzarayı en kapsamlı biçimde ele alalım. Beyrut'ta son durum nedir?
2.7K views

MİT’in Kaleleri

MİT'in Ankara merkez binasından sonra İstanbul Bölge Başkanlığı binası açıldı. Türkiye bu dünyada kendini ispatlamış istihbarat örgütü ile beraber güçleniyor.
1.3K views

Neoliberal Komünist Çin

Çin küresel, politika, ekonomi ve güvenlik anlamında ne tür değişimleri yaşadı? ABD ve Çin arasındaki mücadele dünyayı yeni bir Soğuk Savaşa mı götürüyor?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme