Neomedieval Savaş

12 Temmuz 2020

Postmodern dönem insanlık kültürünü Yeni Orta Çağ’a (Neomedievalism) döndürdü. Bu akıl aynı zamanda çatışma kültürüne de yansıdı. Askeri sahada Neomedieval Savaş dönemi başlatıldı. Düzensiz Savaş, Hibrit Savaş, paralı askerlerin kullanılması, Vekalet Savaşı, Siber Savaş, Post Truth, vs. her tür çatışma biçimi eğer tek bir kavramla açıklanacak olursa karşılığı Neomedieval Savaş demek olur. Bu tespiti kaçırmamız gerekir. Bir de başka kavram var, Gri Bölge Savaşı var. Grilik tam da bu karanlık çağın sinsi uygulamalarını tarif ediyor.

Neomedievalism diriltiliyor. Buna dayalı Neomedieval Savaş kültürüne ilişkin o denli çok yeni tür uygulama çıktı ki kimin nerede duracağı konusu ayrıca bir kaotik durum yaratır oldu. Bu özgün anlatımda yeni tür çatışma doktrinlerini birlikte değerlendireceğiz. ABD Petraeus Doktrini, Rusya Gerasimov Doktrini ve Çin Go Oyun Doktrini ile sahnede. Ayrıntılara bakalım.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Fransız Fırkateyni, Türk Gemilerine Taciz

DİĞER YAZI

Avrupa Güvenliği ve PESCO’nun Amacı

Podcastler & Videolar 'ın son yazıları

2.6K views

Yunanistan ile Anlaşma Olur mu?

Yunanistan'ın Mısır ile yaptışı sözde Münhasır Bölge Anlaşması (MEB) üzerine Akdeniz kızıştı. Türkiye Oruç Reis sismik araştırma gemileri ile Deniz Kuvvetleri unsurlarını Akdeniz'e yolladı.
2.5K views

Lübnan Çöktü (Video)

Lübnan'ı patlamaya götüren nedenleri, patlamanın oluş şeklini ve sonrasındaki manzarayı en kapsamlı biçimde ele alalım. Beyrut'ta son durum nedir?
2.7K views

MİT’in Kaleleri

MİT'in Ankara merkez binasından sonra İstanbul Bölge Başkanlığı binası açıldı. Türkiye bu dünyada kendini ispatlamış istihbarat örgütü ile beraber güçleniyor.
1.3K views

Neoliberal Komünist Çin

Çin küresel, politika, ekonomi ve güvenlik anlamında ne tür değişimleri yaşadı? ABD ve Çin arasındaki mücadele dünyayı yeni bir Soğuk Savaşa mı götürüyor?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme