Avrupa Güvenliği ve PESCO’nun Amacı

12 Temmuz 2020

PESCO acaba Türkiye ve benzeri aktörleri hizaya getirmekle mi ilgileniyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron bu misyonun temsilcisi mi? Konunun terörle, enerjiyle, göçle veya kaçakçılıkla açıklanan tarafları var ama esasen PESCO NATO’ya alternatif bir unsur değil. Bakın bu konu nasıl anlaşılmalı?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron NATO için Beyin Ölümü tabirini kullandı. Amacı neydi? Avrupa Güvenlik Sistemi PESCO ile asıl amaçlanan ne? PESCO NATO’ya alternatif mi yoksa başka bir beklenti içinde mi? Bu soruların cevabı bizi ilginç bir noktaya getirecek, Türkiye’ye. Özellikle Fransa PESCO ile kendi çıkarlarını gerçekleştirecek adımları atmanın peşinde. PESCO Türkiye’ye karşı yeni bir uygulama olabilir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Neomedieval Savaş

DİĞER YAZI

Akdeniz Adaları

Podcastler & Videolar 'ın son yazıları

2.6K views

Yunanistan ile Anlaşma Olur mu?

Yunanistan'ın Mısır ile yaptışı sözde Münhasır Bölge Anlaşması (MEB) üzerine Akdeniz kızıştı. Türkiye Oruç Reis sismik araştırma gemileri ile Deniz Kuvvetleri unsurlarını Akdeniz'e yolladı.
2.4K views

Lübnan Çöktü (Video)

Lübnan'ı patlamaya götüren nedenleri, patlamanın oluş şeklini ve sonrasındaki manzarayı en kapsamlı biçimde ele alalım. Beyrut'ta son durum nedir?
2.7K views

MİT’in Kaleleri

MİT'in Ankara merkez binasından sonra İstanbul Bölge Başkanlığı binası açıldı. Türkiye bu dünyada kendini ispatlamış istihbarat örgütü ile beraber güçleniyor.
1.3K views

Neoliberal Komünist Çin

Çin küresel, politika, ekonomi ve güvenlik anlamında ne tür değişimleri yaşadı? ABD ve Çin arasındaki mücadele dünyayı yeni bir Soğuk Savaşa mı götürüyor?
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme