cennet-kul-olunca
Cennet Kül Olunca...

Cennet Kül Olunca…

12 Temmuz 2019
Okuyucu

İtalya, Vichenza’dayız. Bir büyüğümle hafta sonları Alp Dağları’nın nadide güzelliklerini ziyaret ediyor ve cennet benzeri yerlerde ruhumuzu doyuruyoruz. Bir Pazar günü mangal yapmaya karar verdik. Alışveriş yaptık; et, kömür, vs. bindik otomobile ve sürdük daha doğru. Büyüğüm çok özel bir yere gideceğimizi söyledi.

Bir yere kadar geldik. İnsanlar, karavanlar, doğa sporcuları, piknikçiler hep oradaydı. Araç park yeri, tuvalet, telefon (o zaman cep telefonu yeni sayılır), başka şeyler var o alanda. Burası mı, diye sordum. Sürmeye devam etti.

Bir yere daha geldik. İn cin top atıyor. Ama yol burada bitiyor. İndik otomobilden. Malzemeleri yüklendik. Bir müddet yürüdük. Aslında yokuş yukarı tırmandık desem olur. Oraya giden patika da bitti. Bir yere geldik. Burası, dedi.

Hem de ne kadar harika bir yer!.. Kayalardan düşen buz gibi su, devasa ağaçlar, manzara… Hannibal’ın da burada konakladığını söylesem olur. Sessizliğin içinde yankılanan bülbül seslerinden başka bir şey işitmek mümkün değil. İşte huzur, işte cennet…

Eşyaları bırakır bırakmaz korunaklı gördüğümüz bir yere mangalı yerleştirip çakmağı çaktık. Belki alev henüz kendini göstermişti, bir de baktık iki ormancı dibimizde. Biri bayan, bize yaklaşan, diğeri birkaç adım onun gerisinde. İtalyanca bir şeyler söyledi. İngilizce bildiğimizi ve NATO personeli olduğumuzu söyledik. İngilizce konuştu. Ateş yakmanın yasak olduğu bir yerde bulunduğumuzu, bunun bilmediğimizi düşündüğünü, ateşi söndürüp beş dakika içinde burayı terk etmek zorunda olduğumuzu, piknik alanının aşağıda olduğunu, oraya gitmemizi söyledi. Sonra kayboldular.

Söz dinledik, toparlandık, geriye dönmeye koyulduk. İyi ki böyle yapmışız! Bir de gördük ki, ormancıların aracı yanında silahlı Carabinieri timi yola barikat kurmuştu. Bizi bekliyorlardı. Sonuçta kibarca da olsa bize beş dakika vermişlerdi. Ne denli hazırlıklı olduklarını görünce şaşırdık doğrusu. Yanlarından geçerken bizimle konuşan bayan ormancı baş selamı verdi. Olay bitmişti.

Dönüş yolunda kendi aramızda konuşuyorduk. Bizi o kadar çabuk nasıl bulmuşlardı? Bizim ateş yakıp yakmayacağımızı nasıl gözlemişlerdi? Nasıl bir hızla gelmişlerdi? Nasıl o kadar planlı yaklaşmışlardı? Neden o kadar ciddi bir tedbir almışlardı?..

Orman yanmasın diye, cenneti korumak için! Güzelliği korumanın ciddiyeti bu!

Yıllar önce yaşanmış bir olay bu. Dün Muğla, Dalaman-Göçek’te yaklaşık 500 futbol sahası cennet kül olunca tıpkı sizlerinki gibi benim de gözümden yaşlar geldi. Evler, tesisler kurtuldu, ama… Buranın gerçek sahibi kızılçamlar, endemik bitki örtüsü, yaban hayat yandı kül oldu. Sonra aklıma bu anı geldi.

Tamam, mevsimler değişiyor, belki bundan sonra bir zaman daha küresel ısınmanın etkisiyle felaketler yaşanacak. Ama bizlere düşen, halk, devlet görevlileri, çok iş var. Sorumlu olmamız gerekiyor. Basit gibi görülen tedbirlerle cenneti kurtarmak bile mümkün olabiliyor.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Antalya’da Hortum

DİĞER YAZI

Avustralya Yangını ve Küresel Isınma

Çevre 'ın son yazıları

386 views

BM İklim Değişikliği Konferansı (COP28)

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP28) bugün, hızlı, adil ve hakkaniyetli bir geçişin zeminini hazırlayarak fosil yakıt çağının “sonunun başlangıcını” işaret eden bir anlaşmayla kapandı. Bu plan emisyon kesintileri ve artan finansmanla destekleniyor.
1.2K views

İklim Değişikliği ve COP26

Bu yıl Glasgow'da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin altıncı değerlendirme toplantısında (COP26) dünya liderleri daha önce belirlenen hedeflerle ilgili umut verici bazı yeni anlaşmalara imza attılar. Ancak bütün hoşgörülü ifadelere rağmen küresel sera gazı emisyonları şu ana kadar gezegenin ihtiyacı olan hızda azaltılmıyor. Diğer yandan bazı ülkelerin iklimle ilgili vaatleri güçlendirilirken, bunlara ulaşmak için somut önlemlerin eksikliği gerçek bir endişe kaynağıdır. Politik çıkar ve küresel canlanma arasında gidip gelen bir sorun var. Sanırım insanlık önce bunu aşmak zorundadır.
1.9K views

Müsilaj

Müsilaj, başka tabirle deniz salyası, milli bir felaket! yük bindi, bindi ve bu yıl deniz kustu. Bakın benim öyküm nasıl tarif ediyor bu kirlilik meselesini.
1.7K views

İklimde Acil Durum

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres İklim Değişikliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, dünya liderlerinin küresel ısınmadan kaçınmak için harekete geçmeleri için ülkelerinde “iklim acil durumu” ilan etmeleri gerektiğini söyledi.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme