yanan-turizm-beldesi-degil-milli-park
Yanan Turizm Beldesi Değil

Yanan Turizm Beldesi Değil, Milli Park

27 Haziran 2016
Okuyucu

Haberlerde spiker metin yazarının önüne koyduğunu okuyor, “Antalya’da turizm beldelerinde yangın sürüyor…”

Kumluca’daki yangının durumu ayrıdır. Burada sera bölgeleri, köyler ve yine orman işletmesi var, genel sebepler söz konusudur. Ancak siz Olimpos, Çıralı, Adrasan’da yangın var derseniz, buraları diğer yerlerle karıştırılmamak gerekir. Hatta Faselis’i de içine alan bölge sadece Türkiye açısından değil, dünya çapında önemli bir milli park alanıdır. Ben daha çok bu milli park alanı konusuna değineceğim.

Geçenlerde tanıklık ettiğim bahse konu beldelerin birinde olanı aktarayım. Tel örgüyü açmış, motosikletle gelmiş iki genç kaçak yollarla alana girmişler, ellerinde bira şişeleri, içmeye başladılar. Denize girdikleri dahi yok. Yine bir aile otomobilini yanaştırmış yolun kenarına, onlar da kaçak girmiş alana ve mangalı yakmış piknik yapıyor. Ailece et yiyorlar, mangalın dumanı tütüyor. Gidip haber verdim görevlilere. Konuşmalarından kesitler: “Tam olarak neredeler?.. Kaçak girmişlerdir onlar… Tel örgüyü onaracak ödenek yok… Jandarma yetmiyor… Keşke fotoğraflarını çekseydiniz…” Her gün gidin aynı sahneyi görürsünüz, aynı sözleri duyarsınız. Bu çok ama çok önemli yerler Allah’a emanet!..

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri kapıda bilet kesiyor. Jandarma bu devasa doğal alanı koruyacak yeterlilikte bir imkana ve donanıma sahip değil. Orman işletmeleri ayrıca bir imkanla donatılmamış, yurt çapındaki herhangi bir ormanla eşdeğer görülüyor.

Şimdi eğer siz dünya mirası kabul edilebilecek çok önemli bir doğal ve kültürel alanı turizm beldesi diye ilan eder ve buralara derme çatma pansiyon, restoran vs. yerleşmesine müsaade ederseniz, burada çalışanların kimler olduklarını bile denetleyemezseniz, zafiyetin nereden kaynaklandığını bilemezsiniz. Zafiyet kontrolsüzlükten ve başıboşluktan katlanarak size kadar gelmiş olur.

Bilmeyenler için söylemem gerekir, burası gerçekten cennet koylardır. Bölgede köyler vardır. Ancak cennet koyların olduğu yerlere otel müsaadesi bile verilmemiştir. Buralarda öyle Kemer veya Belek’teki gibi oteller yoktur. Buna sebep ne? Deniz ve kum paha biçilmez, içinde tarihi kentler ve yapılar var, Çıralı’da yerden doğal gaz çıkıyor, her yer yeşillik…

Burası tam bir milli parktır ve durumu belirgindir. Sorumlusu devlettir. Turizmciyim diyen bazı ruhsatları bile tartışılabilecek işletmeler ile bunlara malzeme, yiyecek, içecek getirip götüren diğer alt yükleniciler buraların değerini bilemeyebilirler, bölgeye olmadık şekilde bir bayağılık hakim olabilir.

Mesele güvenlik zafiyeti olabilir mi? Bu yaklaşımla Jandarmaya mı yük bindireceksiniz? Jandarma ne yapsın? Böylesi arazilerde milli park işletmesi ve güvenliğinin tesisi başka kalem bir iştir. Bir kere personeli geçtim, araç gereç ve diğer donanımlar buna göre olmak zorundadır. Denizden, havadan ve karadan doğal yapının özelliğine uygun araç ve gereçlerle güvenlik tesis edilir. İhlal anında tespit edilir ve gereği yapılır.

Spiker yanlış bir metin okuyor. Doğrusu şöyle: Orası önce milli parktır ve devletin koruması altındadır, ikincisi turizme kısmen açılmış özel statülü yerlerdir.

Yazık!… İnsanın içi sızlıyor… Terörist de yakar, mangalcı bir aile de… Hatta çam ormanı kendinden bile yanabilir. Ama şu açık, orada kimin ne yaptığını bilen yok ve zafiyet hat safhada.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

artvin-cerattepe-ve-yeni-anayasa-mevzuu
ÖNCEKİ YAZI

Artvin, Cerattepe ve Yeni Anayasa Mevzuu

trump-paris-iklim-anlasmasindan-cikiyor
DİĞER YAZI

Trump Paris İklim Anlaşması’ndan Çıkıyor

Çevre 'ın son yazıları

190 views

BM İklim Değişikliği Konferansı (COP28)

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP28) bugün, hızlı, adil ve hakkaniyetli bir geçişin zeminini hazırlayarak fosil yakıt çağının “sonunun başlangıcını” işaret eden bir anlaşmayla kapandı. Bu plan emisyon kesintileri ve artan finansmanla destekleniyor.
1.1K views

İklim Değişikliği ve COP26

Bu yıl Glasgow'da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin altıncı değerlendirme toplantısında (COP26) dünya liderleri daha önce belirlenen hedeflerle ilgili umut verici bazı yeni anlaşmalara imza attılar. Ancak bütün hoşgörülü ifadelere rağmen küresel sera gazı emisyonları şu ana kadar gezegenin ihtiyacı olan hızda azaltılmıyor. Diğer yandan bazı ülkelerin iklimle ilgili vaatleri güçlendirilirken, bunlara ulaşmak için somut önlemlerin eksikliği gerçek bir endişe kaynağıdır. Politik çıkar ve küresel canlanma arasında gidip gelen bir sorun var. Sanırım insanlık önce bunu aşmak zorundadır.
1.8K views

Müsilaj

Müsilaj, başka tabirle deniz salyası, milli bir felaket! yük bindi, bindi ve bu yıl deniz kustu. Bakın benim öyküm nasıl tarif ediyor bu kirlilik meselesini.
1.5K views

İklimde Acil Durum

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres İklim Değişikliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, dünya liderlerinin küresel ısınmadan kaçınmak için harekete geçmeleri için ülkelerinde “iklim acil durumu” ilan etmeleri gerektiğini söyledi.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme