trump-paris-iklim-anlasmasindan-cikiyor
Trump Paris İklim Anlaşması'ndan Çıkıyor

Trump Paris İklim Anlaşması’ndan Çıkıyor

2 Haziran 2017
Okuyucu

Donald Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çıkma kararı aldı. Bu yöndeki açıklamaları tepkilere neden oldu. Anlaşmanın teknik olarak yanlışlıklar içerdiğini ve ABD açısından diğer ülkelere bakınca adaletsiz bir durum yarattığını savunan Trump, bu hamlesi ile esas olarak Çin ve Hindistan’ın ayrıcalıklarının tekrar masaya yatırılmasını sağlamaya çalışıyor olabilir.

Başta Birleşmiş Milletler (BM), Almanya, Fransa ve hatta Amerika’dan Eski Başkan Obama ve dünyaca takdir gören elektrikli araçları Tesla’yı yapan, Amerika’da Hyperloop projesini başlatacak olan Space-X’in kurucusu işadamı Elon Mask Trump’ın bu hamlesine tepki verdiler. Çekilme süreci ile ilgili de bazı itilaflar söz konusu edilmektedir.

Hatırlanacağı üzere Fransa’nın başkenti Paris’te 12 Aralık 2015’te yapılan 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda (COP21) bir anlaşma metni delegelerce imzalanmıştı. Daha sonra anlaşma 22 Nisan 2016’da BM Genel Merkezi’nde 190’dan fazla ülke tarafından İklim Değişikliğiyle Mücadeleyi Hedefleyen Anlaşma imzalandı ve 4 Kasım 2016’da yürürlüğe girdi.

Trump, bu önemli konuda bir anlaşma yapmanın dünyanın sorununa çare olacak demek olmadığına inanıyor. Asıl çıkış nedeni Çin’in durumundan ileri geliyor. Trump, “Çin anlaşma gereklerini yerine getirse dahi dünya bu süreçte hesaplanan faydayı asla elde edemeyecek ama bu arada dünya ticaretinde Çin tamamen haksız bir şekilde avantaj elde edecek, Amerikan halkı zarar görecek,” demeye getiriyor. Trump Yönetimi anlaşmanın uygulanması ile Amerikalıların 2035 yılına kadarki kaybının 2,5 trilyon Dolar olacağını iddia ediyor. Paris Anlaşması ile kurulan Yeşil İkilim Fonu’na 2020 yılına kadar aktarılacak miktar 200 milyar Dolar olacak, ancak bu gayretin tamamen çöp olacağı gerçeği ile karşı karşıya kalındığı da bu iddialara ekleniyor.

Trump taraftarları anlaşmayı savunanlarla dalga geçiyorlar. “Amerika nasıl oldu da bugünkü hali belli Suriye, Nikaragua, Kuzey Kore ve hatta İran ile aynı anlaşmaya imza attı, bu gibi durumu belli ülkelerin iklime ne katkısı olacak ki biz özveride bulunuyoruz,” diyorlar. Buna ilave olarak, Çin’de kirlilik içeren ve Çinlilerin maskeyle gezmek zorunda oldukları fotoğraflarını gösteriyorlar, “değil iklimi düzeltme adımını atmaları, Çin yöneticilerinin halkını zehirlemek için üstüne çaba içinde olduklarını,” söylüyorlar. “Çin’in ölçeklendirilemediği bir anlaşmada Amerika tüm yükümlülüklerini yerine getiriyor ve BM dahil herkes buna seyirci kalıyor,” diyorlar. Sonuçta, Amerikalılar Paris Anlaşması olmadan da ülkelerini dünyanın en temiz yeri yapacaklarını, bunun kendi işleri olduğunu iddia olarak ortaya atıyorlar. 2040 yılına kadar yaptıkları proje ile ülkelerine 6 trilyon dolarlık temiz enerji yatırımına başladıklarını örnek olarak gösteriyorlar.

Bütün bunlara karşılık dünya ısınmasını sürdürüyor. NASA’nın Uzay Araştırmaları Enstitüsü yetkilisi iklim bilimcisi Gavin Schmidt, “Şimdiye dek küresel ısınmayı durdurmak söz konusu olmadı, yapılan her şey sistemi daha da ısıttı,” demektedir.

Bu tartışmanın devam edeceği açıktır. Ama Trump söylediklerini uyguluyor, bu da açıktır. Dünya ise Çin ve Hindistan başta olmak üzere Amerika’nın da etkisiyle kirlenmeye devam edecektir. Bizi ilgilendiren konu burasıdır. Dünya ısınıyor ve anlaşmalar uygulanamaz görülüyor, tam insana özgü kötü bir örnek.

Not: Putin de Trump’a bu konuda destek verdiğini açıklamıştır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

yanan-turizm-beldesi-degil-milli-park
ÖNCEKİ YAZI

Yanan Turizm Beldesi Değil, Milli Park

duvarlar-cokuyor-tepemize
DİĞER YAZI

Duvarlar Çöküyor Tepemize

Çevre 'ın son yazıları

386 views

BM İklim Değişikliği Konferansı (COP28)

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP28) bugün, hızlı, adil ve hakkaniyetli bir geçişin zeminini hazırlayarak fosil yakıt çağının “sonunun başlangıcını” işaret eden bir anlaşmayla kapandı. Bu plan emisyon kesintileri ve artan finansmanla destekleniyor.
1.2K views

İklim Değişikliği ve COP26

Bu yıl Glasgow'da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin altıncı değerlendirme toplantısında (COP26) dünya liderleri daha önce belirlenen hedeflerle ilgili umut verici bazı yeni anlaşmalara imza attılar. Ancak bütün hoşgörülü ifadelere rağmen küresel sera gazı emisyonları şu ana kadar gezegenin ihtiyacı olan hızda azaltılmıyor. Diğer yandan bazı ülkelerin iklimle ilgili vaatleri güçlendirilirken, bunlara ulaşmak için somut önlemlerin eksikliği gerçek bir endişe kaynağıdır. Politik çıkar ve küresel canlanma arasında gidip gelen bir sorun var. Sanırım insanlık önce bunu aşmak zorundadır.
1.9K views

Müsilaj

Müsilaj, başka tabirle deniz salyası, milli bir felaket! yük bindi, bindi ve bu yıl deniz kustu. Bakın benim öyküm nasıl tarif ediyor bu kirlilik meselesini.
1.7K views

İklimde Acil Durum

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres İklim Değişikliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, dünya liderlerinin küresel ısınmadan kaçınmak için harekete geçmeleri için ülkelerinde “iklim acil durumu” ilan etmeleri gerektiğini söyledi.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme