ABD Ulusal Güvenlik Stratejisi (2022)

31 Mart 2022
Okuyucu

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Stratejisi (2022) bilgisi yayımlandı. Buna göre ABD, Çin Halk Cumhuriyeti’ni (ÇHC) tehdit kabul etti. Hint-Pasifik bölgesi öncelikli çalışma alanı olarak işaret ediliyor. Rusya konusunda bir Avrupa Güvenli bakış açısı var. ABD’nin tehdit tarifinde Çin, Rusya, Kuzey Kore, İran, terörizm ve küresel tehditler var. Anlaşılan o ki Biden Doktrini devam ediyor. ABD’nin Müttefikler ve Ortaklarla birlikte hareket etme kararı sürüyor.

Savunma öncelikleri şunlardır:

  • ÇHC’nin yarattığı büyüyen çok alanlı tehdide ayak uydurarak vatanı savunmak.
  • ABD’ne, Müttefiklere ve Ortaklara karşı stratejik saldırıları caydırmak.
  • Saldırganlığı caydırmak, gerektiğinde çatışmada galip gelmeye hazırlanırken, Hint-Pasifik’te ÇHC mücadelesine, ardından Avrupa’da Rusya mücadelesine öncelik vermek.
  • Esnek bir Müşterek Kuvvet ve Savunma Ekosistemi oluşturmak.

ABD Savunma Bakanlı, ÇHC’nin en önemli “stratejik rakip” olarak görmektedir. Bu bakımdan Bakanlık,ilerleme hızındaki zorluğu ile caydırıcılığı sürdürmek ve güçlendirmek amacıyla, acilen harekete geçecektir.

ABD’ye göre Rusya, Ukrayna’yı vahşice ve sebepsiz yere işgalinin gösterdiği gibi, ciddi tehditler oluşturmaktadır. Rus saldırganlığı karşısında güçlü caydırıcılığı güçlendirmek için NATO Müttefikleri ve Ortaklarla işbirliği yapacağız.

Bakanlık, Kuzey Kore, İran, şiddet ve aşırılık yanlısı örgütler de dahil olmak üzere, diğer kalıcı tehditleri yönetme kabiliyetine sahip olmaya devam edecektir.

Küresel iklim değişikliği ve pandemi dahil olmak üzere, diğer tehlikeli sınır ötesi tehditler, Savunma Bakanlığı’nın görev kapsamındadır. Müşterek Kuvvet ve onu destekleyen sistemler üzerinde giderek daha fazla baskı oluşturan bu zorluklara uyum sağlamak hedeflenmektedir.

Stratejik rakiplerin ABD’nin anavatanına yönelik artan kinetik ve kinetik olmayan tehditlerinin farkında olan Savunma Bakanlığı, dayanıklılığını (dayanıklılık, mücadele ve sorunlardan hızlı bir şekilde kurtulma yetenekleri) artırmak amacıyla gerekli önlemleri alacaktır.

Karşılıklı yarar sağlayan İttifaklar ve Ortaklıklar, ABD için kalıcı bir güçtür. Rusya’nın Ukrayna’yı daha fazla işgaline karşı birleşik cevabın gösterilmesi gibi, ABD hedeflerine ulaşmak amacıyla, bu İttifak üyeleri ve Ortaklar kritik öneme sahiptir. Ukrayna “eylem çağrısına” cevap veren Bakanlık, savunma planlamasının her aşamasında Müttefik ve Ortak bakış açılarını, yetkinlikleri ve avantajları birleştirecektir.

Savunma Bakanlığı, ABD hedeflerini üç ana yolla ilerletecektir: 

  • Entegre Caydırıcılık: Entegre caydırıcılık, savaş alanları, tiyatrolar, çatışma yelpazesi, ABD ulusal gücünün diğer araçları ve eşsiz İttifaklar ve ortaklıklar ağımız arasında sorunsuz bir şekilde çalışarak, ABD’nin güçlenmesini maksimum etki için geliştirmeyi ve birleştirmeyi gerektirir. Entegre caydırıcılık, güvenli, emniyetli ve etkili bir nükleer caydırıcı tarafından durdurulan, muharebede güvenilir güçler tarafından sağlanır.
  • Kampanya: Kampanya, caydırıcılığı güçlendirecek ve rakiplerin tüm zorlayıcı eylemlerine karşı avantaj elde etmeyi sağlayacaktır. ABD, rakip zorlamanın akut biçimlerini baltalamak, rakiplerin askeri hazırlıklarını karmaşık hale getirmek ve Müttefikler ve Ortaklarla birlikte kendi savaş yeteneklerini geliştirmek amacıyla, kuvvetleri (Kara, Deniz, Hava, Uzay, Siber, Stratejik) çalıştıracak, daha geniş çabaları senkronize edecek ve her birimin faaliyetlerini ulusal gücün diğer araçlarıyla uyumlu hale getirecektir.
  • Kalıcı Avantajlar Sağlayan Eylemler: Gelecek için kalıcı avantajlar oluşturmak, Müşterek Kuvveti ve kuvvet gelişimini hızlandırmak amacıyla, reformlar yapmayı, ihtiyaç duyulan teknolojileri daha hızlı elde etmeyi ve önemlisi, insan kaynağına yatırım yapmayı içerir.

Bakanlık, stratejik hedeflere ulaşmak amacıyla, operasyonel kavramları ve yetenekleri birbirine bağlayarak,güçleri geliştirecek, tasarlayacak ve yönetecektir. Bu, ölümcül, dayanıklı, sürdürülebilir, hayatta kalabilen, çevik ve duyarlı bir Müşterek Kuvvet gerektirir.

Strateji Dokümanı yayımlanınca konuyu daha etraflıca değerlendireceğiz. Bu strateji ülkemizde akılları karıştırmaktadır. Daha dün bir programda karşıma çıktı, sanki ABD’nin Çin rekabeti yeni bir hususmuş ve Rusya tali bir tehditmiş gibi açıklamaya çalışanlar var. Aslında bu bir bütündür, ABD için iki ayaklı bir stratejiyi kapsar. Bugün; 

  • Ukrayna Savaşı ile Rusya yıpratılmaktadır, Avrupa konsolide edilmektedir,
  • Çin’in 2049 Büyük Gençleşme hedefini yavaşlatmak ve aksatmak için çaba sarf edilmeye devam edilecektir. 

Bu iki husus birleştirilirse asıl hedef olan Çin hedefinde başarı oluşur. Hatta daha somut ifade edilirse, pek Yolu (Kuşak Yol İnisiyatifi) projesi güzergahına bakıldığında, bu güzergâh üzerinde ABD’nin verdiği mücadele açıktır. Bu bakımdan stratejik hamleler yapmaktadır. Biden Doktrini buna hizmet etmektedir. ABD’nin Tam Spektrumlu Savaş yöntemi (JP 3.0) ile Akıllı Güç uygulaması bu amaca hizmet etmektedir. 

Daha ayrıntılı bilgi için bakınız: ABD’nin Büyük Stratejisi

Ancak önümüzdeki dönemde ABD’nin her kuvvet ve yeteneği için daha fazla teknolojik sistemi kullanacağını şimdiden görmek yerinde olur. Dolayısıyla ABD’nin caydırıcılığının bel kemiğini teknolojik silahlanma yerine getirecektir.

Diğer yandan nükleer tehditler devam etmektedir. Caydırıcılıkta bu husus öne çıkmaktadır. Asıl doküman çıktığında Kitle İmha Silahları (nükleer, biyolojik, kimyasal) ile ilgili başka ayrıntılar da görebiliriz diye düşünüyorum.

Siber-Uzay konusunda da ayrıntılı açıklamalar gelebilir. Zira bu konu artık herseyini önüne geçmiş durumdadır.

NOT: Fikri mülkiyet hakları gereği bu bilgileri referans vererek kullanabilirsiniz.

Gürsel Tokmakoğlu

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Siber Savaş ve Dezenformasyon

DİĞER YAZI

Ukrayna-Rusya Savaşının Durum Değerlendirmesi (G40)

Güvenlik 'ın son yazıları

61 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
117 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
172 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
183 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
146 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme