felc-stratejisi-ile-darbe-girisimi
Felç Stratejisi ile Darbe Girişimi

Felç Stratejisi ile Darbe Girişimi

19 Temmuz 2016
Okuyucu

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) Paralel Devlet Yapılanması (PDY) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz girişimi ile ilgili detayların ortaya çıkması sürmektedir. Öğrenilen detaylar göstermektedir ki, darbe teşebbüsüne girişenlerin temel mantığı “hava gücü ve özel birlik operasyonu” çerçevesine oturtulmuştur. Bu noktadan şunu anlıyoruz, cuntacıların liderliği ve önemli bir kesimi havacı imiş ve bu bağlamdaki bir yöntemi esas almışlar. Akıncı Üssü’nün merkez olarak seçilmesi de bunu doğrulamaktadır. Menfur girişim sürecinde kullanılan yönteme bakıldığında, cuntacıların hava gücünün var olan tüm imkanlarını ve aynı zamanda aklını da kendi amaçları doğrultusunda kullanmaları dikkat çekicidir.

Özellikle ABD’nin Saddam’a karşı giriştiği savaştan sonra temelleri daha da belirginleştirilmiş olan “Felç Stratejisi” bugün cuntacılar tarafından yapılan plan çerçevesinde seçtikleri ana yöntem olmuştur. Bu yöntem hava gücü ve özel operasyon timleri ile seçilmiş özel hedeflerin tahribini, ele geçirmeyi, etkisiz kılmayı ve maksatlarına dönük kullanmayı kapsamaktadır. Bu yöntemde temel amaç lider kadroyu, yöneticileri iş yapamaz hale getirmek, el çektirmek, halkın iradesini kırmak, psikolojik üstünlükle sinmelerini sağlamaktır. Herhangi bir ülkeye saldırmak böyle birşeydir, Felç Stratejisi ile hedef çalışması yapan bir kurmay plancı, o ülkenin lider kadrosunu, parlamentosunu, haberleşme ve iletişimin düğüm noktalarını, medya istasyonlarını tahrip etmeyi, ele geçirmeyi, etkisiz kılmayı ve maksatlarına dönük kullanmayı planlar, hedefleri böyle seçer ve kriterleri buna göre belirler. Az kuvvetle ve az zayiatla başarıya ulaşma yöntemi olarak bilinen bu strateji bugünün savaşlarında kullanılan sofistike bir yöntemdir. Görülmüştür ki darbe girişiminde de kullanılmıştır.

Ortaya şu çıkmıştır, askeri akademilerde öğretilen bu birikimi cuntacılar harfiyen uygulama yolunu seçmişlerdir. Bu surette cuntacılar halkın parasıyla alınan o sofistike silahları kullanmanın yanı sıra aynı zamanda askerin bilgi birikimini de kötü amaçları yolunda kullanmışlardır.

Olanları kısaca gözden geçirelim, bakınız neler var? TBMM’ye ateş edildi, Özel Kuvvetler, Özel Harekat gibi yerler ele geçirilmeye çalışıldı, Cumhurbaşkanı’na özel timle ve havadan ateş gücü ve operasyon düzenlendi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ateş edildi, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları kaçırıldı, MİT ele geçirilmeye çalışıldı, medya organları ele geçirildi, İstanbul Atatürk Hava Limanı kapatıldı, hava sahasında uçuşlar, deniz sahasında kritik yerler kontrol altına alındı, Uydu İstasyonu Turksat ve Türk Telekom hedef alındı, Boğaz Köprüsü tutuldu, polis helikopter birliği baskı altına alındı, vs. Bütün bunlar teorik açıdan bakıldığında, bir matematiği olan, etkili ve gerçekten hassas bir çalışma ürünü planlamalardır, yabana atılacak rastgele konular değildir.

Cuntacılar tarafında darbeleme, nakliye, havada ikmal, özel birlik sevkiyatı, havadan ateş, psikolojik baskı gibi hızla geliştirilebilecek hava görevleri icra edildi. F-16 savaş uçakları, nakliye, tanker ve havadan yakıt ikmal uçakları, Skorsky ve Cobra helikopterleri kullanıldı, daha da kullanılacaktı. Nakliye uçakları mühimmat taşımak üzere hazır edilmişti.

Eğer cuntacılar bu hava gücü ve özel operasyon birlikleri ile ilk merhalede başarıya ulaşsalar idi, darbe yapmak adına ülkeyi felç etmiş olacaklar ve başarıya ulaşma bakımından bir sonraki adıma geçecekler, ikinci adımda yurt çapında İçişleri Bakanlığı içinde yuvalanmış Jandarma Birlikleri ve Emniyet Teşkilatı ile faaliyetlerini yaygınlaştıracaklar idi.

İlk adımdaki felç etme faaliyeti başarılı olamamıştır. Bu dönüm noktasıdır. Başta askerden ve polisten dirençle karşılaşmışlar, milleti karşılarında bulmuşlar, meclisi çalışamaz kılamamışlar, iletişimi kesemediler, özel birlikleri ve stratejik noktaları ele geçirememişler, Cumhurbaşkanı’nı ele geçirmemişlerdir. Dolayısıyla ikinci adıma geçemedikleri her dakika aleyhlerine gelişmeye başlamış, ifşa olmuşlar ve kaçmaya başlamışlardır.

Dünya tarihinde bu yöntem başarısızlıkla sonuçlansa da örnek kalkışma ve kalkışmayı önleme biçimi olarak not edilmiştir. Zannedilmesin ki cuntacılar akılsızdı, beceriksizdi, boşa kullanıldılar. Aslında tam tersi idi. Bu nokta dikkatlerden uzak tutulmamalıdır. Girişim ciddi idi.

Devam eden sürede muharip gemiler yola çıkacak ve Boğazlar’ı kontrol edecekti. Oyunları bozulmuştu, deniz gücü de o aşamaya gelemedi.

Darbe girişiminde özellikle Ankara ve İstanbul’da önemli ölçüde zırhlı birlikler kullanılmıştır. Alanları kapatmak ve korku salmak açısından tanklar ve zırhlı araçlar birliklerinden çıkarılmışlardır. Ancak millet tankların önüne geçmiştir. Bütün bu sürecin görüntüleri ortaya çıktıkça milletin demokrasi ve istikrar için ne kadar da cesurca fedakarlık içine girdiğini anlamış olacağız. Halkın bugün çıkıp Demokrasi Bayramı yapması boşuna değildir.

Bu surette darbe girişiminin ilk adımında başarısızlığına yol açan ve bu uğurda kahramanca şehit ve gazi olanları anmadan geçemeyiz.

Güvenlik 'ın son yazıları

9 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
34 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
52 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
63 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
79 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme