hafterin-provokasyonu
Hafter'in Provokasyonu

Hafter’in Provokasyonu

19 Şubat 2020
Okuyucu

Dün (18.2.2020) Libya’da Tobruk Temsilciler Meclisi başındaki General Hafter güçleri Trablus Limanına roketli saldırıda bulundu. Bu saldırı Cenevre’de süren ateşkes görüşmeleri ile ilgili sürecin durmasına sebep oldu. Libya’da durum nedir?

Son olarak 19 Ocak 2020 tarihinde Berlin’de Angela Merkel’in ev sahipliğinde ve Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in himayesinde uluslararası bir konferans toplandı tertip edilmişti. Birleşmiş Milletler Berlin Konferansı sonucuna bağlı olarak, gerekli olan sıkı bir ambargo için Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) yeni bir karar tasarısını ele alacaktı. Ateşkesi denetlemek için ise bir komite kurulacaktı. Bu komitenin oluşumu (5+5) Cenevre toplantısı sonucunda temin edilecekti. İşte tam da bu noktada Cenevre’de ilk toplantı yapılmış, ikincisi yapılacaktı.

Berlin Konferansı’nı otel odasından takip eden darbeci Hafter 19 Ocak’tan bu güne ne yaptı? Ateşkesin gerçekleşmemesi adına provokasyonlarına devam etti. Uluslararası sistemi yok saydı. Üstelik meşru Libya Ulusal Hükümeti’nin çabalarını aksatacak türden girişimlerini sürdürmekteydi. Bu bakımdan 17 Şubat’ta Mitiga Havaalanı’na saldırlar yaptılar. Dün de Trablus Limanı’na roket atışı gerçekleştirdiler.

Limanlara neden saldırılıyor? Hafter tarafından iki amaç güdülüyor. Birincisi Berlin Konferansı ile gidilmek istenen barış süreci boşa çıkartılmak isteniyor. İkincisi ise meşru yönetimin zayıf düşürülmesi yönünde çaba sarf ediliyor.

Berlin’in devamında Cenevre’de 5+5 toplantıları yapılmaya başlanmış idi. Hafter buraya katılacaklarını söylemiş idi ve çalışmalar başlatıldı. İlk toplantı yapıldı, önümüzdeki günlerde ikincisi yapılacaktı. Mitiga ve Trablus Limanlarına gerçekleştirilen bu saldırılar sonucunda Ulusal Mutabakat Hükümeti 2. Cenevre toplantısına katılmama kararı aldı. Bu geçici karar, Berlin’de belirlenen yol haritasının Hefter güçleriyle provoke edilmesi ve uluslararası camianın Hafter’in bu saldırgan tutumunu durduramaması üzerine alındı. Eğer şartlar düzeltilir ise Ulusal Mutabakat Hükümeti imza attığı Berlin Konferansı metnindeki yol haritası yönünde ilerlemeye dahil olacaktır.

General Hafter’in bu sivil ve uluslararası kapılara saldırması Birleşmiş Milletler Güvenli Konseyi 2259 sayılı kararına da karşı bir harekettir. Dünkü saldırıda 3 kişinin öldüğü açıklandı. Halen bu limana ticari gemiler yanaşmaktadır. Hafter, Libya’nın dışarıya açılan bu kapılarının işletilmemesi, bu ülkeyle ticaretin durdurulması ve insani yardımların dahi ihtiyaç sahiplerine ulaşmaması yönünde sivillere ve uluslararası sistem dahil üçüncü taraflara yönelik saldırılarda bulunmaktadır.

Türkiye bu konuyu kınamıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan 19 Şubat’ta yaptığı konuşmada Trablus Yönetimin arkasında olduğunu yineledi. Hatta Cenevre’de oynanan oyunu gördüklerinden dolayı görüşmelerden çekilmesi dolayısıyla Sarrac’ın kararından memnuniyetini ifade etti.

Libya Mutabakat Hükümeti’ne bağlı meşru güçlerin ise bu saldırılara gerekli cevabı sahada verdiği öğrenilmiştir. Ancak halen Almanya’dan ve Birleşmiş Milletler’den Hafter’in bu saldırgan tutumuna ilişkin bir cevap duyulamamıştır. Değişik bağımsız çevrelerce dünyanın bu tür bir istikrarsızlık ortamı haline dönüştürülmesi ise endişe verici görülmüştür.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

rusyanin-genisleme-stratejisi-ve-suriye
ÖNCEKİ YAZI

Rusya’nın Genişleme Stratejisi ve Suriye

suriye-hava-sahasi-ve-turkiye-rusya
DİĞER YAZI

Suriye Hava Sahası ve Türkiye-Rusya

Güvenlik 'ın son yazıları

43 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
56 views

Ukrayna-Rusya Savaşı ve Geleceği

İkinci yılı dolan, üçüncü yılının da hızlıca geçeceği öngörülen, hemen herkesi ilgilendiren önemli bir savaşı değerlendiriyorum. Bugünden yarına bakılırsa, gelişmeler Ukrayna aleyhine gibiyken, acaba ne yapılırsa durumda önemli bir değişiklik yaratılabilir? Yoksa bugünkü muğlaklık devam mı edecek? Cephede ve stratejik alandaki sorunlar nasıl gelişiyor? Putin, satranç hamlelerini ustaca yapabiliyor mu?
68 views

Dersimiz Terörle Mücadele

Yerel seçimlerin arefesinde medyada uzmanlar arasında ve entelektüel seviyede ilginç tartışmalar oluyor ve ben bunlara bakarak, bugün bile terörle mücadeleyi anlamayanlar var, diyorum. Nasıl mı? Bunu anlatacağım. Ama daha önemlisi, en azından son kez olsun isterim, teröristlerin yöntemlerini, siyaset yapma biçimlerini, sistemli istismarın durumunu, Gri Bölge Operasyonlarını, Hibrit Savaşı ve Asimetrik Savaşı açıklayacağım.
65 views

Uzayda Silahlanma Dönemi

Stratejik bakış açısına sahip olarak, savunma ve silahlanma alanında neler oluyor, başat güçler tarafından ilgili politikalar nasıl geliştiriliyor ve icra ediliyor, bu önemli soruya cevap verelim. Yaşananlardan elde edilenler bizi şuraya doğru götürüyor: Artık uzayda silahlanıyoruz, savaş alanı boyutları değişiyor ve caydırıcılık uzayda!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme