Rusya’nın İkinci Safha Operasyonu

19 Nisan 2022
Okuyucu

Ukrayna ve Rusya Arasındaki Savaş olanca sıcaklığıyla devam etmektedir. Bugünlerde Mariupol ve Donbass Operasyonları öne çıkan konulardır. Asıl muharebeler Donbass’ta devam edecek görünüyor. Önümüzdeki ayın dahi öne çıkan konu başlığı Donbass olacaktır. Rusya’nın “Özel Operasyon” adını verdiği harekatın ikinci safhasını, bu son hafta itibariyle, önemli gelişmeleriyle birlikte kara, hava ve deniz güçleri bakımından tümüyle gözden geçirelim.

GELİŞMELER – “BARIŞ UZAKLAŞTI”

(Bu gelişmeleri Ukrayna-Rusya Savaşının Durum Değerlendirmesi (G50) üstüne ilave ederek okuyunuz.)

Ukrayna-Rusya Savaşı’nda Moskva Kruvazörü’nün yarattığı atmosfer içinde genel olarak ABD ve Ortaklarının Ukrayna tarafına silah ve cephane yardımlarının artarak sürdüğü bir dönemi geçirdik. Moskva Kruvazörü’ne atılan Neptün gemi-savar füzelerinin üretim yeri olan Kiev’deki askeri fabrika Rusya tarafından füze ile vurulmuştu. Aynı şekilde Rusya, Batı’dan yapılan askeri yardımlara karşı Lviv kenti yakınlarındaki bir depoya yine füze saldırısında bulundu.

Dönem içindeki Bucha çekilmesindeki çok sayıda sivilin ölmesi ve bunu Zelensk’nin “katliam” olarak nitelemesi ile Rusya’nın Karadeniz’deki Amiral Gemisi Moskva Kruvazörü’nün batırılması ana konularının savaşa etkisi ile ilgili önemli bir nokta var, her iki taraf da hem Rusya hem de Ukrayna liderleri, ateşkes ve barış umutlarının ötelendiğine inanıyorlar. O halde savaşın acı yüzü artan şiddette alevlenmiş durumdadır.

Bu sürede Rusya takviye taburlarla desteklediği birliklerini yeni tertiplenme durumuna geçirdi ve onlara yeni hedefler verme yoluna gitti. Rusya, Kiev ve Chernihiv bölgelerinden birliklerini geri çekmiş idi. Bunlardan yorgun olanlarını dinlenmeye aldı. Ülke içinden ve Güney Osetya’dan yeni 11 Taktik Tabur daha getirdi. Lojistik yönden daha yeni birlikleri sahaya sürecek biçimde tedbirler aldı.

Kiev ve Chernihiv bölgesinde öne çıkan ve akıllarda kalan Rusya ve Ukrayna güçleri için bir lojistik ağırlıklı sınama olduğuydu. Bu durumda Donbass muharebesi de lojistik yönden izlenecektir. ABD ve Ortaklarının verdiği silah ve mühimmat Ukrayna tarafından cephede nasıl kullanılacak, buna karşılık Rusya tarafı Şubat ve Mart aylarında yaptığı lojistik hataları Donbass’ta tekrarlayacak mı?

Bu durumda Rusya Hava Kuvvetleri’nin icra edebileceği Yakın ve Uzak Tecrit görevleri dengeleri değiştirebilir. Yakın ve Uzak Tecrit görevlerinin başarısı için de muharebe (taktik) istihbaratı ile taktik örtü ve aldatma faaliyetlerinin uygulanması gerekir. 

ABD tarafının Ukrayna’ya verdiği obüs ve radar cihazlarının eğitimleri Amerikalı uzmanlar tarafından yapılacak, şeklinde Reuters’te bir haber vardı. O halde bu tür eğitimlerle ilgili noktaları, ABD yardım malzemelerinin depoları, hatta silah ve mühimmatın harekât bölgelerine intikalleri, Rusya tarafından dikkatle araştırılacaktır.

DONBASS – “YENİ TAARRUZ”

Sun Tzu, “Düşmanla olmadığı yerde savaşın,” der. Bu durumda Donbass bölgesinde Ukrayna’nın karşsında tertiplenmiş bir Rusya var. Dolayısıyla her iki taraf için de zor zamanlar diyebiliriz. 

Donbass Operasyonu’nda Rusya dün (18 Nisan) akşam saatlerinden itibaren toplam 76 Taktik Tabur ile Rubizhne, Severodonetsk ve Lysychans’k bölgesine taarruza başladı. Aynı bölgede Ukrayna’nın savunmada 7 Tugayı bulunuyor.

Donbass

Rusya, Izium bölgesine daha önce girmişti. Buradaki birlikler Kromotorsk-Slovyansk kuzeyinde Rubizhne ve Popasna batısı olacak şekilde toparlandılar. Ukrayna kuvvetleri, Izium’daki birliklerin güneye sarkıp Rus taarruz hattının gerisini kapatma harekâtı yapmalarına engel olmak maksadıyla, Kharkiv’den Shevchenkove’e bir karşı taarruz düşünüyor. Bunun olup olmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacaktır.

Kharkiv ve Donbass

MARIUPOL – “ZOR SAATLER”

Rusya tarafından 17 Nisan’da Mariupol’deki Ukrayna ordusuna “teslim ol” çağrıları yapılmış idi. Operasyon bu süreden beri artan şiddette devam etmektedir.

Rusya için Mariupol’un önemi büyüktür. Burası Ruslar tarafından alındığında hem Azak Denizi tamamen Rus kontrolüne geçecek hem de Kırım-Donbass köprüsü tamamen birbirine bağlanmış olacaktır.

Mariupol’de Rusya baskısı son noktalarda. Metal fabrikasına yapılan Rus saldırısı sonunda son kalan 503. Tabur Azovstal bölgesine çekildi. 68. Rus Alayı Azovstal’ın kuzeyini kontrol etti. Doğudan 150. Rus Alayı ve Çeçen savaşçılar Azovstal içine ilerliyor. 

Mariupol Azovstal’da Ukrayna savunması için esas olarak 36. Amfibi Tugayı ve Azov (Azak) Tugayı bulunuyor. Rusya, Azak Tugayı’na “Neo-Nazi” demektedir. Bu Azov Tugayı kendine has semboller kullanmaktadır. Çeçen savaşçılarla bunlar savaşıyor. 

Liman bölgesinde kalan Ukrayna birliği yok. Rus 810. Amfibi Tugay buraya girdi. Süleyman Camii de bu bölgededir.

Mariupol

KHERSON – “MAYIN”

Rus güçleri ele geçirdikleri Kherson bölgesinin etrafını ve yolları mayınlıyor ve böylelikle Ukrayna güçlerinin bu bölgeye girememeleri için önlem alıyor.

HAVA GÜCÜ

Rusya Voronezh meydanına ilave av-bombardıman uçağı konuşlandırmıştır. Bu meydanda helikopter ve ulaştırma uçaklarının yanı sıra Flanker ve Fencer av-bombardıman uçakları konuşludur.

Son olarak Su-34 uçakları görüntülendi. SU-34 konfigürasyonu şöyle: 

 • Kanat altı Kh-29T havadan yere füze
 • Kanat altı dışta R-73/R-74M havadan havaya füze
 • Gövde altında SAP-14 ECM pod

DENİZ GÜCÜ

FSB, Rusya Karadeniz Filosu Komutan Yardımcısı Amiral Igor Ossipov’u tutukladı.

Karadeniz’deki kalan Rus Deniz Filosu’nu gözden geçirelim.

 • 6 adet Denizaltı: Kilo Sınıfı
 • 5 adet Firkateyn: 2 adet Krivak ve 3 adet Grigorovich Sınıfı
 • 20 adet Korvet: 3 adet Bykov, 4 adet Buyan-M, 6 adet Grisha, 2 adet Dergach ve 5 adet Tarantul Sınıfı
 • 9 adet Mayın Arama: 3 adet Alexndrit, 5 adet Natya ve 1 adet Gorya Sınıfı
 • 19 adet Amfibi: Çeşitli Sınıf

HEDEFLER

Rus ordusunun Ukrayna’da uçak ve füzelerle vurabileceği hedef kategorileri şunlar olabilir: 

 • Tren istasyonları
 • Tüm hava ve deniz limanları
 • Lojistik altyapı noktaları, tesisleri ve köprüler
 • Enerji hatları ve istasyonları
 • Silah/mühimmat depoları ve fabrikaları
 • Komuta kontrol merkezleri
 • Hava savunma sistemleri.

NOT: Fikri mülkiyet hakları gereği bu bilgileri referans vererek kullanabilirsiniz.

Gürsel Tokmakoğlu

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Caydırma Stratejisi ve Rusya-Ukrayna Savaşı

DİĞER YAZI

Donbass and Mariupol

Güvenlik 'ın son yazıları

61 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
117 views

Birisi

Moskova’daki Crocus City Hall terör saldırısı konusunu analiz edelim. Ama önce bugünlere nasıl geldik, bir bakalım. Sonuçta aradığımız birisi var! Kim bu birisi? Hani öndekileri görüyoruz, yakalandılar da. Ama bu tür küresel etkisi olan ciddi konularda, Rusya gibi bir ülkeye terör saldırısı yapılarak, asıl ne amaç güdülüyor olabilir, bunu anlamaya çalışalım.
172 views

Küresel Silahlanma Tartışmaları

Her ülke silahlanıyor? Bu silahlanmanın caydırıcılık amacıyla yapılıyor olması bize neyi açıklar? Asıl konu egemenlik mi, küresel mücadele içinde daha fazla güçlü olabilmek mi? Bilinmedik şeylerden mi bahsediliyor? Bu soruları cevaplandıracağız. Ayrıca Macron ve Putin neler söyledi, değerlendireceğiz. Bu şekilde, asıl ilgilendiğimiz olgular ve temel düşünceler olacaktır.
183 views

Milli Güvenlik Siyaseti

Türkiye daima kazanan ve gelişen olmak zorundadır, başka türlü düşünülemez! Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) gibi dokümanların kendi gücü için geri planda çok çalışılmalı, fikri altyapısı ve anlayışı özgün ve tutarlı olmalıdır. Ama önemlisi; bunun uygulanmasında herkesin, her kurumun, her şirketin, inanarak, gösterilen hedefleri elde etmek amacıyla, bütünlük halinde ve bu bağlamda tek yolda yürümesi gerekmektedir. Bu, "devlet disiplini" konu ve kapsamını aşan bir yaklaşımdır, ülkece disiplinli olmayı gerektirmektedir. Eğer ülkece disiplinliysek hak edilen gelişmenin yolunda oluruz! Siyasetin kendisi, entelektüel yaklaşımlar veya iş dünyası bizi yolumuzdan alıkoymamalıdır. Bu çok hassas bir konudur.
146 views

Küresel Stratejik Savunma 

Bu makalede, küresel savunma ve küresel strateji, savunma sanayiine olan ihtiyaç, bununla refah ve güvenlik yönleriyle kazanılacak avantaj, stratejik plan ve proje konuları ve KAAN projesinin değeri ortaya konacaktır. ABD, Rusya, Birleşik Krallık ve Türkiye örnekleri üzerinde duracağım.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme