abdnin-poker-masasi-ve-turkiye
ABD’nin Poker Masası ve Türkiye

ABD’nin Poker Masası ve Türkiye

5 Nisan 2019
Okuyucu

Son dış politik gelişmeler çerçevesinde ABD tarafının tutumunu bir poker oyunu ile özetleyelim ve durum tespiti yapalım. Nasıl mı? ABD politikalarına topluca bakıldığında kendinizi poker masasında zannedersiniz. ABD tarafında, “Aman Türk-ABD ilişkileri düzelsin!” diye bir gayret yoktur. Sakın böyle bir beklenti içinde olmayın! Haliyle dış ilişkilerle ilgilenenler önlerindeki dosyaları çözerek yollarında ilerlemek isteyeceklerdir ama bu öyle bir şey değildir. Bu tam bir poker masası! Böyle bakılmalı olaya. “Oyununu oyna, varsa gücün (iyi kâğıdın, blöfün, aklın, hamlen…) benim önümden fişleri alırsın, değilse ben seninkileri alırım!” Bu söyleniyor, kimse işlerin tümüyle iyileşmesi gibi bir gayret içinde değil; her el dağıtmada farklı oyun oynanıyor, kazanç duruma göre oluyor.

Son günlerde masadaki konular Suriye (IŞİD, SDG, asker çekme, Fırat’ın doğusu, Menbiç, vs.) ve İsrail (Kudüs, Filistin, Golan, vs.) iken, birden F-35 ve S-400 konuşulmaya başlanıyor. Türkiye, FETÖ konuşulsun istiyor, hatta Pensilvanya’da oturan Fethullah adalete teslim edilsin, şeklinde talebi var, ama ABD o tarafı oyundan uzakta tutuyor. Neden? ABD’ye göre oynanacak kâğıt bunlar da ondan. Böyle bir durumdan çıkan sonuç ne olabilir? Zamanı yönetmek, rakibin yanlış hamle yapmasını sağlamak, rakibi daha aza zorlamak…

Bir de ABD’nin oyun masasına çok kişiyle oturduğunu görürsünüz, sizden ya bir kişidir ya iki. ABD aynı anda oyuna dış işleri, savunma, adalet, maliye, ticaret, vs. yakalı kişileri dahil eder. Bunlar oyunu bütünüyle görürler. Eğer masaya karşılıkları olacak güçlerle oturmadıysanız boşluğunuzun olduğu yerden yüklenirler. Herhangi birisi kazandı zannetmeyin veya beş oyuncudan dördü kaybetti şeklinde düşünmeyin, sonuçta ABD kazanmış olur.

ABD bugün kaldığı yerden işlerine devam ediyor mu? Evet. IŞİD bitti dedi ama Suriye’de 400 ABD askeri kalmasına herkesi razı etti. PKK terör örgütü uzantısı YPG/SDG’ye 2020 yılı bütçesinde 300+250 milyon dolarlık yardım kararını onaylattı. Halen tırlarla askeri yardım malzemeleri kuzeydoğu Suriye’ye akıyor ve Kürtlere 300 dolar maaş verilmeye devam ediliyor. Birden Golan kartını oynadı ve İsrail’in bölgeye yerleşmesini kendince meşrulaştırdı. Birkaç önceki oyunda Kudüs kartını ileri sürmüştü. Bu manada elinde tuttuğu diğer koz Filistin ile alakalı, Yüzyılın Planı dediği şey. Evet, bu turda Golan kartını oynadı, bu demek oluyordu ki (ABD’ye göre) Suriye bölünecek! İran’a, “Zaten nükleer anlaşma yok, sen kenarda dur, rejimini değiştireceğim senin…” dedi ve “… Hizbullah’ı da al git Suriye’den,” şeklinde ekledi. Rusya’ya INF konusunu açtı, küresel çapta bir problem oluştu. O küresel poker masasında başkaları da var ve oyunda oynanan meblağlar bir hayli yüksek. Çin’e gözdağı Tibet ve Uygur bölgesine komşu Cammu Keşmir’den geldi ve Hindistan-Pakistan birbirlerine giriyorlardı nerdeyse. Suudiler ve Mısır malum!.. Kaldı geriye Türkiye; “Gör beni, fazla zararlı çıkma,” dercesine blöf yapılıyor şimdi. Oyun bu, blöf bu… Hem masada aynı anda yükleniliyor, savunma, dış işleri, ekonomi, siyasi…

Bu arada Türkiye yerel seçimlerdeydi. Bu konuda Türkiye sağlam duruş göstermeyi benimsedi ve “Önce beka!” dedi. Seçim süreci henüz kapanmadı ama içeride geçirilecek zaman bir-iki hafta daha sürecek gibi. Bu da gösteriyor ki ABD gibi oyuncular zamana oynayabilir ve küçük kağıtlarla bile olsa mümkün mertebe kazanmanın hesabı içinde olmak söz konusu.

Durum bu!

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

golana-dolanan-uluslararasi-hukuk-ve-guc-iliskileri
ÖNCEKİ YAZI

Golan’a Dolanan Uluslararası Hukuk ve Güç İlişkileri

kuresel-politika-acisindan-secimlerin-degeri
DİĞER YAZI

Küresel Politika Açısından Seçimlerin Değeri

Politika 'ın son yazıları

18 views

Rusya’nın Kharkiv Harekatı

Son günlerde Ukrayna-Rusya savaşında önemli bir gelişme var. Rusya için Kharkiv harekatı çok önemli bir koz olacak. Bu kez Rusya tarafı daha derli toplu harekat yapıyor, politikada daha akıllıca ifadeler seçiliyor. Zelensky ise endişeli görünüyor.
71 views

Politik Vizyona Göre Konumlanma Stratejisi

Ülkeler için sihirli kelimeler refah ve güvenlik, öyle değil mi? Peki 2030’lardan sonrasına bakın, dünyadaki gelişmeler ve Türkiye özelinde cevap arayın, vizyonumuz ve stratejimiz ne, refah ve güvenlik için neler düşünülmeli? Bu stratejik-vizyona esas olacak şekilde, politik anlayışımız, sosyo-politik ve sosyo-ekonomik etkileşimlerimiz ne durumda, neredeyiz, ne tarafa doğru gidiyoruz, riskler neler?
66 views

İsrail Gazze’de Ne Yapmak İstiyor? 

Hamas-İsrail çatışmasında 7 Ekim’den bu yana 212 gün geçti, Gazze konusunda ne noktadayız? Şurası net, 12 bini çocuk 35 bin Gazzeli öldürüldü, 1,5 milyon insan şu anda çok zor şartlarda yaşıyor, en son noktada Refah’a saldırı oldu olacak türü bir İsrail baskısı da sürüyor.
88 views

İkinci One Minute

Eğer dünya büyük bir krize doğru giriyorsa, Türkiye yaşadıklarının yaralarını büyük ölçüde sardı, geleceğe hazır gibi, ekonomik sorunlarla ilgilenmeyi bir yana koyuyorum, ama İsrail yeni ve kaotik dünya dönemine daha büyük bir sorunlarla gireceğe benziyor. Gazze konusu travmatik! Bu stratejik analizi, Türkiye merkezinde gerçekleşen olaylarla açıkladıktan sonra, 2024 itibariyle gelecekte bizi neler bekliyor, diye sorarak ele alıyorum.
77 views

Amerika’da Gazze Protestoları

Gazze'deki yaşanan zalimce olayların gerçekliği ve Batılı politikacıların ikiyüzlü uygulamaları bugün Amerika'da tartışılıyor ve protesto ediliyor. Yarın bu protestolar Avrupa'da da yaygınlaşabilir. Öyleyse diyebiliriz: Gazze sınırlarını aştı!
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme