firatin-dogusuna-harekatin-amaci-ne-teke-tek-6-agustos-2019
Fırat'ın doğusuna harekatın amacı ne? Teke Tek - 6 Ağustos 2019

Fırat’ın doğusuna harekatın amacı ne? Teke Tek – 6 Ağustos 2019

Sorulmayanların sorulduğu, sadece gerçeklerin konuşulduğu bir ekran klasiği; Teke Tek… Fatih Altaylı bu hafta, güvenli bölge tartışmalarını ve Fırat’ın doğusuna operasyonun olası sonuçlarını masaya yatırıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat’ın doğusuna gireceğiz” dedi. Peki Türkiye’nin sınır ötesi harekatı Suriye’de dengeleri nasıl etkiler? Türkiye ve ABD arasındaki “güvenli bölge” pazarlığında son durum ne? Güvenli bölgenin uzunluğu ve derinliği ne anlam taşıyor? Türkiye ne istiyor, ABD neden sıcak bakmıyor? Türkiye tek başına güvenli bölge oluşturursa sonuçları neler olur? Fatih Altaylı soruyor; Genelkurmay İstihbarat Eski Başkanı İsmail Hakkı Pekin, Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Gürsel Tokmakoğlu, Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Emekli Kurmay Albay Dr. Savaş Biçer ve Emekli Büyükelçi Oğuz Çelikkol Teke Tek’te yanıtlıyor.

Gürsel Tokmakoğlu ABD’ye müttefiklik bağlamında son bir fırsat verip diplomatik yolda ilerlemek gerektiğini savunmaktadır.

ABD ile F-35 konusunun görüşülmesinde haklarımızı aramamız için daha fazla çalışmamız gerektiği vurgulanmaktadır. Bu arada programda başka bir yerde hiç konuşulmamış olan, ABD gibi ülkelerin savunma sanayii tedarik programlarının ne şekilde işlediği anlatılmaktadır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

DİĞER YAZI

TRT WORLD – IDLIB PROVINCE, WEDNESDAY

Podcastler & Videolar 'ın son yazıları

Lübnan Çöktü (Video)

Lübnan'ı patlamaya götüren nedenleri, patlamanın oluş şeklini ve sonrasındaki manzarayı en kapsamlı biçimde ele alalım. Beyrut'ta

MİT’in Kaleleri

MİT'in Ankara merkez binasından sonra İstanbul Bölge Başkanlığı binası açıldı. Türkiye bu dünyada kendini ispatlamış istihbarat

Neoliberal Komünist Çin

Çin küresel, politika, ekonomi ve güvenlik anlamında ne tür değişimleri yaşadı? ABD ve Çin arasındaki mücadele