vizyon-antalya
Vizyon Antalya

Vizyon Antalya

1 Aralık 2018
Okuyucu

Antalya’da ve turizmde hemen herkes “Antalya için ne gerekli?” diye sormaktadır. Neden? Antalya marka olamamıştır. Halbuki Antalya Türkiye’nin turizm gelirlerinde başı çeken bir ilimizdir. Antalya dünya çapında güzellikleri ve değerleri olan bir kenttir. Ama gidin sorun başka bir ülkede, adı ya bilinir ya bilinmez!.. Türkiye’nin onca turizm geliri bu kentimizden elde edilir ama küresel çapta hakkı olan değere ulaştırılamamıştır. Hizmet sektörünün en acımasız çarkları işlemektedir ama çalışanlar bundan nasibini alamamaktadır. Çok fikir var konuşulan… Eksik ne? Nerden başlanmalı?

Yapılan yanlışlara rağmen Antalya gerçekten çok güzel bir kent, övgüyü hak ediyor. Çünkü konumu, doğası sağlam. Vizyonda ve buna göre işletmede sorunlar var.

Çok tartışılmış ve yorgun düşmüş bu konuda düşünce üreten kesimler… Yine de isimsiz neferler koşturuyor bir küçük ilerleme yakalanır diye. Pratik ve somut arayış peşinde büyükler. Devlet, kent, belediye, halk, STK organizasyonları birbirlerini ikna etmek adına çaba içindeler. Bir çarpıklık da olmuyor değil! Mevcut çarpıklıktan nemalananlar dahi türemiş, “böyle iyi” diyen bir kesim var artık görünürde. Her neyse… Antalya duruyor yerinde, nefes alıyor ha bire, bu doğal. Umut tükenmeyecek! Umut var bu kentte, daha çok iş var yapılacak. Öyleyse yeni bir vizyon gerekli Antalya’ya: “Vizyon Antalya!” Pratik ve somut fikirler ve projeler üretilir, yeter ki aynı ruhla atsın kalpler, tertemiz ve heyecanla…

Mevcut durumda Antalya’ya gelin sorun, cevaplar üç aşağı beş yukarı belirlidir. Sektör temsilcileri, STK’lar, entelektüel çevreler, bürokrasi, hemen herkes öne çıkan konuları sıralayabilirler. İstanbul veya Ankara da biliyor konuları… Raporlar hazırlanmış, toplantılar, istişareler… Öyleyse çözülemeyen ve çözememe sebebi nedir? Çözüm, “sistemli ve yenilikçi bir yaklaşım” olmak zorundadır. Onun için işe doğru, gerçekçi ve sağlam bir vizyondan başlanmalıdır.

Vizyon Antalya:

 1. Önce neden vizyon sorusunu cevaplayalım. Stratejiler, hedefler, planlar ve projelerden önce vizyon olmalıdır. Elimizde rehber ve yolu aydınlatan ışık olacak kapsamlı, gerçekçi ve sağlam bir doküman olmalıdır. Devlet lisanında çok kullanılan “master plan” uygulamasından önce vizyon olmalıdır ki kapsamlı konular daha iyi çözülebilsin.
 2. Kimin işi Antalya hakkında bir vizyon hazırlamak? Devletin. Neden? Çünkü Vizyon Antalya dokümanın içine yazılacaklar, aynı zamanda yapılacak işlerin hangi seviyelerde olması gerektiğini de belirleyecektir. Bu bakımdan Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde birkaç bakanlığın ele alması gereken çerçevede önemli ve geniş kapsamlı çözüm bekleyen konular vardır. Örneğin turizm beldelerindeki belediyelerin yetki ve sorumlulukları bağlamında bazı düzenlemelere ihtiyaç olacaktır. Belki mevcut idari yapıların ötesinde, yenilikçi ve sonuç alıcı “işletmeye dayalı bölgesel alanlar ve mekanizmalar” kurulacaktır. Bunun gibi konuların ele alınacağı yer Ankara’dır. Her yeni yönetsel konuda kanun ve yönetmelik düzenlemesi bile gerekecektir. Pilot uygulamalar dahi yapılabilir. Ankara’da koordinatör bir üst düzey bürokrat olmalıdır ve gerekli ilerleme konuları buradan sevk ve idare edilmeli, çıkan aksaklıklara sahadaki uzmanlarla birlikte buradan çözüm aranmalıdır.
 3. Vizyonda;
  • İnsan Yapısı (kent insanı, eğitim, çalışanlar, birbirleri arasındaki ilişkiler, güvenceler…),
  • Mekan Düzenlemesi (limanlar, terminaller, vasıtalar, kültür ve turizm mekanları ve işletmeleri, geniş turizm bölgeleri, eski kent dokusu, spor tesisleri…),
  • Kültürel Konular (sanat, müzik, spor, müzeler, kongreler, etkinlikler, eğlence…) ve
  • Küresel Rekabete Dayalı Stratejiler (ülke ve bölgelere göre, aktörlere göre, fırsat ve kabiliyetlere göre, tanıtım…), topluca ve en yukarıdan ele alınıp belirgin halde açıklanmak zorundadır.

Şüphesiz işbaşındaki hemen herkes aynı mesele üzerine yoğunlaşmış durumdadır. Mesele işe nereden başlanacağının doğru tespitindedir. Doğrusu işi kitabına göre yapmaktır!..

(Not: Vizyon Antalya halen bir faaliyet için kullanılan slogandır. Bu önerinin mevcut sloganla bir ilgisi yoktur.)

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

abd-iklim-degisikligi-raporu-ne-getirir
ÖNCEKİ YAZI

ABD İklim Değişikliği Raporu Ne Getirir?

DİĞER YAZI

Antalya’da Hortum

Çevre 'ın son yazıları

195 views

BM İklim Değişikliği Konferansı (COP28)

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP28) bugün, hızlı, adil ve hakkaniyetli bir geçişin zeminini hazırlayarak fosil yakıt çağının “sonunun başlangıcını” işaret eden bir anlaşmayla kapandı. Bu plan emisyon kesintileri ve artan finansmanla destekleniyor.
1.1K views

İklim Değişikliği ve COP26

Bu yıl Glasgow'da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin altıncı değerlendirme toplantısında (COP26) dünya liderleri daha önce belirlenen hedeflerle ilgili umut verici bazı yeni anlaşmalara imza attılar. Ancak bütün hoşgörülü ifadelere rağmen küresel sera gazı emisyonları şu ana kadar gezegenin ihtiyacı olan hızda azaltılmıyor. Diğer yandan bazı ülkelerin iklimle ilgili vaatleri güçlendirilirken, bunlara ulaşmak için somut önlemlerin eksikliği gerçek bir endişe kaynağıdır. Politik çıkar ve küresel canlanma arasında gidip gelen bir sorun var. Sanırım insanlık önce bunu aşmak zorundadır.
1.8K views

Müsilaj

Müsilaj, başka tabirle deniz salyası, milli bir felaket! yük bindi, bindi ve bu yıl deniz kustu. Bakın benim öyküm nasıl tarif ediyor bu kirlilik meselesini.
1.5K views

İklimde Acil Durum

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres İklim Değişikliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, dünya liderlerinin küresel ısınmadan kaçınmak için harekete geçmeleri için ülkelerinde “iklim acil durumu” ilan etmeleri gerektiğini söyledi.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme