abd-iklim-degisikligi-raporu-ne-getirir
ABD İklim Değişikliği Raporu Ne Getirir?

ABD İklim Değişikliği Raporu Ne Getirir?

25 Kasım 2018
Okuyucu

ABD, İklim Değişikliği konusunda Kongre’ye sunulan bir rapor hazırladı ve bu rapora göre küresel ısınma ABD ekonomisine daha pahalıya, yüzlerce milyar dolara mal olacak. Dünya Çevre Grubu Başkanı Abigail Dillen. “Bu rapor, ilk elden ne gördüğümüzün altını çiziyor: İklim değişikliği gerçek, burada oluyor ve şimdi gerçekleşiyor.” Rapora, Tarım Bakanlığı’ndan NASA’ya varana kadar 13 devlet dairesi ve ajansı kendi tespit ve değerlendirmelerini yazdılar. Bilindiği gibi Başkan Donald Trump İklim Değişikliği Anlaşması’ndan çıkma niyetini duyurmuştu.

Raporun içeriğinde yer alan hususlar; köklü eğilimler, uzun süreli eğilimlerdeki çelişkiler, teknoloji ve inovasyondaki gelişmelerin etkileri, nüfustaki ve yaşam tarzlarındaki değişimler olarak açıklanmaktadır. Rapordan bazı notlar: Atmosfere salınan gazlarda artış oluyor. Sera gazlarının etkisi henüz belli bir seviyeye çekilemedi. ABD’ye bunun maliyeti yüz yıl sonra yüz milyarlarca dolar olacak. Küresel ısınma orantısız bir şekilde yoksullara vuruyor. İnsan sağlığı etkileniyor. Temiz su kaynakları kayboluyor, su kirleniyor. Kıyı şeritlerinin ekosistemi bozuluyor. Tarım, balıkçılık olumsuz etkileniyor ve enerji üretimi elverişsiz oluyor. Bu hususlar maliyetleri artırıyor. Sera gazı etkisi mutlaka kontrol altında olmalı ve azaltılmalı. Keskin etkilerle atmosferde ani değişimler olmakta. Seller, kasırgalar, buna karşılık kuraklık… Bütün bunlar kontrol olmazsa gerçekleşir. Bugünden alınan doğru kararlarla ilerideki riskler azaltılabilir. Elbette ki gelecek bugüne bağlıdır.

Genel politikalardaki dengesizlikler dolayısıyla ham petrol üretimi sürekli değişmektedir. Özellikle Suudi Arabistan, Rusya ve İran gibi ülkeler bu politik dengesizliklerden ekonomik beklenti içindeler. Barack Obama bu durumu görmüş ve kapsamlı bir yaklaşım sergilemişti. Donald Trump ise bu durumu Obama öncesinden bile daha kötü bir hale dönüştürdü.

Bütün bunlara bakan ABD yetkilileri, potansiyel senaryolar için kritik hususlar hakkında daha açık bilgilendirmeye yer verilmesini talep ediyorlar. Bu bir bilgilendirme açığı mı, işbaşına gelen politikacıların kendi dönemleri için hayati olan ve kısa vadeli denebilecek konulara odaklanmak istemeleri, yani politik çarkların bir gerekliliği mi? Eğer ikincisi ise politikaya bu denli endeksli bir insanlık algısında değişim gereklidir. Bu ise bir devrim niteliğinde düşünceye sahip olmak demektir.

Trump geçen yıl programında yer alan bu hususta kendine göre doğru olan adımı attı. Çünkü ben bu işe çok para veriyorum, örneğin Çin veya Almanya aynı ölçekte para vermiyor, ama bu ülkeler daha çok üretiyorlar ve ekonomik açıdan kalkınıyorlar. Bu durum Amerikan halkına zarar olarak yansıyor. Eşitsizlik bahsine bu mantıkla bakıyor Trump. Yaklaşık 200 ülkenin iklim değişikliğiyle mücadelesini kararlaştırdığı 2015 Paris Anlaşması halen masada. Belki bazı detayların tekrar tartışılmasında yarar olacak. Ama burada liderlere büyük önem düşmekte.

Sorunları bilmeyen yok. Türkiye için de durum belki belli. Ancak küresel eşitlik, kararlılık, finansman, vs. pek çok tartışma ve endişe konusu var. Şimdiden ülkemizde balıkçılık ve tarım alanları konusu can çekişiyor. Bazı göller haritadan siliniyor. Orta Anadolu’da topraktaki tuzlanma ve obrukların sayısı artıyor. Türkiye ne zaman kapsamlı bir rapor hazırlar?

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

duvarlar-cokuyor-tepemize
ÖNCEKİ YAZI

Duvarlar Çöküyor Tepemize

vizyon-antalya
DİĞER YAZI

Vizyon Antalya

Çevre 'ın son yazıları

292 views

BM İklim Değişikliği Konferansı (COP28)

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP28) bugün, hızlı, adil ve hakkaniyetli bir geçişin zeminini hazırlayarak fosil yakıt çağının “sonunun başlangıcını” işaret eden bir anlaşmayla kapandı. Bu plan emisyon kesintileri ve artan finansmanla destekleniyor.
1.1K views

İklim Değişikliği ve COP26

Bu yıl Glasgow'da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin altıncı değerlendirme toplantısında (COP26) dünya liderleri daha önce belirlenen hedeflerle ilgili umut verici bazı yeni anlaşmalara imza attılar. Ancak bütün hoşgörülü ifadelere rağmen küresel sera gazı emisyonları şu ana kadar gezegenin ihtiyacı olan hızda azaltılmıyor. Diğer yandan bazı ülkelerin iklimle ilgili vaatleri güçlendirilirken, bunlara ulaşmak için somut önlemlerin eksikliği gerçek bir endişe kaynağıdır. Politik çıkar ve küresel canlanma arasında gidip gelen bir sorun var. Sanırım insanlık önce bunu aşmak zorundadır.
1.8K views

Müsilaj

Müsilaj, başka tabirle deniz salyası, milli bir felaket! yük bindi, bindi ve bu yıl deniz kustu. Bakın benim öyküm nasıl tarif ediyor bu kirlilik meselesini.
1.6K views

İklimde Acil Durum

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres İklim Değişikliği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, dünya liderlerinin küresel ısınmadan kaçınmak için harekete geçmeleri için ülkelerinde “iklim acil durumu” ilan etmeleri gerektiğini söyledi.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme