turk-topcusu-pyd-guclerini-hedef-aldi
Türk Topçusu PYD Güçlerini Hedef Aldı

Türk Topçusu PYD Güçlerini Hedef Aldı

Okuyucu

Türkiye, Suriye krizi ile ilgili bugüne kadar yaşanan sürecin içinde ikinci kez inisiyatifle duruma bu kapsamda müdahil oldu. İlki Rus uçağının düşürülmesiydi. Rusya’nın da desteklediği PYD’ye ve silahlı gücü YPG’ye Türkiye kendi topraklarından topçu ateşiyle karşılık vermesi ise ikincisi konu oldu.

Salih Müslim, Azez-Minniğ bölgesindeki operasyonun Suriye Demokratik Güçleri tarafından yapıldığını söylüyor. Bilindiği kadarıyla 40-50 bin kişilik bu güçlerin içinde 30 bin kadar YPG’li var. Bunun dışında Arap dahil değişik unsurlar yer alıyor. Bölgede asıl olarak Afrin kesimi PYD kontrolündedir. Esad’a muhalif Özgür Suriye Ordusu’nun hakimiyetinde olan ve Türk topraklarına dayanan Tel Rıfat-Azez bölgesi ile Afrin bölgesinin sınırında Minniğ (Minnakh) Havaalanı bulunuyor. Sahil Müslim’in liderliğini yaptığı PYD-YPG bu meydanın kontrolünü ellerine alıp havadan destek alabilme imkanına kavuşma gayreti içindedir.

azez

Rusya Başbakanı Medvedev, eğer kara harekatı başlarsa, bunun anlamının yeni bir Büyük Savaş olacağını ima etti. Bu konuda Amerika’yı muhatap aldı.

Rusya bölgedeki taarruzlarına hem Suriye’deki askeri varlığı ile hem de Hazar’dan uzun menzilli silahlarıyla sürdürüyor. Tel Rıfat-Azez ve Halep arasındaki koridoru genişletmek amacıyla ateşkese rağmen Rus-Esad birliklerinin harekatı süreceğe benziyor. Bu amacı hızlandıracak şekilde Suriye Demokratik Güçleri’nin Esad’a muhalif Özgür Suriye Ordusu’na karşı giriştiği son operasyonuna Rusya destek vermektedir.

Bu durumda bölgede var olma sebebi IŞİD (ISIS/DAEŞ) ile mücadele etmek olan Rusya’nın ve diğer bazı güçlerin birlikte başka amaçlara doğru işbirliği yaptıkları görülüyor. Halen bu cephede IŞİD militanının olmadığı biliniyor. Bu bölgenin doğusunda kalan Rakka civarındaki IŞİD militanlarına karşı ise daha çok Arap güçler mücadele vermektedir. Başka amaçların ve görev gruplarının sözü ediliyor olsa da bu tablo YPG ile Rusya’nın işbirliğini kanıtlıyor.

Amerikan yönetimi ise asıl düşman IŞİD olduğunu, Türkiye’nin bölgeye başlattığı topçu ateşini kesmesi gerektiğini, PYD’ye gerekli ikazı kendilerinin vereceğini bildiriyor. Rusya’nın bölgedeki operasyonlarına karşı ne düşündüğü hakkında net bir açıklamada bulunmuyor.

Türkiye; Suriye’de bir Kürt özerk bölgesi kurulması fikrine karşı olduğu konusunda kararlılık göstermiştir, iç siyasetinde bu konuya sıcak bakan ve destekleyen kesimlere bir ikazda bulunmuştur ve Suriye krizine müdahil taraflara gidişattan sorumlu olacaklarını bu vesileyle işaret etmiştir.

Türkiye’nin duruma müdahil olmasıyla belki bahse konu PYD-Rus-Esad operasyonunun önü alınamayacaktır. Ancak bu vesile ile Türkiye müttefiklerinin dikkatini çekmiştir. Eğer müttefikler de bir önlem almaz ise yakın zamanda Türk sınırına doğru Rus ve Esad birlikleri kolaylıkla ilerleyebilecektir. Minniğ meydanına havadan ve yerden destek vererek bölgedeki muhalif unsurlara, ki içlerinde Türkmen güçler var, karşı operasyonlar hızla gelişecektir. Bu bölgedeki mülteci kampları da zarar görebilecektir.

Soru-cevapla devam edelim: Türkiye tek başına inisiyatifle bir kara harekatına başlayabilir mi? Hayır. Türkiye ancak müttefiklerinin müşterek katılımıyla bir karar verilirse kara harekatını icra edebilecektir. Halep bölgesindeki Esad ve Rus etkinliğine Batı nasıl engel olacak? Bu konuda bir ipucu görülmüyor. Türkiye bu konudaki göç bahsini gündemde tutuyor. Peki, onca ülke bölgeye neden intikal etti? Bölgede müdahil 30 civarı ülke var. Hepsi Amerika’ya bakıyor. Ne olacağı belli değil, Türkiye’nin huzursuzluğu bu belirsizlikten dolayıdır.

Gelişmeler sıcaktır ve devam etmektedir. Nasıl bir seyir izleneceği hakkında bir şey söylemek için herkes temkinli davranmaktadır.

(Görseller: Fırtına Topu canlıhaber.com’dan, harita ise ajanshaber.com’dan)

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Büyük Görev

DİĞER YAZI

Ankara’da Terör Eylemi

Güvenlik 'ın son yazıları

Gazze’de “Ara Verme”

Bugün Beyaz Saray açıkladı, Gazze kuzeyinde, her gün dört saat olacak şekilde çatışmaya ara verilecek, şeklinde.

İsrail’in Kuzey Cephesi

İsrail'in Suriye ve Lübnan'a bakan kısmı Kuzey Komutanlığı'nın sorumluluğundadır. Burada ABD ve İsrail tarafından düşman olarak

Gazze ve Asimetrik Savaş

Acaba Hamas, Gayri Nizami Harp usullerinin dışına mı çıktı? Sizlere burada polemolojik bir inceleme yapacağım. Bunu