turk-topcusu-pyd-guclerini-hedef-aldi
Türk Topçusu PYD Güçlerini Hedef Aldı

Türk Topçusu PYD Güçlerini Hedef Aldı

15 Şubat 2016
Okuyucu

Türkiye, Suriye krizi ile ilgili bugüne kadar yaşanan sürecin içinde ikinci kez inisiyatifle duruma bu kapsamda müdahil oldu. İlki Rus uçağının düşürülmesiydi. Rusya’nın da desteklediği PYD’ye ve silahlı gücü YPG’ye Türkiye kendi topraklarından topçu ateşiyle karşılık vermesi ise ikincisi konu oldu.

Salih Müslim, Azez-Minniğ bölgesindeki operasyonun Suriye Demokratik Güçleri tarafından yapıldığını söylüyor. Bilindiği kadarıyla 40-50 bin kişilik bu güçlerin içinde 30 bin kadar YPG’li var. Bunun dışında Arap dahil değişik unsurlar yer alıyor. Bölgede asıl olarak Afrin kesimi PYD kontrolündedir. Esad’a muhalif Özgür Suriye Ordusu’nun hakimiyetinde olan ve Türk topraklarına dayanan Tel Rıfat-Azez bölgesi ile Afrin bölgesinin sınırında Minniğ (Minnakh) Havaalanı bulunuyor. Sahil Müslim’in liderliğini yaptığı PYD-YPG bu meydanın kontrolünü ellerine alıp havadan destek alabilme imkanına kavuşma gayreti içindedir.

azez

Rusya Başbakanı Medvedev, eğer kara harekatı başlarsa, bunun anlamının yeni bir Büyük Savaş olacağını ima etti. Bu konuda Amerika’yı muhatap aldı.

Rusya bölgedeki taarruzlarına hem Suriye’deki askeri varlığı ile hem de Hazar’dan uzun menzilli silahlarıyla sürdürüyor. Tel Rıfat-Azez ve Halep arasındaki koridoru genişletmek amacıyla ateşkese rağmen Rus-Esad birliklerinin harekatı süreceğe benziyor. Bu amacı hızlandıracak şekilde Suriye Demokratik Güçleri’nin Esad’a muhalif Özgür Suriye Ordusu’na karşı giriştiği son operasyonuna Rusya destek vermektedir.

Bu durumda bölgede var olma sebebi IŞİD (ISIS/DAEŞ) ile mücadele etmek olan Rusya’nın ve diğer bazı güçlerin birlikte başka amaçlara doğru işbirliği yaptıkları görülüyor. Halen bu cephede IŞİD militanının olmadığı biliniyor. Bu bölgenin doğusunda kalan Rakka civarındaki IŞİD militanlarına karşı ise daha çok Arap güçler mücadele vermektedir. Başka amaçların ve görev gruplarının sözü ediliyor olsa da bu tablo YPG ile Rusya’nın işbirliğini kanıtlıyor.

Amerikan yönetimi ise asıl düşman IŞİD olduğunu, Türkiye’nin bölgeye başlattığı topçu ateşini kesmesi gerektiğini, PYD’ye gerekli ikazı kendilerinin vereceğini bildiriyor. Rusya’nın bölgedeki operasyonlarına karşı ne düşündüğü hakkında net bir açıklamada bulunmuyor.

Türkiye; Suriye’de bir Kürt özerk bölgesi kurulması fikrine karşı olduğu konusunda kararlılık göstermiştir, iç siyasetinde bu konuya sıcak bakan ve destekleyen kesimlere bir ikazda bulunmuştur ve Suriye krizine müdahil taraflara gidişattan sorumlu olacaklarını bu vesileyle işaret etmiştir.

Türkiye’nin duruma müdahil olmasıyla belki bahse konu PYD-Rus-Esad operasyonunun önü alınamayacaktır. Ancak bu vesile ile Türkiye müttefiklerinin dikkatini çekmiştir. Eğer müttefikler de bir önlem almaz ise yakın zamanda Türk sınırına doğru Rus ve Esad birlikleri kolaylıkla ilerleyebilecektir. Minniğ meydanına havadan ve yerden destek vererek bölgedeki muhalif unsurlara, ki içlerinde Türkmen güçler var, karşı operasyonlar hızla gelişecektir. Bu bölgedeki mülteci kampları da zarar görebilecektir.

Soru-cevapla devam edelim: Türkiye tek başına inisiyatifle bir kara harekatına başlayabilir mi? Hayır. Türkiye ancak müttefiklerinin müşterek katılımıyla bir karar verilirse kara harekatını icra edebilecektir. Halep bölgesindeki Esad ve Rus etkinliğine Batı nasıl engel olacak? Bu konuda bir ipucu görülmüyor. Türkiye bu konudaki göç bahsini gündemde tutuyor. Peki, onca ülke bölgeye neden intikal etti? Bölgede müdahil 30 civarı ülke var. Hepsi Amerika’ya bakıyor. Ne olacağı belli değil, Türkiye’nin huzursuzluğu bu belirsizlikten dolayıdır.

Gelişmeler sıcaktır ve devam etmektedir. Nasıl bir seyir izleneceği hakkında bir şey söylemek için herkes temkinli davranmaktadır.

(Görseller: Fırtına Topu canlıhaber.com’dan, harita ise ajanshaber.com’dan)

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

buyuk-gorev
ÖNCEKİ YAZI

Büyük Görev

ankarada-teror-eylemi
DİĞER YAZI

Ankara’da Terör Eylemi

Güvenlik 'ın son yazıları

191 views

Etki Ajanlığı Yasası

Bu çağda, etki ajanlarına karşı önlem almak ve ülke yararına çalışanların eline mücadele etmek adına imkan vermek gibi konularda aksi düşünülebilir mi? Bu gerekli, ülke güvenliği açısından yerinde bir hamle. En azında caydırıcılık çok önemli. Ajanlar ve etki ajanları öyle cirit atmasınlar... Gerekli önlemleri ve bu kapsamda belli yasal düzenleme imkanlarını yaratalım. Her türlü tehdit var. Onları caydıralım, caydırıcı nitelikte ülkenin somut eylemleri olsun. Türkiye'de istihbarat hizmetleri 2014'dan itibaren iyi bir seyirle gelişiyor. İlk olarak operasyon yapma imkanı oldu. Kötü mü? Operasyonel İstihbarat gayet başarılı. Teröristler ve bölgemizdeki hasım ülkeler bunu görüyorlar, dikkatleri çekildi. Şimdi de bu tür ilave yasalar olsun isterim. Doğru adım! Elbette ben bu konuyu istihbarat açısından ele alacağım, uzmanlığım bu yönde. Hukuk konusu ayrı.
85 views

Yeni Üstünlük Mücadelesi ve Savunma Anlayışı

Temel konumuz silahlanma ve polemoloji olacak. Bu alanda yeni anlayışları irdeleyeceğiz. Genel savunma ve silahlanma politikalarına, büyük güçlerin aldıkları pozisyonlara, örnek olarak ABD'nin savunma yöntemine ve son olarak yeni üstünlük mücadelesi kavramlarına değineceğim. Bahsedeceğim yeni üstünlük mücadelesi terimleri neler? Oyun değiştiricilik, sistemlerin sistemi mimarisi, otonom kor sistemler, tam baskılama veya üstünlük kurma (dominasyon), bütün yönleriyle nüfuz etme (penetrasyon), istihbaratın penetrasyonu ve caydırıcılık için silahlanmak, olacak. Bunları neyle yapabilirsiniz? Bu makalede size ipuçlarını vermiş olacağım.
80 views

Otonom Orduların Tartışması

Teknoloji geliştikçe otonom sistemler cephede yerlerini alıyorlar. Kara, hava, siber-uzay, deniz, derin ve geniş cepheler... Bu konu başka ülkelerde hem askeri hem sivil, çeşitli uzmanlarca tartışılıyorken, Türkiye'de henüz o noktaya gelinemedi. Savaşın bilim ve sanatı yönüyle ben size özgün bir tartışma başlatmak isterim.
115 views

İsrail’in İran Saldırısı ve Polemolojik Analizi

19 Nisan gecesi İsrail, İran-İsfahan'daki bir askeri hedefi vurdu. Önce alınan bilgiler ve geliş yöntemleri doğru mu yanlış mı tartışıldı. Ancak, olağanüstü denebilecek türden yeni bir süreçle ilgilendiğimiz gayet açıktı. Ben sizlere bir askeri analiz yaparak, eldeki bilgileri de kullanmak suretiyle, bazı poüemolojik sonuçlar çıkarıp sunmak istiyorum.
163 views

İran Yine İsrail’e mi Çalıştı?

1 Nisan'da İsrail, İran'ın Şam elçiliğine saldırdı. 13 Nisan'da İran, İsrail'e günü-saati belli bir misilleme operasyonu yaptı, adı: Operation True Promise! 15 Nisan itibariyle durumu gözden geçirelim.
DÖNBAŞA

Okumadan Geçme