zaman-nedir
Zaman Nedir?

Zaman Nedir?

781 Tıklama
3 Dakikalık Okuma
Okuyucu

Geçenlerde bir bilim adamı tarafından zamanın ne olduğu sorusunun cevabının bilindiği düşüncesi üzerine reklamı yapılan bir belgeseli izleme fırsatım oldu. Ne öğrendim?.. Bilinenler ve yeni tür sorular listeleniyor ama zaman yine havada kalıyor.

Peki, benim somut olarak bildiğim ne? Onu söyleyebiliyorum zaman için. Dünya zamanı kendi ve ortamındaki döngüsü ile ilgili bir kavramdır. Saat, gün, hafta, ay, mevsim, yıl… Bunlar tarafımızdan hesabı yapılan birimlerle anılabiliyorlar. Ama zaman bu değil ki?

Zaman bir kavram, çok şeyin mukayesesine dayalı hesabını yapmak zor olsa da tahayyülü yapılabilir bir tanımlama. Bizim Samanyolu halısından evrende trilyonlarca olduğunu düşünürsek!.. Trilyonlarca galaksiye bütüncül mü bakmak istersiniz, trilyonlarca evrene bütüncül mü? Hangisi? Ne o Amerikalı genç fizikçi ne de başkası bunu söyler. Belli bakış açılarına göre kabullerle sınırlı kalan açıklamalarımız olur.

Bana göre zaman; boşluk olgusunun doldurulması sürecidir. Kum saatini ters çevirirsiniz ve boşluk dolmaya başlar.

Hakiki soruya geçelim; bir evrenin neyin içinde oluşacağını düşünebilirsiniz? Eğer bu bir kavramsal boşluksa, kavramsal doluluğa geçerken ki süreçlerde olup biten zamanla tanımlanır.

Bizim evrenimiz, galaksimiz, güneşimiz ve dünyamız için durum, süreçler nazarında budur.

Zamanın sayımı insan için de aynıdır, boş ve dolu dönüşümlerinin sonsuz tekrarına bağlı biçimdeki sürekliliğin üzerine, bilgiye hakimiyet ve iradeye güç vermekle açıklarız ki, zaman bu dünyanın yerli yerine oturması ile başlamıştır. Döngü devam ettikçe, başlama ve bitme sürekliliği işaret ettikçe, güneş doğup battıkça zamanın dünya ve insan için aynıdır.

Tersine bakarsak güneş sisteminin zamanı da Samanyolununki ile aynıdır. Bu böyle ilerler, doluluk istikametindeki döngüyü tamamlar, boşlukta ise tekrar doluluğa dönerek yeni süreci başlatır.

Neyse, bizim zaman dediğimiz süreçler belli bir şeydir ve evrende tıpkı insanın minikliği gibi kısa anlarla ilgili gelişmeleri içerir. Bu kadar sözü bu cümleyi yazabilmek için sarf edip zamanınızı aldım!

(Görsel: Flickr, Hourglass, Nick Olejniczag)

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

ÖNCEKİ YAZI

Elitizm, Egemencilik

DİĞER YAZI

Aklî Siyaset ve Güvenlik

Kültür 'ın son yazıları

Türkistan’ın Değeri

Arada bir tarihi ve kültürel derinlikleri hatırlamamız, hatırlatmamız gerekiyor. Örneğin Afganistan neresi? Afganistan’ın Türkistan ile ilgisi

İnsan Kaynaklı Kaos

Kaos mu, düzen mi şeklinde sorsam, hemen düzen deriz. Ama kaos da bir gerçek. Mesele düzeni

Bize Bayram Gerekli

Bize bayram gerekli; insanız, sosyaliz, hak ediyoruz. Bir şey açıklamama bile gerek yok değil mi? Anladınız

Epizodik ve Semantik

"Biliyor musunuz, hatırlıyor musunuz?" Kimi zaman bu soruyu sormuşuzdur. Bu sorunun verilen cevaplarına bakılarak bireylerde ve

Haddi Aşmak

Yaşanan olayların toplumu ne denli etkilediği duyarlılığın ne denli üst seviyelerde olduğu aşikar. Ancak buradan başka